Nie tak dawno ruszyły nowe odcinki programu „Ewa gotuje”, w których Ewa Wachowicz przyrządza kolejne polskie potrawy, a także dobrze znane produkty, jak chociażby biały ser. Zrobienie go nie jest specjalnie skomplikowane, wystarczą dwa składniki, garnek, durszlak i... pielucha. 

Wskazówki dotyczące przygotowania białego sera  

Ewa Wachowicz zawsze dzieli się z widzami swoimi sekretnymi sposobami na stworzenie jak najlepszego produktu końcowego. Tak jest również tym razem. Zobaczcie, co doradziła osobom robiącym biały ser. 

  • Do przygotowania domowego, pysznego sera najlepsze jest mleko „prosto od krowy” lub świeże, niepasteryzowane. Takie, które stoi w sklepowych lodówkach. Jeżeli używacie mleka pasteryzowanego, koniecznie dodajcie do niego 2 łyżki kwaśnej śmietany

  • Do sprawdzania temperatury podgrzewanego mleka można użyć termometru kuchennego. Jednak wytrawne gospodynie poradzą sobie bez niego. Sprawdzanie temperatury wierzchem dłoni to stary, wypróbowany sposób. 

  • By odcedzić i odcisnąć ser potrzebujecie odpowiedniego materiału. Doskonale nadaje się do tego bawełniana pielucha. Należy złożyć ją w trójkąt i zszyć z jednej strony. 

  • Pozostałej po odcedzeniu serwatki nie wylewajcie. Jest bardzo zdrowa, możecie ją wypić lub ugotować na niej zupę.  

[content:0_10223,0_10197:undefined]

Przepis na biały ser domowej roboty

Zobacz także:

Składniki: 

  • 3 l mleka 

  • 2 łyżki śmietany (jeżeli mleko jest pasteryzowane) 

Sposób przygotowania: 

  1. Mleko przelejcie do kamionki, dodajcie śmietanę i przykryjcie. Pozostawcie je przy kuchni lub w innym ciepłym miejscu na 3 dni. 

  1. Po tym czasie przełóżcie do garnka i postawcie na kuchni. Podgrzewajcie na wolnym ogniu przez minimum godzinę. Ważne, by temperatura nie przekroczyła 38 stopni Celsjusza. Mleko ma być ciepłe, a nie gorące.   

  1. Po takim warzeniu odcedźcie płyn. Zrobicie to, wykorzystując durszlak wyściełany chustą serowarską lub bawełnianą pieluchą. 

  1. Delikatnie odciśnijcie ser, zawiążcie i powieście w przewiewnym miejscu. Wystarczy kilka godzin, by był gotowy do krojenia i jedzenia. 

Źródło: ewawachowicz.pl