Emerytura minimalna dla wszystkich? Tysiące ludzi nie mają co jeść, bo dostają kilkaset złotych
AdobeStock
Newsy

Emerytura minimalna dla wszystkich? Tysiące ludzi nie mają co jeść, bo dostają kilkaset złotych

Aż 300 tysięcy emerytów w Polsce pobiera świadczenia dużo poniżej emerytury minimalnej. Projekt ustawy posłów Lewicy ma to zmienić.
Katarzyna Wyborska
kwiecień 27, 2021

W sklepach ceny rosną jak szalone, paliwo jest coraz droższe i trzeba co miesiąc płacić więcej za prąd i wodę. Życie w Polsce jest coraz droższe, jednak emerytury stoją w miejscu. Rząd próbuje temu zaradzić, wprowadzając „trzynastki” i „czternastki”, które de facto są rewaloryzacją emerytur w formie dodatkowych świadczeń. Jednak co z osobami, które co miesiąc dostają mniej, niż wynosi minimalne świadczenie emerytalne? Do Sejmu złożono projekt posłów Lewicy, którzy chcą zająć się tym problemem.

Magda Gessler odpowiada na pytania

„Śmieciówki” i głodowe emerytury

Posłowie Lewicy zwrócili uwagę na duży problem, o którym w Polsce niewiele się mówi. W naszym kraju aż 300 tysięcy osób pobiera świadczenie niższe, niż wynosi emerytura minimalna (1250,88 zł brutto). Z czego to wynika? Wiceszefowa klubu Lewicy Magdalena Biejat tłumaczy:

W tej chwili w wiek emerytalny wchodzą osoby, które pracowały w latach 90. na umowach śmieciowych, nieoskładkowanych, które odczuwają długofalowe konsekwencje patologii rynku pracy w Polsce po transformacji

Propozycja Lewicy to emerytura minimalna dla wszystkich osób, które pracowały na tzw. umowach śmieciowych i nie odprowadzały składek emerytalnych. Gdyby projekt Lewicy wszedł w życie, wówczas osoby, które dziś dostają ledwie kilkaset złotych emerytury, mogłyby liczyć na minimalne świadczenie emerytalne.

Zobacz także

Projekt ustawy posłów Lewicy

Posłowie zwrócili uwagę na fakt, że wprowadzone przez rząd trzynaste i czternaste emerytury w niczym nie pomogą tym osobom, które dostają emerytury tak niskie, że nie są w stanie z nich utrzymać i konieczne są zmiany w tym zakresie, by realnie takim ludziom pomóc.

Żadna emerytura, czy trzynasta czy czternasta, nie pomoże długofalowo osobom, które dostają po kilkaset złotych emerytury miesięcznie i nie są w stanie za to się utrzymać. My po raz kolejny wyręczmy rząd

W projekcie ustawy złożonym przez Lewicę do Sejmu proponuje się rozwiązanie, które pozwoli wypłacać osobom zatrudnionym kiedyś na tzw. umowach śmieciowych emeryturę minimalną na podstawie okresu, jaki przepracowali na nieoskładkowanych umowach.

Czytaj także:

Komentarze