W tym roku Sylwester, a więc dzień najhuczniejszych zabaw w całym roku, wypada w piątek. Oznacza to, że członkowie kościoła katolickiego, powinni zgodnie z kalendarzem liturgicznym, powstrzymać się tego dnia od świętowania oraz jedzenia mięsa. W prawie kanonicznym wyznaczającym normy postępowania istnieje jednak możliwość zwolnienia wiernych od obowiązujących przepisów, zwany dyspensą. Biskupi poszczególnych diecezji udzielają właśnie dyspensy członkom kościoła w swoich regionach.

Biskupi udzielają dyspensy na Sylwestra

Już w 31 na 41 diecezji w Polsce, wierni zostali zwolnieni z obowiązku utrzymania postu w czasie Sylwestra. Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz, skorzystał z możliwości udzielenia dyspensy warszawskim wiernym i wydał następujący dekret:

- Mając na względzie, że przypadający na piątek 31 grudnia br., ostatni dzień roku kalendarzowego, sprzyja organizowaniu rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tego dnia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.

Także w innych regionach Polski, władze kościelne zaczęły wydawać podobne dekrety. W każdym pojawił się jednak pewien warunek. Wierni są zwolnieniu z postu, ale w zamian muszą wypełnić pokutę. Niektórzy biskupi dopuszczają, że będzie nią modlitwa, inni żądają przekazania datków. W Warszawie zalecono:

- Aby osoby korzystające 31 grudnia z dyspensy na terenie archidiecezji warszawskiej, ofiarowały dowolną modlitwę w intencji papieża Franciszka oraz podjęły zgodnie z własnym wyborem formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości, bądź ofiarowanie jałmużny.

Biskup Kamiński, w diecezji warszawsko-praskiej, od swoich wiernych oczekuje:

Zobacz także:

- Korzystając z dyspensy należy złożyć ofiarę na pomoc dla potrzebujących i ubogich.

Ostatnie 10 diecezji na decyzje w sprawie dyspensy mają jeszcze 2 dni.

Dlaczego w kościele katolickim w piątki nie wolno jeść mięsa?

Kodeks Prawa Kanonicznego to zbiór kościelnych aktów prawnych, które regulują postępowanie wszystkich członków kościoła. To właśnie ten akt prawny opisuje określone zachowania wiernych w ramach kalendarza liturgicznego, celebrowanie świąt czy przestrzeganie postów.

Zbiór przepisów powstawał przez całe wieki, bardzo długo w ogóle nie był spisany. Zawarte w nim przepisy miały źródło w tradycji czy jednostkowych zaleceniach Papieża albo lokalnych władz kościelnych. Na przykład powstrzymywanie się od spożywania mięsa w piątki ma swoje źródło w tym, co piątek symbolizuje w liturgii. Jest symbolem Wielkiego Piątku, czyli dnia, w którym kościół wspomina śmierć i pogrzeb Jezusa.

To, dlaczego tego dnia powstrzymywano się przed jedzeniem właśnie mięsa, a nie wszelkich dań, spowodowane jest tym, że przez stulecia mięso było uważane za rarytas. I to jedzenie tego wystawnego rodzaju pokarmu było zabronione.

Źródło: TVN24.pl, wikipedia.pl, deon.pl