Dostarczali restauracjom burgery z… konia. Przekonywali, że to wołowina
AdobeStock
Newsy

Dostarczali restauracjom burgery z… konia. Przekonywali, że to wołowina

Pewien brazylijski gang sprzedawał restauracjom burgery z mięsa konia. Sprawą zajęła się już tamtejsza policja.

Sześcioosobowy gang z Brazylii sprzedawał restauracjom burgery z konia przekonując, że to wołowina. Przestępcy zostali oskarżeni m.in. o kradzież i zabijanie koni. Mięso tych zwierząt było przerabiane na burgery, których produkcja przebiegała w niehigienicznych warunkach. Mężczyźni odpowiedzą teraz za to przed sądem.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Zostali oskarżeni o prowadzenie nielegalnej rzeźni

O sprawie poinformował amerykański serwis CNN. Sędzia stanowa Maria Cristina Rech podjęła decyzję o zatrzymaniu mężczyzn i umieszczeniu ich w areszcie. Już wkrótce czeka ich proces, w trakcie którego odpowiedzą za prowadzenie nielegalnej rzeźni, stwarzanie zagrożenia dla zdrowia publicznego oraz sprzedawanie restauracjom mięsa koni twierdząc, że to wołowina.

Restauracje nieświadomie kupowały koninę

Do przestępstwa doszło w regionie Caxias do Sul. Jak się okazuje, ponad 60% lokalnych restauracji kupowało końskie mięso od gangu – przede wszystkim steki i hamburgery. Jak poinformowały władze stanu Rio Grande do Sul, gangsterzy mogli sprzedawać nawet 800 kilogramów końskiego mięsa tygodniowo.

Zobacz także
Wyższa składka zdrowotna dla osób jedzących mięso? To nowy postulat europosłanki Sylwii Spurek

Wyższa składka zdrowotna dla osób jedzących mięso? To nowy postulat europosłanki Sylwii Spurek

pierogi z mięsem przepis

Zostało wam mięso z rosołu? Wykorzystajcie je do dania, które wszyscy kochają

Końska wołowina z dodatkiem wieprzowiny

Jak wykazało śledztwo, sześcioosobowy gang dodawał też do mięsa zepsutą wieprzowinę, mięso indycze a nawet resztki paszy dla świń z zakładów przemysłowych. Teraz gangsterzy odpowiedzą za to przed sądem.

Urzędnicy powiedzieli, że śledztwo zostało wszczęte dwa miesiące temu po tym, jak lokalny Inspektorat Obrony Rolnej podniósł alarm, że do restauracji sprzedawana jest końska wołowina. Szczegółowe badania przeprowadzone w restauracjach sprzedających hamburgery w Caxias do Sul potwierdziły obecność w jedzeniu końskiego DNA – powiedział w oficjalnym oświadczeniu dla CNN, koordynujący operację prokurator Alcindo Bastos.

Podobna sprawa miała już miejsce w 2013 roku, kiedy to władze w całej Europie odkryły powszechne stosowanie mięsa końskiego w produktach oznaczonych jako wołowina.

Źródło: CNN

Wołowina ma taki kolor? To znak, że zwierzę było stare lub schorowane
Pixabay
Newsy
Wołowina ma taki kolor? To znak, że zwierzę było stare lub schorowane
Unikajcie jak ognia mięsa o takim wyglądzie!

Wołowina to obok wieprzowiny i drobiu, jedno z częściej spożywanych w Polsce mięs. Pewnie robicie z wołowiny gulasz, może dodajecie ją do wywaru na rosół, albo przygotowujecie z niej steki lub burgery. Kupujecie zatem wołowinę całkiem często. Czy wiecie jednak jak wybrać najlepsze okazy mięsa wołowego? Na pewno unikajcie mięsa, które ma taki kolor! Jak wybrać świeżą wołowinę? Przy kupowaniu wołowiny, ale też innych mięs, musicie być dość uważni. Jeśli kupicie nieświeże mięso, nie będzie miało ono tylu witamin i wartości odżywczych. Będzie też mniej smaczne, a w najgorszym wypadku może doprowadzić do zatrucia! Wybierając mięso kierujcie się wszystkimi zmysłami. Powąchajcie je, obejrzyjcie bardzo dokładnie zwracając uwagę na barwę, ilość tłuszczu i ewentualne występowanie śluzu. Świeże, dobre mięso powinno być lekko wilgotne i połyskujące. Sprzedawcy wiedzą jednak, że wypatrujecie takich oznak, nie dajcie się więc nabrać na mięso posmarowane olejem lub umyte ze śluzu. Właściwy kolor wołowiny Surowe mięso dobrej jakości, ma zazwyczaj czerwony kolor. Są to odcienie czerwieni od jasnoróżowego przez czerwony, aż do ciemnoczerwonego. Nie ma jednej reguły na temat tego, jaki kolor powinna mieć dobra wołowina. Barwa zależy bowiem od razy zwierzęcia, ale też od jego wieku. Barwa starej wołowiny Uważajcie na mięso, które ma ciemny, brązowawy kolor z ciemnymi plamami. Jeśli przy mięsie zobaczycie żółtobrązowy tłuszcz, też raczej się go wystrzegajcie. Oznacza to, że zwierzę było chore lub stare. Najlepsze rasy krów na mięso Jeśli jesteście prawdziwymi pasjonatami, może będziecie chcieli zwrócić tez uwagę na rasę bydła. Najlepsze rasy bydła hodowane na mięso to: Charolaise Wagyu Hereford Limousin Black Angus Czy wołowina jest zdrowa?...

Spożywacie na ulicy jedzenie? Uważajcie - mandat za brak maseczki jest już zgodny z prawem. Kwota szokuje
Pixabay/AdobeStock
Newsy
Spożywacie na ulicy jedzenie? Uważajcie - mandat za brak maseczki jest już zgodny z prawem. Kwota szokuje
Żarty się skończyły. Mandat za brak maseczki jest już zgodny z prawem. Ile wynosi kara?

Koronawirus kontratakuje. Kiedy w lecie zeszłego roku nawet państwowe władze zapewniały, że pandemia jest już w odwrocie, nikt nie wyobrażał sobie, że sytuacja sprzed roku się powtórzy. Tymczasem jest i niemal całkowity lockdown kraju, i znowu bezwzględny nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Wszystko po to, by powstrzymać choć trochę transmisję koronawirusa między Polakami w autobusach, sklepach czy kościołach. Jest to niestety konieczne w obliczu gwałtownego wzrostu zakażeń. To z kolei ma bezpośredni wpływ na liczbę wolnych łóżek i respiratorów na szpitalnych oddziałach. Polska jest o krok od załamania systemu ochrony zdrowia i nie ukrywają już tego nawet politycy najwyższego szczebla. Nic więc w tym dziwnego, że władze imają się już wszelkich sposobów, by wpłynąć na zachowanie Polaków i zmusić ich do przestrzegania pandemicznych zasad bezpieczeństwa. Jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie pandemii? Od miesięcy do wszystkich kierowany jest jasny przekaz, czyli trzy główne zasady, które Polacy mieli sobie wziąć do serca na czas epidemii: Dystans Dezynfekcja Maseczki Z ostatnim punktem tej krótkiej wyliczanki bywało jak do tej pory najwięcej zamieszania. Jeszcze na początku pandemii ich noszenie było jedynie rekomendowane. Po niedługim czasie noszenie maseczki kryjącej usta i nos, stało się już obowiązkowe. W lutym tego roku ministerstwo zdrowia i doradcy premiera, postanowili wprowadzić kolejne innowacje. Co zmieniło się od marca w kwestii maseczek? Chodzi oczywiście o rekomendację noszenia specjalnych maseczek chirurgicznych i zakaz wybierania na zasłonę ust i nosa wszelkiego rodzaju chust, szmatek, bandan i przyłbic. To jednak nie wszystko. Do tej pory podstawa prawna mandatów wystawianych przez policję za brak maseczki, była...

"Wegański terror" na stołówce. Nie serwują dań z mięsa
AdobeStock
Newsy
"Wegański terror" na stołówce. Nie serwują dań z mięsa
Jedna z uczelni w Holandii bez konsultacji ze studentami wycofała produkty mięsne ze stołówki. Dobry pomysł?

Studenci jednej z holenderskich uczelni przeżyli szok, gdy po pandemii wrócili na zajęcia. Okazało się, że postanowiono całkowicie wycofać dania z mięsa z oferty uczelnianej stołówki. Co na to studenci? Szok na stołówce Technische Universiteit Delft to pierwsza uczelnia w Holandii, która zupełnie rezygnuje z serwowania dań mięsnych na swojej stołówce. Dotyczy to także ryb! Studenci są mocno niezadowoleni z tej decyzji, ponieważ, jak mówią, nikt tej decyzji z nimi nie konsultował i komunikat wydany przez uczelnię na temat zmiany menu na stołówce był prawdziwym szokiem. Niektórzy mówią nawet o „wegańskim terrorze”, ponieważ zostali pozbawieni możliwości wyboru ulubionych dań z mięsa. Nawet kadra naukowa jest niezadowolona -  jeden z pracowników uczelni powiedział: Jako obywatel będę miał mniejszy wybór i to jest najmniej niepokojące. To po prostu wywoła efekt kuli śnieżnej Tłumaczenie uczelni Władze uczelni Technische Universiteit Delft tłumaczą, że kontrowersyjna decyzja jest podyktowana troską o środowisko. Podkreślają, że największym priorytetem uczelni jest zrównoważony rozwój, który już jest realizowany w wielu obszarach – przyszedł więc czas na zmiany również wewnątrz uczelni i postanowiono zacząć od stołówki. Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa stołówka jest ponownie otwarta od 3 maja i serwuje się tam teraz wyłącznie dania wegetariańskie. Andy van den Dobbelsteen, koordynator ds. Zrównoważonego rozwoju w TU Delft tłumaczy: Jeśli chcemy zrobić coś poważnego w kwestii działań na rzecz klimatu, nasza dieta również musi się zmienić(…)Jeśli przejdziemy na dietę wegetariańską i wegańską, zmniejszy to emisję powodowaną przez żywność o ponad połowę. Jestem...

Prezydent tego kraju zachęca do szczepienia oferując darmowe jedzenie. Ciekawy sposób?
AdobeStock
Newsy
Prezydent tego kraju zachęca do szczepienia oferując darmowe jedzenie. Ciekawy sposób?
Jak zachęcić ludzi do szczepień przeciwko COVID-19? Poznajcie nietypowy sposób prezydenta Filipin - Rodrigo Duterte.

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zaapelował do lokalnych władz, aby dostarczyły bezpłatne pakiety żywnościowe wszystkim tym, którzy zdecydują się przejść szczepienie przeciwko COVID-19. To jego sposób na to, żeby zachęcić do szczepienia tych, którzy z różnych względów jeszcze się na to nie zdecydowali. Masowa akcja szczepień na Filipinach W dniach 29 listopada-1 grudnia na Filipinach mają się odbyć masowe szczepienia ludności. Władze tego kraju dążą do zaszczepienia 15 milionów ludzi. Szczególny nacisk kładą zwłaszcza na obszary prowincji, gdzie wciąż jest wiele niezaszczepionych osób. Prezydent Rodrigo Duterte nakazał pracownikom rządowym „wykorzystać wszystkie dostępne zasoby” podczas akcji szczepień, która będzie miała miejsce od 29 listopada do 1 grudnia. Polecił także żołnierzom i policji, aby pomogli w dostarczeniu szczepionek, a nawet poprosił lokalnych urzędników o przekazanie pakietów z jedzeniem dla tych, którzy zostaną zaszczepieni. Zakaz wstępu do restauracji Jakiś czas temu prezydent Filipin stwierdził, że ludzie, którzy nie zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19, zwłaszcza ci, którzy odmawiają tego, powinni mieć zakaz wstępu do restauracji i kurortów: - Każdy powinien się zaszczepić. Ci, którzy odmawiają zaszczepienia, nie powinni być wpuszczani do publicznych restauracji lub kurortów, ponieważ stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego i bezpieczeństwa ogółu społeczeństwa – powiedział Rodrigo Duterte. Nasi rodacy powinni to zrozumieć. Każdy musi zostać zaszczepiony – dodał. Duterte powiedział, że będzie wspierał restauracje, które odmawiają obsługiwania osób nieszczepionych. - Wspieram restauracje i wszystkie miejsca, w których...