Świeże zioła, które najchętniej kupujemy, to te same, które w doniczkach można dostać w każdym większym sklepie. To natka pietruszki, zielony, pachnący koperek, mięta, którą czasem dodajemy do pieczonych mięs, ale równie chętnie parzymy herbatkę miętową „na trawienie”. Czy bazylia, której popularność w Polsce pojawiła się wraz z daniami kuchni śródziemnomorskiej, jak spaghetti, pizza czy sałatka grecka.

Wszystkie te zioła łatwo hodować samemu, mieć zapas przez cały rok i obcinać i dodawać do dań tylko pojedyncze listki. Co jednak zrobić gdy macie cały pęczek, którego nie zużywacie na raz i który bardzo szybko zwiędnie?

Natka, koperek i inne świeże zioła – jak ich używać i do czego?

Zielenina, która dodajemy do dań ma z reguły trzy ważne funkcje. Po pierwsze wzbogaca danie o ziołowe smaki i aromaty, po drugie uzupełnia je nie o witaminy i minerały, a po trzecie dostarcza substancji, które ułatwiają trawienie. Oto w jaki sposób działają zioła, które najczęściej w postaci świeżej dodajemy do dań:

  • Natka. Jej listki poprawiają trawienie, przynoszą ulgę podczas fermentacji w jelitach i odtruwają organizm.
  • Koperek. Wspomaga pracę jelit dzięki olejkom eterycznym, które wzmagają wydzielanie żółci i doków trawiennych, a także stymulują perystaltykę jelit. Łagodzi niestrawność i wzdęcia.
  • Bazylia. Poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie składników odżywczych z żywności. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego i zapobiega skurczom żołądka. Skutecznie pobudza apetyt.
  • Kolendra. Także stymuluje wydzielanie soków żołądkowych, pobudza apetyt i obniża poziom cukru we krwi. Działa przeciwutleniającą i rozkurczająco.
  • Mięta. Wzmaga produkcję żółci i soków żołądkowych, przez co przyspiesza trawienie. Ma działanie rozkurczowe, przynosi ulgę w bólach brzucha, usuwa uczucie ciężkości. Wzmaga produkcję żółci, soków żołądkowych, dzięki czemu przyspiesza trawienie. Picie jej przynosi również ulgę przy zaparciach, wzdęciach czy zatruciach pokarmowych. Ma działanie rozkurczowe, pomagające w bólach brzucha, pozbawiając uczucia ciężkości.

Jak przez długi czas utrzymać świeżość ziół?

Podajemy przepis na przygotowanie pęczka ziół do przechowywania w lodówce. W ten sposób dłużej zachowacie jego świeżość.

Zobacz także:

Przygotowanie

  1. Dokładnie opłuczcie zioła, a następnie wysuszcie. Mogą też wyschnąć same, rozłożone na ręczniku papierowym.
  2. Owińcie pęczek ręcznikiem papierowym i zwilżcie papier od strony łodyżek.
  3. Włóżcie zawinięty pęczek do torebki strunowej i zaciągnijcie strunę.
  4. Włóżcie torebkę z ziołami od lodówki

Tak przechowywany pęczek zachowa świeżość nawet do dwóch tygodni.

Źródło: medonet.pl, poradnikzdrowie.pl