Bułeczki, ciasta drożdżowe, kapuśniaczki czy pizza to dania powstałe na bazie rozczynu drożdżowego. Są idealne delikatne w środku, a z wierzchu lekko chrupiące. Swoją formę zawdzięczają właśnie drożdżom, które dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, wkomponowują się w cały wypiek.

Ciasto drożdżowe - co można z niego zrobić?

Ten rodzaj wypieku wyróżnia się na arenie wśród innych ze względu na swoją delikatną strukturę. Obowiązkowym składnikiem tego ciasta są drożdże. Dzięki nim dochodzi do spulchniania masy, która w konsekwencji wyrasta na niezwykle puszysty wypiek. Drożdżowy rozczyn jest podstawą do wielu ciast. Można na jego bazie przygotować różnego rodzaju drożdżówki, pączki, ciasta z owocami i kruszonką, wigilijne kapuśniaczki, chałkę, pizzę, bułeczki cynamonowe czy klasyczną babkę. Wiele gospodyń domowych nie wyobraża sobie kuchni bez tego produktu.

Jak przygotować rozczyn do ciasta drożdżowego?

Ciasto drożdżowe jest dla wielu osób zagadką, a rozczyn trudnym zadaniem, które zniechęca do przygotowania tego wypieku. Wbrew pozorom jego przyrządzenie nie należy do najtrudniejszych czynności, aczkolwiek należy pamiętać o pewnych zasadach oraz składnikach. Do zrobienia rozczynu należy przygotować, takie produkty jak świeże drożdże, mąka, cukier oraz mleko. Z tych kilku składników powstanie masa będąca wstępem do dalszych czynności.

Jaką temperaturę powinno mieć mleko dodane do drożdży? 

Przed rozpoczęciem przygotowywania rozczynu trzeba zadbać o to, by wszystkie składniki miały temperaturę pokojową, zaś mleko należy podgrzać. Idealną temperaturą dla niego jest około 37 stopni, wówczas będziecie mieć pewność iż rozczyn wyjdzie idealnie. Jeśli jednak mleko będzie zbyt zimne to fermentacja będzie zbyt powolna, a za gorący napój sparzy drożdże i je zniszczy. Warto zadbać o odpowiednią temperaturę tego składnika, by nie zaliczyć wpadki.

Składniki:

  • 25 g drożdży
  • 2 łyżeczki cukru
  • 150 ml mleka
  • 3 łyżeczki mąki

Przygotowanie:

  1. Drożdże pokruszcie i umieśćcie w miseczce. Dodajcie do nich dwie łyżeczki cukru. Składniki dokładnie ze sobą rozetrzyjcie, aby się rozpuściły, a drożdże zaczęły “pracować”.
  2. Mleko podgrzejcie do letniej temperatury i dodajcie je wraz z mąką do miseczki. Całość dobrze wymieszajcie. Naczynie z rozczynem przykryjcie bawełnianą ściereczką oraz odstawcie je do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 25- 30 minut.
  3. Po upływie danego czasu rozczyn jest gotowy do dalszej obróbki.