Dyspensa na Sylwestra od biskupów. Choć to piątek, możecie jeść mięso, ale.... trzeba za to trochę zapłacić
Adobe Stock
Newsy

Dyspensa na Sylwestra od biskupów. Choć to piątek, możecie jeść mięso, ale jest 1 warunek

Wierni kościoła katolickiego zwykle w piątki powinni pokutować i powstrzymać się od jedzenia mięsa. Ale nie w ten sylwestrowy piątek. Biskupi udzielają wiernym dyspensy. Wyjaśniamy, co to znaczy.

W tym roku Sylwester, a więc dzień najhuczniejszych zabaw w całym roku, wypada w piątek. Oznacza to, że członkowie kościoła katolickiego, powinni zgodnie z kalendarzem liturgicznym, powstrzymać się tego dnia od świętowania oraz jedzenia mięsa. W prawie kanonicznym wyznaczającym normy postępowania istnieje jednak możliwość zwolnienia wiernych od obowiązujących przepisów, zwany dyspensą. Biskupi poszczególnych diecezji udzielają właśnie dyspensy członkom kościoła w swoich regionach.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Biskupi udzielają dyspensy na Sylwestra

Już w 31 na 41 diecezji w Polsce, wierni zostali zwolnieni z obowiązku utrzymania postu w czasie Sylwestra. Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz, skorzystał z możliwości udzielenia dyspensy warszawskim wiernym i wydał następujący dekret:

- Mając na względzie, że przypadający na piątek 31 grudnia br., ostatni dzień roku kalendarzowego, sprzyja organizowaniu rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tego dnia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.

Także w innych regionach Polski, władze kościelne zaczęły wydawać podobne dekrety. W każdym pojawił się jednak pewien warunek. Wierni są zwolnieniu z postu, ale w zamian muszą wypełnić pokutę. Niektórzy biskupi dopuszczają, że będzie nią modlitwa, inni żądają przekazania datków. W Warszawie zalecono:

- Aby osoby korzystające 31 grudnia z dyspensy na terenie archidiecezji warszawskiej, ofiarowały dowolną modlitwę w intencji papieża Franciszka oraz podjęły zgodnie z własnym wyborem formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości, bądź ofiarowanie jałmużny.

Biskup Kamiński, w diecezji warszawsko-praskiej, od swoich wiernych oczekuje:

- Korzystając z dyspensy należy złożyć ofiarę na pomoc dla potrzebujących i ubogich.

Ostatnie 10 diecezji na decyzje w sprawie dyspensy mają jeszcze 2 dni.

Zobacz także
chia przepisy

Szklanka tego napoju postawi was na nogi po sylwestrowej nocy

karp w occie przepis

Został wam karp? Zróbcie z niego sylwestrową przekąskę. Wystarczy ocet

Dlaczego w kościele katolickim w piątki nie wolno jeść mięsa?

Kodeks Prawa Kanonicznego to zbiór kościelnych aktów prawnych, które regulują postępowanie wszystkich członków kościoła. To właśnie ten akt prawny opisuje określone zachowania wiernych w ramach kalendarza liturgicznego, celebrowanie świąt czy przestrzeganie postów.

Zbiór przepisów powstawał przez całe wieki, bardzo długo w ogóle nie był spisany. Zawarte w nim przepisy miały źródło w tradycji czy jednostkowych zaleceniach Papieża albo lokalnych władz kościelnych. Na przykład powstrzymywanie się od spożywania mięsa w piątki ma swoje źródło w tym, co piątek symbolizuje w liturgii. Jest symbolem Wielkiego Piątku, czyli dnia, w którym kościół wspomina śmierć i pogrzeb Jezusa.

To, dlaczego tego dnia powstrzymywano się przed jedzeniem właśnie mięsa, a nie wszelkich dań, spowodowane jest tym, że przez stulecia mięso było uważane za rarytas. I to jedzenie tego wystawnego rodzaju pokarmu było zabronione.

Źródło: TVN24.pl, wikipedia.pl, deon.pl

co ugotować na obiad na piątek (bez mięsa)
Adobe Stock
Newsy
Obiad na piątek: pomysły na obiad bez mięsa (2 propozycje menu z rybą i bez)
Obiad na piątek tradycyjnie nie powinien zawierać mięsa. Mamy dla was dwa pomysły na dwudaniowy piątkowy obiad z deserem. W jednej wersji jecie rybę i warzywa sezonowe, w drugiej bez ryby, ale pysznie i sycąco.

Jeśli znowu zastanawiacie się, co ugotować na obiad i wszystkiego wam się odechciewa, bo brakuje wam już pomysłów, trafiliście w dobre miejsce. Postanowiliśmy was wyręczyć i ułożyliśmy za was menu na piątkowy obiad bez mięsa. Proponujemy dwie wersje obiadu na piątek: z rybą i bez. Obiad na piątek bez ryby Nie wszyscy lubią ryby, a bez nich też można przygotować pyszny obiad bez mięsa. Dzisiaj proponujemy: Pierwsze danie: zupa jarzynowa z mrożonki - zaoszczędźcie czas i siły na przygotowanie drugiego dania Drugie danie: kotlety jajeczne , ziemniaki, duszona młoda kapusta z pomidorami i ewentualnie sos pieczarkowy Deser: galaretka z owocami  - użyjcie świeżych owoców lub mrożonych  Obiad na piątek z rybą Jeśli jadacie ryby, to menu na piątkowy obiad jest idealne. Wybierając się na zakupy, sprawdźcie, jakich ryb nie kupować i na co zwracać uwagę przy zakupie ryb . Do zupy i dodatków wybierzcie produkty sezonowe. Pierwsze danie: zupa ogórkowa bez mięsa   Drugie danie: ziemniaki, ryba z chrupiącą panierką , surówka z kapusty kiszonej lub ogórki małosolne .   Deser: kisiel mleczny  z owocami Czy w piątek można jeść mięso? Zgodnie z tradycją katolicy nie jedzą w piątki mięsa. Czy jest to zakazane przez Kościół? Nie do końca. Wg kościelnych przepisów w piątki nie obowiązuje post, należy jednak zachować wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. Czwarte przykazanie kościelne mówi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach". Czym jest wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Każdy katolik powyżej 14 roku życia aż do końca swojego życia...

Co można jeść w Wielką Sobotę i do kiedy jest post ścisły? Większość była w błędzie
Adobe Stock
Newsy
Co można jeść w Wielką Sobotę i do kiedy jest post ścisły? Większość była w błędzie
Jak co roku, Polacy zadają sobie wciąż te same pytania o to kiedy i jak należy pościć w dni poprzedzające Wielkanoc.

Czy po święceniu jajek można już jeść wędliny? Czy Wielka Sobota także jest dniem postu? Jak katolik powinien zachować się tego dnia pod względami żywieniowymi? I tak dalej, i tak dalej. Na wszystkie te pytania za chwilę udzielimy wam dokładnej i wyczerpującej odpowiedzi. Jak poszczono w Polsce kiedyś? Zanim jednak do tego przejdziemy, czas na krótką refleksję o poście w obecnym życiu chrześcijan mieszkających w Polsce. Słyszeliście o tym, że jeszcze nasi prapradziadowie w roku kalendarzowym pościli nawet przez 111 dni? Posty jakościowe, posty ilościowe, posty ścisłe… Obyczaje XIX-wieczne już dawno poszły w zapomnienie. Czy to dobrze, czy źle – tego nie będziemy rozstrzygać. Ważne jest to, że hierarchowie Kościoła Katolickiego po raz ostatni w latach 80. XX wieku zadecydowali o zmianach w poszczeniu. Co zmieniło się w regułach postu w latach 80.? Od tej pory przestano rozróżniać właściwie rodzaje postów i ograniczono się do nakazu zachowywania wstrzemięźliwości od posiłków mięsnych w piątki. Z kolei jedynymi dniami postu w roku od tamtego momentu stały się Środa Popielcowa i Wielki Piątek oraz tradycyjnie dla niektórych Wigilii Bożego Narodzenia. Co zatem z Wielką Sobotą? Czy w Wielką Sobotę należy zachowywać post ścisły? W tym przypadku sytuacja jest niezwykle zbliżona właśnie do Wigilii. Według prawa kanonicznego poszczenie nie jest nakazane. Tradycja i obyczaje naszych przodków mówią jednak co innego. Zgodnie z nimi, post ścisły zachowuje się zwyczajowo do momentu poświęcenia koszyczka wielkanocnego w kościele przez księdza. Wierni są zachęcani przez Kościół do zachowania tak zwanego postu paschalnego. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Przez „post paschalny” religia katolicka rozumie zachowanie wstrzemięźliwości od...

W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Co można jeść tego dnia?
Adobe Stock
Newsy
W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post. Co można jeść tego dnia?
Jak co roku przed Wielkanocą katolicy poszczą w trakcie Wielkiego Piątku. Podpowiemy wam co można jeść i w jakich ilościach.

Ciało powinno podlegać takiej samej dyscyplinie jak dusza – to właśnie jest podstawowym sensem postów przestrzeganych w wielu religiach świata. Nie inaczej jest w chrześcijaństwie. Środa Popielcowa, Wielki Piątek, a także wszystkie piątki w roku – co różni te wszystkie dni i jak powinien wyglądać post tuż przed Wielkanocą? Jeśli któryś z dzisiejszych katolików narzeka na męczący i nużący post, lepiej niech sprawdzi, jak pościli nasi przodkowie. Ich zwyczaje i posty nie były jedynie wytworem hartu ducha dawnych ludzi przyzwyczajonych do braku poczucia sytości i po prostu głodu. Różnice w poście dzisiejszym, a tym sprzed lat biorą się głównie z wytycznych Watykanu. Reforma prawa kanonicznego z 1983 wywróciła dawne zasady do góry nogami. Jak poszczono kiedyś? Tak w przybliżeniu wyglądały zasady postu jeszcze kilkadziesiąt lat temu: Post jakościowy, czyli zakaz spożywania mięsa i wywarów mięsnych w piątki (podobnie jak dzisiaj) Post ilościowy we wszystkie poniedziałki, wtorki, środy i czwartki Wielkiego Postu – czyli ograniczenie się do jednego posiłku do syta na dzień Post ścisły w Wielki Piątek, Środę Popielcową, wigilię kilku ważnych świąt, w tak zwane Suche Dni w ciągu całego roku, a także we wszystkie piątki i soboty Wielkiego Postu. Ten rodzaj postu łączył post jakościowy i ilościowy w jedno. Nic dziwnego, że z takimi rygorystycznymi obostrzeniami nikt w przeszłości nie miał prawa narzekać na fałdki tłuszczu i wystające boczki… Jakie są zalecenia Kościoła Katolickiego w kontekście postu? Dzisiaj czasy się już zmieniły. Dostrzegł to także i Kościół Katolicki, który zniósł dotychczasowe zalecenia dla osób poszczących. Zamiast tego katolicy teraz powinni zachowywać wstrzemięźliwość od...

W Wielki Piątek nie tylko nie wolno jeść mięsa. Polacy w ogóle tego nie przestrzegają
Adobe Stock
Newsy
W Wielki Piątek nie tylko nie wolno jeść mięsa. Polacy masowo zapominają o drugim ograniczeniu
Wielki Piątek to szczególny i ważny dzień dla wszystkich chrześcijan. Jest czasem zadumy i refleksji. W tym dniu Kościół nakłada na wiernych pewne reguły, które nie przez wszystkich są niestety przestrzegane.

Święta wielkanocne to czas radości po Zmartwychwstaniu Chrystusa. Celebruje się go wraz z bliskimi. Święta są poprzedzone Wielkim Postem oraz Wielkim Tygodniem, które powinny być okresem szczególnej zadumy. Istotny dla chrześcijan jest też sam Wielki Piątek, czyli dzień ukrzyżowania Chrystusa. Wtedy Kościół zaleca wierzącym zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz ścisły post. To najważniejszy czas w kościele katolickim. Warto zauważyć iż są to święta ruchome, które każdego roku wypadają w innym czasie. Jednak nie mogą wypaść wcześniej niż 22 marca i nie później 25 kwietnia.  Obrzędy w Wielki Piątek To najważniejszy dzień w całym tygodniu przedświątecznym. Wówczas w kościołach jest celebrowana jedynie liturgia męki Pańskiej. W tym czasie nie odbywają się żadne inne msze święte, a także nie grają organy. Taka sytuacja wynika z tego, iż to właśnie w piątek Jezus złożył swoją ofiarę na krzyżu. Wielki Piątek jest zamiennie nazywany także Dniem Krzyża. Obowiązujące zasady w Wielki Piątek Ze względu na powagę danego dnia, Kościół nakłada na wiernych pewne zasady. O ich obowiązywaniu przypomina również co roku rzecznik Episkopatu Polski. W Wielki Piątek, wierni pomiędzy 18 a 60 rokiem życia, powinni przestrzegać ścisłego postu, a także powstrzymać się od jedzenia pokarmów mięsnych. W tym dniu należy spożyć tylko jeden posiłek do syta , zaś pozostałe dwa posiłki powinny być znacznie lżejsze. Nie wszyscy jednak przestrzegają nie tylko zaleceń płynących z kościelnych przykazań. Warto zauważyć jednak, że tradycyjny wielkopiątkowy post ma bogatą, wielowiekową historię.