Sezon na agrest rozpoczyna się na przełomie maja i czerwca i trwa zaledwie kilka tygodni. Jeśli kupiliście agrest i nie wiecie, jak go przygotować, zamknijcie go w słoiku, a zimą będziecie mogli wykorzystać go do deserów i ciast.

Jak zrobić agrest w słoiku na zimę?

Agrest jest bardzo zdrowy, ale nie wszyscy lubią jego cierpki i kwaskowaty smak. Jeśli macie do dyspozycji większą ilość agrestu, zróbcie z niego dżem, nalewkę lub zamknijcie go w słoiku w zalewie z cukru. Taki agrest świetnie będzie się nadawał do różnych deserów i ciast. Jak go przygotować?

Składniki:

  • 2 kg agrestu
  • cukier
  • wrząca woda

Przygotowanie:

  1. Agrest myjemy i osuszamy.
  2. Pozbawiamy owoce szypułek a następnie przekładamy je do słoików.
  3. Agrest wkładamy tak, aby później w słoiku zmieścił się cukier.
  4. Do każdego słoika wsypujemy po 4 łyżki cukru.
  5. Wlewamy wrzącą wodę tak, aby przykryła owoce, ale żeby pozostało trochę wolnego miejsca.
  6. Słoiki zakręcamy i poddajemy 10-minutowej pasteryzacji.

Dlaczego warto jeść agrest?

Agrest skrywa w sobie wiele witamin i minerałów. Jest też niskokaloryczny, nie zawiera tłuszczu i cholesterolu oraz jest dobrym źródłem wielu niezbędnych składników odżywczych. Znajdziemy w nim witaminę C, witaminę A, mangan i błonnik pokarmowy.

Jedna filiżanka świeżego, surowego agrestu zawiera 42 miligramy witaminy C. Ta ilość dostarcza 55 procent zalecanego dziennego spożycia witaminy C dla dorosłej kobiety i 46 procent dla mężczyzny.

Zobacz także:

Witamina C jest przeciwutleniaczem, który może zapobiegać uszkodzeniu DNA i tkanek komórkowych przez wolne rodniki. Bierze także udział w syntezie kolagenu oraz sprzyja utrzymaniu mocnych zębów i kości. Dieta zawierająca dużo witaminy C może obniżyć ryzyko nadciśnienia, chorób serca, raka i choroby zwyrodnieniowej stawów.

Agrest jest również dobrym źródłem rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego błonnika. Spożycie błonnika rozpuszczalnego wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy i wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, podczas gdy błonnik nierozpuszczalny może regulować ruchy jelit i może pomóc w zapobieganiu problemom trawiennym, takim jak hemoroidy i rak jelita grubego.

Witamina A zawarta w agreście przyczynia się również do utrzymania zdrowia oczu i stymuluje produkcję czerwonych krwinek.

Obecny w agreście mangan również sprzyja zdrowiu. Organizm potrzebuje manganu do wspomagania wchłaniania wapnia, wspomagania metabolizmu energetycznego i regulacji poziomu cukru we krwi. Jeśli w naszej diecie brakuje manganu, możemy być bardziej podatni na rozwój cukrzycy, osteoporozy lub zapalenia stawów.

Kobiety, które nie dostarczają swojemu organizmowi wystarczającej ilości tego minerału, mogą odczuwać nasilone objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Źródło: gotujmy.pl, healthline.com