Po co wkładać mięso do słoików i długo przechowywać? Są takie sytuacje, gdy jest to uzasadnione. Jeśli kupicie za dużo mięsa i nie chcecie go mrozić, przygotujcie je w słoikach, gotowe do jedzenia w każdej chwili.

Jeśli wyjeżdżacie i chcecie zostawić domownikom gotowe obiady, zapakujcie mięso do słoików i bądźcie spokojni, że będą mieli co jeść. Podpowiadamy jak przygotować mięso do długiego przechowywania i szybkiego przyrządzenia?

Po co pasteryzować mięso?

Pasteryzowanie mięsa w słoikach i jego odmiana – wekowanie, to bardzo stary sposób na wydłużenie czasu trwałości produktów spożywczych. Autorem tej metody był Ludwik Pasteur. Francuski naukowiec odkrył, że podgrzewanie i hermetyzacja naczyń służących do przechowywania żywności, umożliwiają dłuższe przechowywanie.

Długo utrzymywana temperatura pozwala zniszczyć lub zahamować wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych, czyli bakterii, zachowując jednocześnie smak i wartości odżywcze.

Zobacz także:

Aby żywność nie psuła się, zamyka się ją w czystych słoikach i szczelnie zakręca, a następnie poddaje działaniu temperatury pomiędzy 70 a 100 st. Celsjusza. W taki sposób możecie przechowywać surowe mięso.

Jeśli dodacie do niego zioła i przyprawy, a następnie długo wekujecie w średnio wysokiej temperaturze, mięso będzie przygotowane tak, że po otwarciu słoików, możecie je od razu jeść, a soki kurczaka zamienią się w smaczną, mięsną galaretkę.

Gdy musicie przygotować szybki obiad wystarczy, że ugotujecie ziemniaki, zrobicie surówkę i podgrzejecie mięso wyjęte ze słoika.

Przepis na przygotowania mięsa w słoikach

Składniki:

  • 4 kg mięsa z kurczaka (najlepiej udka)
  • 4 łyżeczki soli
  • Czarny pieprz
  • Papryka mielona
  • 4 łyżki octu
  • 4 cebule
  • Pęczek pietruszki

Przygotowanie:

  1. Przygotujcie słoiki na mięso. Sprawdźcie, czy są słoiki są niewyszczerbione, a nakrętki nie mają śladów rdzy, po czym umyjcie je, wyparzcie, zarówno słoiki jak i nakrętki, i odstawcie.
  2. Mięso umyjcie i osuszcie, po czym przełóżcie do miski. Dodajcie do mięsa wszystkie składniki oprócz cebuli i natki. Dokładnie wymieszajcie.
  3. Cebulę pokrójcie w plasterki, a natkę poszatkujcie
  4. Na dnie słoika połóżcie 3-4 plasterki cebuli, trochę natki, a na tym ciasno układajcie mięso, na samej górze połóżcie plasterek cebuli, trochę natki i zakręćcie słoiki.
  5. Włóżcie słoiki do większego garnka i gotujcie w wodzie niesięgającej zakrętek pod przykryciem, przez 5 godzin, na małym ogniu.
  6. Odstawcie zawekowane słoiki do wystygnięcia. Gdy mięso ostygnie w środku powinna powstać galaretka z mięsnego tłuszczu.

Tak przygotowane mięso możecie przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu od kilkunastu miesięcy do nawet 2-3 lat.