Dr Zaczyński: „Zostałbym na majówkę w domu, żeby mieć później wakacje”. Lepiej urządzić grilla w ogrodzie
Pixabay
Newsy

Dr Zaczyński: „Zostałbym na majówkę w domu, żeby mieć później wakacje”. Lepiej urządzić grilla w ogrodzie

Majówka zbliża się wielkimi krokami, a Polacy zaczynają się rozglądać za możliwością wyjazdu i wypoczynku. Jednak emocje studzi dr Zaczyński, który przekonuje do spędzenia tego okresu w domowym zaciszu.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 09, 2021

Pierwsze dni wiosny są z utęsknieniem wyczekiwane po chłodnych miesiącach. Szczególnie ulubionym okresem jest maj, a zwłaszcza majówka. Wówczas wiele osób decyduje się na pierwsze wakacje i krótki odpoczynek w gronie najbliższych. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Urlopowa majówka

Wiele osób decyduje się na wyjazd wypoczynkowy na początku maja. To świetna okazja do odpoczynku po zimie. Popularne są wakacje zagraniczne, jak i różne miejsca w Polsce. Sporo ludzi wybiera się grupowo z rodziną czy znajomymi. Można przyznać, że majówka niejako otwiera sezon wakacyjny oraz wyjazdowy. 

Zobacz także

Pandemia koronawirusa a wyjazdy

Ciągnąca się od poprzedniego roku pandemia, daje się we znaki wszystkim, zarówno przedsiębiorcom, jak i ludziom, którzy są spragnieni wyjazdów czy zwykłych wyjść do restauracji. W ubiegłym roku wakacje stały pod znakiem koronawirusa, co było również przeszkodą w swobodnym podróżowaniu po Polsce i świecie. Obecnie obowiązujące obostrzenia krzyżują plany związane z wyjazdami, gdyż są zamknięte lokale gastronomiczne czy hotele. Jednak mimo to, wiele osób zaczyna planować sposób spędzenia tegorocznej majówki. 

Obowiązujące obostrzenia

Ze względu na trwającą trzecią falę koronawirusa, rząd wprowadził obostrzenia od 27 marca do 9 kwietnia, jednak z uwagi na rekordowe liczby zakażeń i zgonów, zostały one przedłużone do 18 kwietnia. O dalszej przyszłości, społeczeństwo będzie na bieżąco informowane. Takie zasady nie są zbyt optymistyczne, gdyż przedłużają siedzenie w domach. Wiele osób ma nadzieję na odblokowanie części gospodarki, a zwłaszcza tej turystycznej, na początku maja. Wśród obecnie obowiązujących zasad znajdują się takie jak:

  • zamknięte galerie handlowe,
  • zamknięte hotele,
  • zamknięte lokale gastronomicznie jedynie z opcją na wynos bądź dowóz, 
  • limit osób z sklepach spożywczych, kościołach czy komunikacji publicznej,
  • nakaz zakrywania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej za pomocą maseczki,
  • czy zakaz organizowania zgromadzeń bądź imprez.

To część obostrzeń, które krzyżują plany wakacyjne, ale wraz ze spadkiem zakażeń, będą luzowane na przestrzeni czasu. O zniesieniu niektórych z nich mówi się nawet o drugiej połowie kwietnia.

Majówka w domu

Mimo iż wiele osób planuje spędzenie majówki poza domem, dr n. med. Artur Zaczyński, wicedyrektor szpitala MSWiA, apeluje o pozostanie w domu.

Lekarz przekonuje:

Albo będziemy mieć majówkę i nie będziemy mieć wakacji, bo pandemia będzie się ciągnęła, albo nie mamy majówki i czekamy, żeby wyszczepić jak najwięcej osób do lata, wtedy te obostrzenia na pewno się zmniejszą.

Tym argumentem przemawia do społeczności o rozwagę, gdyż nieodpowiednie zachowanie, może skutkować okresem wakacyjnym z licznymi obostrzeniami. Jeśli ludzie pozostaną w domu na początku maja, to jest szansa na normalne wakacje, a także szybki powrót do rzeczywistości.

 

Czytaj także:

Komentarze