Egzotyczne mango tańsze od polskich truskawek. Co się dzieje z cenami?
AdobeStock
Newsy

Egzotyczne mango tańsze od polskich truskawek. Co się dzieje z cenami?

W tym roku wysoka cena truskawek utrzymuje się rekordowo długo. Dlaczego?

W tym roku ceny podstawowych produktów spożywczych, zwłaszcza owoców, zdecydowanie szokują. Jeszcze niedawno ceny czereśni były tak rekordowe, że raczej mało kto decydował się je kupić. Drogie są także truskawki. Teraz ceny tych owoców spadły i można kupić kilogram truskawek za 14-20 złotych, w zależności od miasta i miejsca, w którym są sprzedawane. Wciąż jednak nie są to niskie ceny. Co więcej, obecnie kilogram polskich truskawek kosztuje więcej, niż na przykład kilogram mango, egzotycznych owoców sprowadzanych z ciepłych krajów! Dla porównania, cena kilograma mango to zaledwie 7 złotych. Dlaczego w tym roku panuje taka drożyzna na rynku owoców i warzyw?

Dlaczego truskawki są drogie?

Jednym z powodów wysokich cen truskawek zdaniem eksperta jest stosunkowo chłodna wiosna.

Podaż jest bardzo skromna. Dziś około 7 rano zabrakło już truskawki na rynku. Układ pogodowy nie pomaga roślinom nadgonić wiosennego opóźnienia w wegetacji, szczególnie zimnych nocy. Objawia się to nadal wysokimi cenami – powiedział Maciej Kmera, ekspert rynkowy z warszawskich Broniszy

Dziś średnia cena truskawek w hurcie to 11 złotych, podczas gdy rok temu była ona o wiele niższa i wynosiła 7,50 zł, w tym samym okresie.

Zobacz także
Ile można zarobić w Polsce, zbierając truskawki? Będziecie w szoku, to dużo więcej niż po studiach!

Ile można zarobić w Polsce, zbierając truskawki? Będziecie w szoku, to więcej niż po wielu studiach!

Jak przedłużyć świeżość truskawek? Mamy triki na przechowywanie i mycie truskawek

W tym roku nie najecie się truskawek! Plony będą dużo słabsze niż w poprzednich latach

„To, co się dzieje z tymi cenami, to chore”

Jednak okazuje się, że chłodna wiosna to nie jedyna przyczyna wysokich cen truskawek w tym roku. Dyktują je także kupcy, którzy chcą jak najwięcej zarobić. Jacek Witkowski, właściciel plantacji Grodziec w gminie Czerwińsk nad Wisłą, mówi o tym, jak sprzedawcy truskawek windują ceny. Nie są one bowiem tak drogie w hurcie – to kupcy sprzedają je po bardzo wysokich cenach.

Wczoraj kupcy kupowali truskawki po 7-5 zł za kilogram, a dziś ten sam kilogram oferują swoim klientom za 17 czy nawet 20 zł. Z pewnych rozmów wynika, że handlujący muszą zarobić około 60 proc. na marży od zakupu. Resztę sobie dokładają do ceny - mówi Jacek Witkowski.

Plantator zauważa również, że przez chłodną wiosnę w tym roku tzw. cena pierwszej truskawki utrzymuje się bardzo długo. Każdego roku ceny tych owoców były wysokie przez pierwsze dwa tygodnie, a później spadały. Jednak teraz truskawki są bardzo drogie już od ponad dwóch miesięcy.

Czytaj także:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA