Święta wielkanocne nie mogą się odbyć bez kilku kluczowych rzeczy. Wśród nich znajdują się takie jak święconka, mazurek, faszerowane jajka, żurek i oczywiście babka. Ta ostatnia to jeden z symboli Wielkanocy. Ciasto, które przygotowuje się raz w roku i czeka z utęsknieniem na kawałek pysznego wypieku. To doskonały deser po świątecznym śniadaniu.

Drożdżowa babka zaparzana

To ciasto dość pracochłonne, aczkolwiek jego smak wynagradza wszystko. Wypiek jest idealnie puszysty, aromatyczny i słodki. Swoją wyjątkowość zawdzięcza parzeniu mąki gorącym mlekiem. To nieco inny przepis na tradycyjną babkę, lecz zdecydowanie zachwyci waszych gości. Święta wielkanocne to doskonała okazja, by popisać się swoimi umiejętnościami kulinarnymi i zaprezentować nieco inną formę tego wypieku niż dotychczas.

Przepis na drożdżową babkę zaparzaną

Składniki:

  • 500 g mąki tortowej
  • 25 g świeżych drożdży
  • 1 ½ szklanki mleka
  • 80 g masła
  • ½ szklanki śmietany kremówki
  • 4 jajka
  • 150 g cukru aromatyzowanego wanilią
  • 100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej

Przygotowanie:

  1. Drożdże pokruszcie do miseczki. Do nich dodajcie łyżeczkę cukru, 2 łyżki ciepłego mleka oraz odrobinę drożdży. Całość dokładnie wymieszajcie i odstawcie w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
  2. Połowę mąki przesiejcie do miski.
  3. Pozostałe mleko zagotujcie. Gdy będzie wrzeć, to wlejcie je do miski z mąką. Starannie je wymieszajcie ręką bądź mikserem, aby nie było grudek. Po wymieszaniu odstawcie ją do ostygnięcia.
  4. Wyrośnięty rozczyn drożdżowy przelejcie do ostudzonej mąki z mlekiem. Całość dokładnie wymieszajcie. Później miskę z ciastem nakryjcie ściereczką i odłóżcie w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 30 minut.
  5. Masło roztopcie i ostudźcie.
  6. Po upływie danego czasu, do ciasta dodajcie pozostały cukier, rozbite jajka. Ciasto wyrabiajcie ręcznie, w międzyczasie podsypując resztą mąki. 
  7. Na koniec do miski wlejcie ostudzone masło oraz śmietanę kremówkę. 
  8. Masę drożdżową wyrabiajcie długo i starannie. Do wyrabianego ciasta dodajcie kandyzowaną skórkę pomarańczy, wymieszajcie je jeszcze przez chwilę.
  9. Miskę z ciastem przykryjcie ponownie ściereczką, odstawcie do wyrośnięcia.
  10. W międzyczasie przygotujcie dwie foremki do babki z kominem. Wysmarujcie je masłem oraz posypcie mąką lub bułką tartą. 
  11. Wyrośnięte ciasto przełóżcie do przygotowanych blach. Odłóżcie je do ponownego wyrośnięcia.
  12. Gdy ciasto wyrośnie, wstawcie je do piekarnika nagrzanego do 170 stopni i pieczcie je przez 50 minut.
  13. Upieczone babki wyłóżcie na kratkę do przestygnięcia. Ostudzone posypcie cukrem pudrem. Smacznego!
     

Źródło: gotujmy.pl