Z pewnością będziecie gotować bigos na święta! Najlepszy jest ten przygotowany z własnej kiszonej kapusty, którą można zrobić w naprawdę ekspresowym tempie. Kapusta z tego przepisu jest gotowa już po 7 dniach!

Właściwości kapusty kiszonej

Kapusta kiszona to nie tylko główny składnik bigosu i chrupiących surówek! Warto ją jeść także ze względu na jej pozytywny wpływ na zdrowie. Sprawdźcie, jakie właściwości ma kapusta kiszona:

Witaminy

Podobnie jak ogórki kiszone i inne warzywa poddane procesowi fermentacji, kapusta zawiera duże ilości witaminy C oraz kwasu mlekowego, który wspomaga pracę układu trawiennego.

Błonnik

W kapuście znajdziecie dużo błonnika, który pomaga przy problemach z zaparciami, a także obniża poziom cholesterolu. Ponadto częste spożywanie błonnika pozwala zapobiec rozwojowi chorób serca!

Zobacz także:

Ulga dla żołądka

Sok z kiszonej kapusty działa łagodząco na problemy z żołądkiem, takie jak nadżerki i wrzody. Osłabia działanie kwasów żołądkowych, dzięki czemu żołądek jest mniej podrażniony.

Regulowanie cukru we krwi

Spożywanie kiszonej kapusty pomoże regulować poziom glukozy we krwi, dlatego osoby cierpiące na cukrzycę zdecydowanie powinny włączyć kiszonki do swojej diety.

Przepis na szybką kapustę kiszoną

Do przygotowania takiej ekspresowej kapusty kiszonej, z której później z powodzeniem można zrobić bigos, potrzebne będą poniższe składniki:

Składniki:

  • Ok. 2 kg kapusty białej świeżej (ok. 1 średniej wielkości główka)
  • 1 marchewka
  • 40 g soli kamiennej niejodowanej (ok. 2 łyżki stołowe)
  • Kminek
  • Liść laurowy
  • Pieprz
  • Woda po gotowaniu ziemniaków

Przygotowanie:

  1. Umyjcie i poszatkujcie drobno kapustę.
  2. Obierzcie marchewkę i zetrzyjcie ją na tarce na dużych oczkach.
  3. Przełóżcie kapustę z marchewką do dużej miski.
  4. Dodajcie sól, pieprz oraz płaską łyżeczkę kminku. Wszystko dokładnie wymieszajcie i zagniećcie.
  5. Odstawcie kapustę, by puściła soki.
  6. Przygotujcie wyparzone słoiki. Do środka włóżcie kapustę tak, by ciasno wypełniła każdy słoik. Odsączcie nadmiar soku.
  7. Zalejcie wszystkie słoiki wodą po ugotowaniu ziemniaków. Cała kapusta powinna być przykryta.
  8. Zakręćcie słoiki i odstawcie na kilka dni (około tydzień) w ciemne miejsce.
  9. Kapusta powinna być gotowa wtedy, gdy usłyszycie charakterystyczne „syknięcie” słoików. Odkręćcie jeden i spróbujcie – powinna już być smaczna.