Czy, gdy po jedzeniu ogarnia was senność, pierwsze, o czym myślicie, to drzemka? Błąd! Choć od zawsze uczono nas, że po posiłku należy odpocząć, okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. Odrobina ruchu jest tym, co przyda się każdemu po obfitym obiedzie - sprawdźcie, dlaczego.

Spacer zamiast drzemki po obfitym posiłku

Według ekspertów, po obiedzie zamiast zalegać na kanapie, powinno się wybrać na krótki spacer, spokojnym tempem. Lepiej unikać intensywnego wysiłku fizycznego, który może jedynie spowodować mdłości i złe samopoczucie po posiłku. Jakie są zalety spacerowania po obiedzie?

Dlaczego warto iść na spacer po posiłku?

Lepsze trawienie

Gdy się ruszamy, całe ciało, w tym organy odpowiedzialne za trawienie, są stymulowane do pracy. Dzięki spacerowaniu, żołądek oraz jelita sprawniej radzą sobie z tym, co zjedliśmy. Do tego ruch po posiłku działa ochronnie na cały przewód pokarmowy i zapobiega wystąpieniu różnych dolegliwości, takich jak refluks żołądkowy, zgaga, zaparcia, zespół jelita nadwrażliwego (IBS) czy choroba uchyłkowa.

Regulowanie ciśnienia we krwi

Osoby, które borykają się z nadciśnieniem powinny zwiększyć swoją codzienną aktywność fizyczną i wybierać się na spacery - najlepiej kilka razy dziennie. Badania wykazują, że kilka krótkich spacerów (po 10 minut) dziennie obniża ciśnienie we krwi. 

Zobacz także:

Optymalny poziom cukru

Na dodatkowej dawce ruchu skorzystają także ci, którym zależy na naturalnej regulacji poziomu cukru we krwi - zwłaszcza osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 i 2. Spacer po obiedzie może zapobiec skokom cukru we krwi i tym samym nieco zmniejszyć ilość leków lub insuliny koniecznych do zastosowania. Należy jednak pamiętać, że wszelkie zmiany w przyjmowaniu leków trzeba konsultować z lekarzem i nigdy nie wolno tego robić na własną rękę.

Co ważne, spacerować należy po posiłku, a nie przed. Z przeprowadzonych na ten temat badań wynikło, że u osób, które spacerowały przez 10 minut po posiłku poziom cukru spadł bardziej, niż gdy chodziły przez pół godziny o innej porze. 

Mniejsze ryzyko chorób serca

Chodzenie obniża nie tylko poziom cukru i ciśnienie, ale także LDL, czyli tzw. zły cholesterol. Tym samym, spacer pomoże zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca i układu krążenia - wystarczy już 10 minut dziennie po posiłku. 

Obniżenie wagi

Nie trzeba dodawać, że regularna aktywność fizyczna sprzyja obniżeniu i utrzymaniu wagi. Każda forma wysiłku, w tym spacer, pozwala spalić kalorie. A deficyt kaloryczny jest kluczem do utraty wagi - dlatego, jeśli chcecie zrzucić kilka kilogramów, dobrze jest, poza dietą, pamiętać o codziennej aktywności fizycznej. Nie muszą to być intensywne ćwiczenia i nawet kilka krótkich spacerów po posiłkach dobrze wam zrobi. 

Źródło: medonet.pl