Dzisiaj 10. rocznica ślubu księcia Williama i Kate. Ich weselne menu trzeba było jeść palcami!
ONS.pl
Newsy

Dzisiaj 10. rocznica ślubu księcia Williama i Kate. Na ich weselu jadło się palcami! Menu zaskakuje

Książę i księżna Cambridge świętują dziś pierwszą wspólną dekadę jako małżeństwo. Czy wiecie, co było serwowane na ich wystawnym weselu?
Aleksandra Zaborowska
kwiecień 29, 2021

Książę William i księżna Kate pobrali się 29 kwietnia 2011 roku. Szacuje się, że ceremonię mogły oglądać nawet 2 miliardy ludzi na całym świecie. Ślub, który odbył się w Opactwie Westminsterskim w Londynie, świętowany był następnie na hucznym przyjęciu w Pałacu Buckingham. 

Okazuje się jednak, że menu wesele było znacznie mniej zobowiązujące, niż mogłoby się wydawać! Chociaż przygotowywali je profesjonalni szefowie kuchni, królowa i jej wnuk oraz jego małżonka zadecydowali, że kolacja spożywana będzie… rękami!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Wesele Kate i Williama – menu

W wykwintnym menu weselnym książęcej pary znajdowały się takie dania jak m.in.:

  • Kaczki z owocowym chutney (rodzajem konfitury)
  • Szkocki łosoś wędzony na burakach
  • Jaja przepiórcze z selerem
  • Angielskie raki
  • Angielski ser kozi z Paxton i Whitfield
  • Wieprzowina z Cotswolds
  • Szkockie langustynki z cytrynowym majonezem
  • Ciasto Opera Gateau

Pomimo wyjątkowo ekskluzywnych potraw, interesująca jest forma ich podawania: były one serwowane jako tzw. „finger foods”, czyli małe porcje, które można jeść palcami. Okazało się, że lista gości weselnych jest tak duża, że pałac nie jest przygotowany na zaserwowanie tak wielkiej kolacji. Kuchnia i balowe sale jadalne przystosowane są do serwowania oficjalnych kolacji do 150 osób. Kate, William, a także sama królowa zaprosili znacznie więcej osób, dlatego zdecydowano o mniej formalnym podawaniu posiłków.

Zobacz także

Goście częstowani byli także szampanem Pol Roger NV Brut Réserve Champagne, ale mieli również możliwość wyboru innych napojów alkoholowych. 

Tort weselny Wiliama i Kate

Szczegóły na temat ogromnego, pięknie zdobionego tortu zdradziła niedawno sama cukierniczka – Fiona Cairns, jednak aż do czasu ceremonii zobowiązana ona była do podpisania umowy poufności. Nie mogła powiedzieć o swoim projekcie nawet najbliższej rodzinie!

Ogromny tort w białym kolorze tworzony był przez… 50 cukierników aż przez 5 tygodni! Ciasto ozdobione zostało szczególnymi symbolami wybranymi przez młodą parę m.in. fragmentem cukrowej koronki imitującej tę z sukni ślubnej księżnej Kate.

Cukiernicy od razu wiedzieli, że tort ma być owocowy. Masywna konstrukcja powstała aż z 12 części, które artyści połączyli dopiero na dzień przed ślubem.

Czytaj też:

Komentarze