Nie od dziś wiadomo, że babcie to skarbnica najcenniejszych kulinarnych trików. Nie inaczej jest w przypadku gołąbków. Jeśli chcecie zawinąć je szybko i dokładnie koniecznie przetestujcie ten sposób. 

Babciny sposób zawijania farszu w kapustę

Wystarczy, że nałożycie farsz na środek liścia, a następnie złożycie go w kopertę, położycie na drewnianej desce i zaczniecie rolować lekko dociskając przysmak. Zajmie wam to chwilę, a efekty będą powalające.

Przepis na gołąbki z grzybami

Będziecie potrzebować:

  • 1 główki kapusty
  • 400 ml bulionu
  • 300 gramów ryżu
  • 50 gramów suszonych grzybów
  • 2 cebul
  • 1 łyżki masła
  • Przypraw: soli, pieprzu

Przygotowanie:

  1. Suszone grzyby umieśćcie w małej misce, zalejcie wodą i odstawcie do namoczenia na całą noc. Następnego dnia przełóżcie je do rondelka ze świeżą wodą i gotujcie przez kilkanaście minut, aż do miękkości.
  2. Cebulę obierzcie, pokrójcie w niewielką kosteczkę i zeszklijcie na maśle. Po kilku minutach dodajcie ugotowane grzyby (nie wylewajcie wody, w której się gotowały, przyda się do sosu). Całość smażcie przez ok. 5 minut, a następnie umieśćcie w maszynce do mielenia mięsa.
  3. Ryż ugotujcie zgodnie z zaleceniami producenta. Po odcedzeniu z wody wymieszajcie go wraz ze zmielonymi grzybami i odstawcie.
  4. W dużym garnku zagotujcie wodę. Z kapusty wytnijcie głąb, a następnie umieśćcie ją we wrzątku i gotujcie przez ok. 20 minut, pamiętając o przewróceniu na drugą stronę.
  5. Po upływie tego czasu wyjmijcie kapustę z wody i odstawcie do wystudzenia. Po kilkunastu minutach możecie zacząć rozbierać ją z liści. Zróbcie to bardzo powoli, inaczej liście się porwą. Pamiętajcie, by z każdego liścia wyciąć zgrubienie.
  6. Tak przygotowaną kapustę zacznijcie faszerować mieszanką grzybów i ryżu – na środku każdego liścia ułóżcie farsz, a następnie zwińcie go w kopertę, połóżcie na drewnianej desce i chwilę porolujcie lekko dociskając.
  7. Dno dużego garnka wyłóżcie najlepiej porwanymi liśćmi kapusty, a następnie zacznijcie na nich ciasno układać przygotowane gołąbki. Pamiętajcie, żeby kłaść je łączeniem do dołu, to zapobiegnie ich rozpadaniu.
  8. W osobnym naczyniu zagotujcie rosół i zalejcie nim ułożone w garnku gołąbki. Dodajcie wodę z moczenia grzybów. Całość gotujcie przez ok. 1 godzinę. 

Smacznego!