Dziesiątki pudeł z indyjskim jedzeniem znaleziono w lesie. Nie wpadniecie na to, co się z nimi stało
Archiwum prywatne
Newsy

Dziesiątki pudeł z jedzeniem znaleziono w lesie. Nie wpadniecie na to, co się z nimi stało

Miłośnicy przyrody, kolarze, spacerowicze - uważajcie na to, co znajdziecie w lesie. Poza grzybami, jagodami i pospolitymi śmieciami, jak się okazało, w lesie można znaleźć indyjskie jedzenie...

Pani Natalia jechała samochodem z tatą przez zalesione tereny warszawskich Bielan tuż przy Puszczy Kampinoskiej. Kobietę zainteresowały nietypowo wyglądające pudła, które dostrzegła tuż przy drodze. Nie były to zwykłe śmieci, odpadki i nieczystości, których niestety pełno wciąż w polskich lasach.

Tajemniczy ładunek okazał się zapakowanym szczelnie indyjskim jedzeniem. Sery, chleby, sosy, przekąski, gotowe dania – pani Natalia mogła się poczuć niemal jak w hurtowni spożywczej w Delhi czy w Kalkucie. Okazało się, że pudła pochodzą od producenta, który oficjalnie w Polsce nie prowadzi nawet dystrybucji swoich produktów...

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co stało się z 54 pudłami jedzenia znalezionymi w lesie?

Znalazcy długo nie zastanawiali się co zrobić z aż 54 sporych rozmiarów pudłami pełnymi jedzenia z już nieważnym już terminem przydatności do spożycia. Pani Natalia wraz z ojcem zapakowała pudła do samochodu i zawiozła do domu.

Co stało się później? Wieść o niezwykłym znalezisku szybko rozniosła się po znajomych pani Natalii. Kobieta dowiedziała się o istnieniu społeczności tak zwanych freegan – osób, starających się odżywiać głównie znalezionymi przez siebie resztkami jedzenia.

Po wstawieniu stosownego ogłoszenia o znalezisku z indyjskim jedzeniem, natychmiast znaleźli się chętni na paczki prosto z Indii. 54 duże pudła z różnymi smakowitościami rozeszły się w mgnieniu oka. Chętni zjeżdżali pod dom znalazców jeszcze tego samego dnia, którego zostało zamieszczone ogłoszenie.

Co o pudłach z jedzeniem sądzą znalazcy?

Na ważny aspekt sprawy zwróciła uwagę sama bohaterka całej akcji z odnalezieniem indyjskiego jedzenia w lesie nieopodal warszawskich Bielan. Pani Natalia słusznie zauważyła, że nie dość, że doszło do zaśmiecenia przyrody, to dodatkowo na zmarnowanie wystawiono mnóstwo jedzenia.

– W zeszłym tygodniu (...) natrafiliśmy na pudła z hinduskim jedzeniem w krzakach na poboczu. Śmiecenie w lasach oraz marnowanie jedzenia- bardzo złe combo (z j. angielskiego, pot. – połączenie, przyp. red.) – tak napisała na swoim Facebooku kobieta.

Zobacz także
mięso

Czym może grozić zjedzenie zepsutego mięsa? Lepiej usiądź! 

Przechowujecie tak pomidory? Nic dziwnego, że szybko się psują

Przechowujecie tak pomidory? Nic dziwnego, że szybko się psują

Czy freeganie jedzą zepsute jedzenie?

Wróćmy do kwestii wspomnianych freegan. Być może cześć z was zastanawia się, dlaczego ludzie ci są gotowi jeść wyrzucone jedzenie. Walka z żywnościowym marnotrawstwem wcale nie musi wiązać się z jedzeniem zepsutego jedzenia lub takiego, którego termin przydatności do spożycia już minął.

Freeganie starają się jeść wyrzucane przez sklepy powierzchownie uszkodzone warzywa, owoce, a także produkty, które nie są oznaczone etykietką „należy spożyć do”. Zamiast tego poszukują trwalszych produktów, których data przydatności do spożycia jest jedynie datą orientacyjną i nie wyklucza zjedzenia ich po jej upływie.

Źródło: Facebook

Czy przeterminowana żywność może się nadawać do spożycia? Zaskakujące fakty
AdobeStock
Newsy
Czy przeterminowana żywność może się nadawać do spożycia? Zaskakujące fakty
Zawsze wyrzucacie jedzenie po terminie ważności? Czasami to błąd.

Większość z was przy okazji przeglądu lodówki na pewno wyrzuca produkty, których termin ważności minął. Ale czy każda żywność po terminie nadaje się od razu do wyrzucenia? O czego to zależy? Sprawdźcie! Czy jedzenie po terminie zawsze należy wyrzucić? Okazuje się, że według amerykańskiej Służby ds. Bezpieczeństwa Żywności i Kontroli Żywności (FSIS) USDA, jedzenie, którego data przydatności już minęła, może być bezpiecznie spożywane – o ile przechowywano je w odpowiednich warunkach: Jeśli data przydatności mija podczas przechowywania w domu, produkt powinien być nadal bezpieczny do czasu, aż się widocznie zepsuje. Nie musicie więc od razu wyrzucać jedzenia nawet, jeśli data przydatności podana na opakowaniu minęła! Należy jednak przed spożyciem dokładnie obejrzeć produkt, by się upewnić, że nie ma na nim śladów zepsucia. Jak długo można jeść żywność po dacie ważności? W przypadku produktów oznaczonych datą ważności do spożycia, podany termin dotyczy czasu, do którego produkt powinien zachować swoją jakość. Oznacza to, że np. makaron po upływie daty ważności może mieć gorszy smak, ale jego zjedzenie nie zagrozi zatruciem. Pamiętajcie jednak, że za każdym razem należy dokładnie obejrzeć produkt przed spożyciem. Jeżeli nie wygląda zachęcająco, brzydko pachnie, a na jego powierzchni pojawiła się pleśń, to bezwzględnie należy go wyrzucić. W przypadku żywności dla niemowląt, nie można ryzykować i jedzenia po dacie ważności trzeba się pozbyć. Sprawdźcie, jak długo można przechowywać poszczególne produkty, zanim się zepsują: Pakowane wędliny: 2 tygodnie w lodówce (o ile są zamknięte) lub 5 dni w lodówce (jeżeli zostały otwarte) Jogurt: 2 tygodnie w lodówce Jajka : od 3 do 5 tygodni w lodówce Mleko :...

Majówka w lesie? Tak, możecie nawet upiec w lesie kiełbasę, ale tylko na 1 sposób
Pixabay
Newsy
Majówka w lesie? Tak, możecie nawet upiec w lesie kiełbasę, ale tylko na 1 sposób
Majówka 2021, tak jak i zeszłoroczna, odbywa się jeszcze w warunkach pandemicznych, które zmuszają do trzymania się narzuconych obostrzeń. Jak świetnie spędzić majówkę w lesie… nie naruszając żadnych praw?

Majówka 2021 to (miejmy nadzieję) ostatnia, podczas której ograniczają nas obostrzenia rządowe. W tym roku niestety barier jest jeszcze więcej, gdyż nawet pogoda na majówkę zniechęca do grillowania i biwakowania. Prawdopodobnie jednak pomimo tego nadal znajdą się osoby chętne do spędzania czasu na zewnątrz. Majówka w lesie? Od dziś to możliwe. Lasy Państwowe określiły 429 miejsc, w których już od 1 maja można legalnie rozbić namiot, powiesić hamak czy huśtawkę i zorganizować biwak. Chociaż jest to opcja dla osób zaprzyjaźnionych z przyrodą i gotowych na wszelkie warunki, entuzjastów takiej formy spędzania czasu na pewno nie brakuje. Gdzie można rozbić namiot w lesie? Już w zeszłym roku Lasy Państwowe zgromadziły kilka lokalizacji, które wzięły udział w testowym programie „Zanocuj w lesie”. Punkty te były zlokalizowane w kilku miejscach na terenie: Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Notecka (Nadleśnictwo Sieraków i Oborniki Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Rychtalskie (Nadleśnictwo Syców i Antonin) Obydwa te tereny znajdują się w województwie wielkopolskim. Zostały one przygotowane pod wycieczki turystów, jednak wjazd samochodem do lasu nie był możliwy, więc już wtedy była to opcja tylko dla osób zaznajomionych z realiami biwakowania na łonie natury.  W tym roku lista miejsc, w których można rozłożyć obóz, została znacznie poszerzona i znajdziecie ją wchodząc na stronę Banku Danych o Lasach.  Jak przygotować się na nocowanie w lesie? Zanim podekscytujecie się perspektywą leśnej wycieczki, sprawdźcie, czy na pewno jesteście na nią gotowi.  „Wcześniej zalecam całodniową wyprawę, by las w ogóle poznać. Nocleg w lesie to nie nocleg w pięciogwiazdkowym hotelu (…) Warto też...

Czym się różni data ważności od daty przydatności do spożycia? Okazuje się, że to 2 różne rzeczy
AdobeStock
Newsy
Czym się różni data ważności od daty przydatności do spożycia? Okazuje się, że to 2 różne rzeczy
Myśleliście, że to dokładnie to samo? Oj nie, różnica jest ogromna! Zwracajcie na to uwagę!

Wiedzieliście, że data przydatności do spożycia to coś zupełnie innego niż data ważności? Zwracajcie uwagę na to oznaczenie na produktach spożywczych, możecie wyciągnąć z niego cenną informację na temat produktów. Jeśli nie znaliście do tej pory różnicy być może niepotrzebnie wyrzuciliście wiele produktów spożywczych… Nie popełniajcie już więcej tego błędu! Różnica między datą ważności, a data przydatności do spożycia Nie jesteście sami jeśli do tej pory myśleliście, że data przydatności do spożycia to to samo, co data ważności. Sądzi tak wielu konsumentów! Wyjaśniamy podstawową różnicę między tymi dwiema datami. Data przydatności do spożycia – znaczenie Jeśli na danym produkcie spożywczym widnieje napis „data przydatności do spożycia”, producent gwarantuje, że do tej daty nie będzie żadnych zmian w jakości produktu. Dany produkt nie zmieni zawartości witamin, koloru, smaku. Jeśli data zostanie przekroczona, dany produkt może zostać dalej bezpiecznie jedzony . Musicie zaufać sobie i zdecydować, czy chcecie go jeść, ale nie jest to przeciwwskazane. Produkty, na których opakowaniach zobaczycie datę przydatności do spożycia: Kasza Makaron Mąka Czekolada Orzechy Wszystkie przyprawy i sypkie produkty Data ważności produktu – co to znaczy? Datę ważności produktu znajdziecie zazwyczaj na produktach, które szybciej się psują. Często będzie ona oznaczona jako „należy spożyć do”. Raczej nie ryzykujcie i nie jedzcie produktów, które przekroczyły tę datę. Takie produkty to: Jogurty Sery Ryby Mleko Nabiał Twarożki i serki wiejskie Jednodniowe soki Czy można sprzedawać produkty po dacie ważności lub przydatności do spożycia? To też wyróżnia te...

Jak i na czym smażyć grzyby? 1 błąd i będą do niczego
AdobeStock
Newsy
Jak i na czym najlepiej smażyć grzyby? 1 błąd i będą do niczego
Kupiliście lub zerwaliście w lesie grzyby i planujecie je usmażyć? Koniecznie pamiętajcie o tych kilku prostych zasadach.

Zebraliście w lesie grzyby i planujecie je usmażyć, ale nie bardzo wiecie, jak się za to zabrać? Podpowiemy wam jak usmażyć grzyby, by zachowały swój wspaniały, leśny aromat i smak. Jak i na czym najlepiej smażyć grzyby? Sezon na grzyby w pełni. W polskich lasach aż zaroiło się od grzybiarzy, którzy z samego rana wyruszają na leśne wyprawy w poszukiwaniu wspaniałych polskich grzybów. Udało wam się zebrać w lesie grzyby, ale nie wiecie, jak je prawidłowo usmażyć? Trzymajcie się tych kilku prostych zasad, a wasze smażone grzyby na pewno będą obłędne w smaku. Smażone grzyby to świetny dodatek do mięs, risotto i makaronów, ale świetnie też smakują solo – gdy podsmażymy je na patelni z cebulką i podamy z tłuczonymi ziemniakami lub świeżym pieczywem. Jak prawidłowo usmażyć grzyby? Wyjaśniamy krok po kroku. Po pierwsze – grzyby powinniśmy starannie wyczyścić, najlepiej tuż po zabraniu ich do domu. Grzyby nie powinny długo moczyć się w wodzie, ponieważ ją wchłoną, co bardzo utrudni ich smażenie. Usuńcie zanieczyszczenia z grzybów przy pomocy pędzelka. Jeśli jednak zdecydujecie się na umycie grzybów w wodzie, trzymajcie je w niej krótko i dobrze odciśnijcie grzyby przed smażeniem za pomocą papierowego ręcznika. Pokrójcie grzyby na kawałki usmażcie je na patelni na oliwie z dodatkiem masła. Rozłóżcie grzyby na patelni w odstępach lub smażcie je partiami. Jeśli grzyby będą na patelni ciasno poupychane, puszczą nadmiar soku i zaczną się dusić zamiast smażyć, a wtedy możecie zapomnieć o rumianej skórce. Grzyby mogą być również nasączone wodą z lasu, np. gdy zbieraliśmy je tuż po deszczu. Jeśli na waszej patelni puszczą one sok, wystarczy, że go odparujecie i dalej będziecie smażyć grzyby, aż do uzyskania pożądanego efektu. Pamiętajcie też, że grzyby...