Co jak co, ale przepis na pierogi każda szanująca się polska gospodyni wyrecytuje z głowy nawet obudzona w środku nocy. Każdy również wie, że najlepsze pierogi te od mamy czy od babci. Ale co powiecie na to, by jeszcze bardziej ulepszyć smak ciasta na to kochane przez wszystkich polskie danie?

Z pomocą w tym względzie spieszy Ewa Wachowicz. Pani Ewa, dawniej modelka, a dziś autorytet w dziedzinie gotowania, nie ma wątpliwości, że najlepsze ciasto na pierogi wyrabia się nie na ciepłej wodzie i nie na mleku. Czego zatem użyć?

Czy można wyrabiać ciasto na pierogi z wrzątkiem?

Odpowiedź wg pani Ewy może być tylko jedna. To wyłącznie wrzątek! Być może spytacie, czym różni się to od tradycyjnej ciepłej wody. Otóż wrząca woda inaczej wpływa na struktury glutenu w mące i sprawia, że wyrobione tak ciasto jest jeszcze elastyczniejsze i smaczniejsze niż te tradycyjne.

Podczas przygotowania ciasta na pierogi w ten sposób należy jednak pamiętać o jednym. Chodzi o bezpieczeństwo. Wyrabianie mąki z wrzątkiem za pomocą rąk to czyste szaleństwo, dlatego pomagajcie sobie przy tym łyżką lub innym kuchennym przyrządem.  

Zobacz także:

Przepis na ciasto pierogi Ewy Wachowicz

Składniki:

  • 50 dag mąki
  • 1-2 szklanki wrzącej wody
  • 1 jajko

Przygotowanie:

  1. Wysypcie na stolnicę większą część mąki przez sitko.
  2. Do środka kopczyka z mąki wbijcie jajko.
  3. Po utworzeniu zagłębienia w kopczyku ostrożnie wlewajcie do środka bardzo gorącą wodę.
  4. Pod żadnym pozorem nie zabierajcie się za wyrabianie ciasta rękoma – póki temperatury wody nieco nie zmaleje, mąkę z wrzątkiem i z jajkiem należy energicznie wyrabiać za pomocą łyżki lub szpatułki.
  5. Kiedy mąka z wodą dobrze się połączą, wówczas ciasto powinno być już nieco mniej gorące i zdatne do wyrabiania za pomocą rąk. Wyrabiajcie je więc do momentu, aż stanie się elastyczne.
  6. Podsypcie wyrobione ciasto mąką i odstawcie by odpoczęło pod materiałową ściereczką.
  7. Po krótkim czasie leżakowania podzielcie ciasto na kilka kawałków.
  8. Z każdego kawałka ciasta na pierogi formujcie kulę, którą następnie rozwałkowujcie na stolnicy z odrobiną mąki – elastyczne ciasto przygotowane na wrzącej wodzie ma większe tendencje do przyklejania się do powierzchni niż typowe ciasto na mleku czy ciepłej wodzie.
  9. Z rozwałkowanego ciasta formujcie kółeczka za pomocą szklanki.
  10. Nadziewajcie pierogi wybranym przez was farszem.
  11. Gotowe pierogi gotujcie w dobrze osolonej wodzie – ciasto na pierogi nie będzie wówczas wymagało solenia podczas jego przygotowania.
  12. Gotujcie pierogi kilka minut na wrzątku po wypłynięciu na powierzchnię.

Smacznego!