czystek
Adobe Stock
Newsy

Ekstrakty roślinne z czystka chronią przed koronawirusem? Badania naukowców są jasne

Pandemia koronawirusa trwa już od ponad roku. Uporanie się z nim, czasem przynosi lepsze, a czasem gorsze efekty. Przeprowadzone badania jednoznacznie wskazują produkt chroniący przed wirusem.

SARS-CoV-2, czyli koronawirus to niebezpieczny czynnik, z którym społeczeństwo walczy od ponad roku. Mimo wielu obostrzeń czy zachowaniu wszelkich środków ostrożności wciąż choruje na niego wiele osób. Przeprowadzone badania wskazują, iż skutecznym składnikiem chroniącym przed zakażeniem jest ekstrakt z czystka.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Pandemia koronawirusa

Historia związana z wirusem rozpoczęła się już ponad rok temu. Od tego czasu w kraju wciąż obowiązują mniejsze lub większe obostrzenia, które nieco utrudniają codzienne życie. Godziny dla seniorów, zamknięte restauracje, kina, teatry, muzea czy galerie handlowe, limit pasażerów w komunikacji miejskiej, zakaz przeprowadzania wszelkich imprez oraz nakaz zasłaniania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej. To tylko część zasad, jakie w tym czasie zostały wprowadzone. W zależności od liczby zakażeń były znoszone lub wznawianie. Szybkość rozprzestrzeniania się wirusa, a także wysoka liczba zachorowań przeszła najśmielsze oczekiwania wszystkich.

Sposób zakażenia Covid-19

Koronawirus podobnie jak i inne tego typu wirusy wnika do organizmu poprzez dostanie się do śluzówek, nosa, ust bądź oczu. Zazwyczaj odbywa się to poprzez dotknięcie zanieczyszczonymi dłońmi. Dlatego też zaleca się jak najczęstszego, dokładne mycie oraz regularne dezynfekowanie. Jest również prawdopodobne, by przenosił się poprzez drogę kropelkową, jak kichnięcie bądź kasłanie.

Objawy

Pierwsze skutki zakażenia się wirusem są już widoczne po kilku dniach do tygodnia od momentu zetknięcia się z osobą zakażoną. Wśród najczęściej występujących objawów należy wyróżnić, takie jak: brak smaku oraz węchu, gorączka, ból głowy, zmęczenie czy ból mięśni. Są dość podobne do zwykłej grypy, aczkolwiek niosą ze sobą zdecydowanie gorsze konsekwencje.

Produkt chroniący przed zakażeniem

Przeprowadzone badania przez naukowców jasno pokazują, że do najczęstszych zakażeń dochodzi poprzez nieregularną higienę rąk, a w konsekwencji dotknięcie narażonych miejsc na zakażenie jak nos, usta czy potarcie oczu. Obowiązująca maseczka osłaniająca część twarzy nie daje pełnej gwarancji na uchronienie się przed nabyciem wirusa. Według uczonych skutecznym czynnikiem chroniącym przed zakażeniem jest ekstrakt z czystka. Substancje i leki z zawartością tego zioła zmniejszają ryzyko zachorowania poprzez przedostanie się wirusów do organizmu. Poza tym regeneruje on podrażnione miejsca śluzowe. To naturalny sposób wspomagania przed niebezpiecznym wirusem, który przenika do wnętrza oraz może spowodować wiele negatywnych skutków.

Właściwości zdrowotne czystka

Czystek to dosyć mało popularna roślina. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z jej cennych właściwości, które w pozytywny sposób mogą wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Oprócz oczyszczania układu pokarmowego ma wiele innych wartości. Wśród nich należy wyróżnić, takie jak: wzmacnia odporność, ma działanie antybakteryjne, antywirusowe oraz antynowotworowe, wspomaga organizm w różnych infekcjach, wzmacnia skórę i paznokcie, obniża poziom cukru we krwi, a także chroni przed miażdżycą. Z ostatnio przeprowadzonych badań jasno wynika iż leki czy krople z dodatkiem tego zioła, mogą ochronić organizm przed zakażeniem koronawirusem, a także pomóc w szybszej regeneracji.

sklep spożywczy
Adobe Stock
Newsy
Rząd ogłosił kolejne obostrzenia. Czy sklepy spożywcze będą otwarte normalnie?
Kolejne województwa trafiają na listę czarnych regionów. Wiąże się to również z powrotem wszystkich obostrzeń. Wiele osób zastanawia się na kwestią ponownego wprowadzenia godzin dla seniorów. Sprawdźcie, jak zapatruje się na to rząd.

Gwałtowny wzrost zakażeń zmusił rząd do reakcji i zniwelowania większego rozrostu ognisk koronawirusa. W związku w pojedynczych województwach zostaną ponownie wprowadzone wszystkie obostrzenia. Do regionu warmińsko- mazurskiego i pomorskiego dołączy od 15 marca również lubuskie oraz mazowieckie. Rządzący zdecydowali o zamknięciu części branż. Koronawirus w Polsce Już od ponad roku wszystkie państwa walczą z dynamicznie rozprzestrzeniającym się wirusem. Mimo upływu tak sporej ilości czasu, wciąż paraliżuje codzienne życie ludzie. Wprowadzone obostrzenia mające na celu ograniczenie przemieszczania się dla wielu są utrapieniem, a dla przedsiębiorców przymusowym zastospowaniem z działalnością gospodarczą. Niektóre obowiązujące zasady były znoszone w razie polepszenia sytuacji krajowej bądź regionalnej. Jednak każdy z pewnością odczuł skutki trwającej pandemii. Objawy zakażenia Covid-19 Pojawiające się symptomy zakażenia są bardzo podobne do grypy. Niektórzy koronawirusa przechodzą gorzej lub lepiej, ale większość z nich spotkała się z pokrewnymi objawami. Do najpopularniejszych należą: gorączka, zmęczenie, bóle mięśni, brak smaku czy węchu, trudności z oddychaniem, bóle w klatce piersiowej,  zmęczenie, czy suchy kaszel. Wiele osób zakażonych wstępnie myli pojawiające się objawy i bagatelizuje sprawę, co niestety nie sprzyja reszcie społeczeństwa.  Kiedy można się zarazić? Do zakażenia może dość w bardzo prosty sposób. Jednym z nich jest droga kropelkowa. Osoby nieprzestrzegające obowiązku zasłaniania ust oraz nosa narażają siebie oraz innych do ewentualnego zarażenia się wirusem. Przechodzi poprzez kichnięcie czy kasłanie. Innym sposobem jest nieodpowiednia higiena rąk, brak regularnej dezynfekcji dłoni. Potarcie twarzy bądź...

Jakie jest ryzyko zarażenia się koronawirusem z sklepie spożywczym? Możecie się zdziwić
AdobeStock
Newsy
Jakie jest ryzyko zarażenia się koronawirusem z sklepie spożywczym? Możecie się zdziwić
Obecnie to właśnie w supermarketach przebywa najwięcej ludzi na raz. Czy chodzenie do zatłoczonych sklepów jest bezpieczne?

Wiele osób stara się ograniczyć spotkania ze znajomymi i wychodzenie z domu, by maksymalnie zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem. Jednak jest jedna czynność, z której większość osób nie może zrezygnować – chodzi oczywiście o zakupy spożywcze. Czy w sklepie można się zarazić koronawirusem? Co zrobić, by tego uniknąć? Sprawdźcie wyniki badań przeprowadzonych w Niemczech. Ryzyko zakażenia koronawirusem w sklepie Hermann-Rietschel-Institut der TU Berlin przeprowadził badania na temat ryzyka zakażenia koronawirusem w sklepach. W końcu to właśnie supermarkety są od roku miejscem, w którym gromadzi się najwięcej ludzi – zamknięto szkoły, siłownie, restauracje, a imprezy masowe są odwoływane, dlatego sklepy to jedyne miejsca, w których obecnie spotyka się na raz wiele osób. Jakie są wyniki badania? Okazuje się, że ryzyko zarażenia się w supermarkecie i galerii handlowej jest niewiele wyższe od tego u fryzjera czy w transporcie publicznym – w tych miejscach możliwość zarażenia się jest najniższa. Supermarkety są więc wbrew pozorom dość bezpiecznym miejscem! O wiele łatwiej o zarażenie się jest w biurach, zwłaszcza tych z przestrzenią typu open-space oraz w szkołach podstawowych. Gdzie można się zarazić koronawirusem? Najwięcej zakażeń badacze odnotowali w sklepach odzieżowych, obuwniczych, jubilerskich i aptekach oraz w supermarketach i galeriach handlowych. O wiele mniej zakażeń było na targowiskach, w sklepach RTV i AGD oraz w specjalistycznych sklepach spożywczych – by może to tam należy robić zakupy? Jakie są objawy zakażenia koronawirusem? COVID-19 to choroba górnych dróg oddechowych wywoływana przez koronawirusa. Najczęściej obserwowane u chorych objawy to: Gorączka Duszności Kaszel Osłabienie Ból mięśni Ból głowy...

Nie tylko w Biedronce i Carrefourze. Testy na koronawirusa kupicie w popularnej drogerii
Adobe Stock
Newsy
Nie tylko w Biedronce i Carrefourze. Testy na koronawirusa kupicie w popularnej drogerii
Coraz więcej firm oferuje w swojej sprzedaży testy na koronawirusa. Produkt pojawił się również w jednej z popularniejszych drogerii kosmetycznych. Jego wykonanie jest dosyć proste do samodzielnego wykonania w domu!

Koronawirus ponownie zbiera żniwo. Mimo nadziei na lepszy rok, to pandemia trwa w najlepsze. Obecnie przechodzi trzecia fala zakażeń, która prawdopodobnie jest najcięższym okresem w całej tej historii, a liczba osób zakażonych bije poprzednie rekordy. Trzecia fala koronawirusa Wiele osób liczyło na zakończenie pandemii wraz z końcem ubiegłego roku. Nic bardziej mylnego, gdyż pojawiła się trzecia już fala koronawirusa. Zgodnie z prognozami jej szczyt przypada na koniec marca i początek kwietnia, a liczba zakażonych stale rośnie. Aktualnie został pobity ubiegłoroczny rekord liczby osób zarażonych, co tylko potęguje lęk przed zachorowaniem. Występujące nowe mutacje wirusa są trudniejsze do wyleczenia, a także różnią się niektórymi objawami.  Symptomy zarażenia koronawirusem  Aktualnie trwa sezon grypowy, jednak to koronawirus zbiera swoje żniwo i stale powiększa się liczba osób zakażonych. Objawy wirusa są dosyć podobne do grypy, jednak leczenie jest zdecydowanie dłuższe oraz trudniejsze. Nie należy lekceważyć symptomów zakażenia, a jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub wykonać test. Wśród najczęściej pojawiających się oznak zakażenia są takie jak: kaszel, ból zatok, ból gardła, ból głowy, zmęczenie, gorączka, utrata smaku i węchu, czy bezsenność.  Badania odnośnie obecności koronawirusa Po zauważeniu objawów zakażenia należy niezwłocznie wykonać test na obecność koronawirusa. Można bezpośrednio udać się do punktów pobrań lub zgłosić się poprzez skierowanie lekarza rodzinnego. Próbki do badania pobiera się przez wymaz z nosa. Wynik wykonanego testu znany jest już w ciągu kilku godzin. Pozwala on na kontrolowanie rozprzestrzeniania się pandemii, a także właściwie pokierować leczeniem...

Zakupy
Pexels/Oleg Magni
Newsy
Jak dezynfekować żywność po powrocie z zakupów? Są na to łatwe sposoby
Jak bezpiecznie zdezynfekować zakupy, by zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem? Zebraliśmy dla was garść porad!

Koronawirusem można się zarazić drogą kropelkową, czyli w sytuacji gdy cząsteczki wirusa trafią do waszych ust lub oczu. Z tego powodu zaleca się noszenie maseczek oraz częste mycie rąk, by nie doprowadzić do przeniesienia wirusa do ust np. poprzez dotykanie ich dłońmi. Koronawirus osiada na powierzchniach i może na nich przetrwać naprawdę długo! Dlatego jeśli chcecie jak najlepiej uchronić się przed zakażeniem, to warto dokładnie dezynfekować zakupy przynoszone ze sklepu – właśnie tam aż roi się od cząsteczek wirusa! Jak dezynfekować zakupy? Sposób dezynfekowania żywności zależy od jej rodzaju. Zupełnie inaczej postępuje się z opakowaniami z różnych materiałów i z żywnością sprzedawaną luzem – dotyczy to na przykład owoców i warzyw. Poniżej zebraliśmy dla was informacje dotyczące tego, jak bezpiecznie i skutecznie dezynfekować zakupy spożywcze! Owoce i warzywa Najbezpieczniej jest wyłożyć je na czystą ściereczkę lub blat i pozostawić na jedną dobę. Po tym czasie warzywa i owoce należy umyć i odstawić do lodówki. Pamiętajcie o tym, by zawsze myć ręce po kontakcie ze wszystkim, co przynosicie ze sklepu! Pieczywo Kupione w sklepie bułki i chleb wstawcie na 2-3 minuty do rozgrzanego do 65 stopni Celsjusza piekarnika. Taka temperatura wystarczy, by zneutralizować cząsteczki wirusa. Pakowane produkty Produkty sypkie, takie jak mąka, ryż czy makaron najlepiej po przyjściu ze sklepu od razu przesypać do szczelnych pojemników. Jeśli nie jest to możliwe, to odstawcie je na 24 godziny, tak samo jak owoce i warzywa. Możecie też spróbować przecierać opakowania roztworem wody ze spirytusem, ale uważajcie! Alkohol zadziała jak rozpuszczalnik i może zniszczyć napisy na opakowaniach, na przykład nadrukowaną datę przydatności do spożycia.