Bez tego kremu pieczenie wielu polskich ciast po prostu nie może się obyć. Jest delikatny, aksamitny i bardzo łatwo się go przygotowuje. Tę masę z kaszy manny wykorzystacie do przełożenia różnych ciast, np. miodownika, i można z niej zrobić prosty, smaczny i efektowny deser na wiele sposobów.

Zna go każda gospodyni, ale jednak trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, bez których krem z kaszy manny nie wyjdzie tak dobry, jak powinien. Sprawdźcie, jak go przygotować.  Lub porównajcie go ze swoim przepisem z kajetu.

Przepis na krem z kaszy manny

Składniki:

  • 3 szklanki mleka

  • pół szklanki cukru

  • 100 g kaszy manny

  • 1 kostka masła

  • 5 ml ekstraktu z wanilii

Przygotowanie:

  1. Do garnka wlejcie mleko, dodajcie cukier, wymieszajcie o doprowadźcie do wrzenia. Kiedy mleko zacznie się już gotować, wsypcie kaszę manną. Gotujcie ją przez ok. 10 minut, cały czas mieszając. Gdy masa zgęstnieje, kasza jest gotowa. Odstawcie garnek do całkowitego ostygnięcia. 

  2. W misce utrzyjcie masło na puch. Następnie, cały czas miksując, dodawajcie do niego po jednej łyżce ugotowanej i zimnej kaszy. Miksujcie tak długo, aż konsystencja kremu będzie jednolita i na sam koniec wlejcie 5 ml ekstraktu z wanilii.

  3. Tak przygotowany krem można teraz wyłożyć na ciasto i odstawić na co najmniej pół godziny do lodówki.

Jak zrobić dobry krem z kaszy manny? Wskazówki

Jedną z najważniejszych zasad jest dobra jakość składników, a przede wszystkim masła. By osiągnąć najlepszy możliwy smak, nie może to być margaryna, miks tłuszczowy i inne sztuczne wynalazki, tylko prawdziwe masło, którego zawartość tłuszczu wynosi co najmniej 82%. Nie może też być bardzo zimne. Dlatego przed przygotowaniem masło trzeba wyjąć wcześniej z lodówki, by nabrało temperatury pokojowej. 

Zobacz także:

Gdyby pomimo miksowania w kremie nadal znajdowały się zbite grudki masła i grysiku, po prostu podgrzejcie go delikatnie z pomocą pary wodnej. Należy umieścić miskę z kremem nad garnkiem, w którym gotuje się woda i pozwolić parze ogrzać zawartość miseczki. Natomiast niewielkie grudki z samej kaszy są normalnym zjawiskiem.