Leczenie żylaków w domu jest jak najbardziej możliwe. Pozwala poprawić wygląd nóg, a jednocześnie zapewnia komfort bezpiecznego otoczenia. Ważne jest, by przestrzegać zasad i używać odpowiednich produktów. Jednym z nich jest coś, co znajduje się prawie każdej szafce kuchennej.

Dlaczego ocet jabłkowy pomaga leczyć żylaki? 

Wiele osób używa tego octu i osiąga zadowalające wyniki w poprawie wyglądu naczyń krwionośnych i naskórka. Ocet jabłkowy oczyszcza skórę i poprawia jej napięcie, a dodatkowo normalizuje funkcjonowanie układu krążenia. Ważne jednak, by stosować go prawidłowo. 

Dobrej jakości, delikatny ocet jabłkowy zawiera w sobie cenne substancje, które są wchłaniane przez organizm i wspierają redukcję żylaków. Są to m.in.: 

Zobacz także:

  • Różne kwasy, w tym kwas propionowy, jabłkowy, octowy, cytrynowy itd. 

  • Witaminy: C, E, A, B.  

  • Pierwiastki: fosfor, potas, magnez, siarka i inne. 

Jak powinno się aplikować ocet jabłkowy na żyły? 

Pocieranie to prosta i dość skuteczna metoda. Namoczoną w occie gazą delikatnie pociera się rozszerzone żyły. Następnie, czeka się, aż ocet wyschnie. Zabieg powtarza się 2-3 razy dziennie, przez okres dwóch tygodni.  

Kąpiele octowe również są często wykorzystywane w przypadku problematycznych nóg. Aby z nich skorzystać, należy wlać do bardzo głębokiego naczynia 0,5 litra octu jabłkowego i wymieszać go z wodą. W takim roztworze należy moczyć nogi przez około 15-20 minut. Po tym czasie trzeba poczekać, trzymając nogi w pozycji pionowej, aż ocet wyschnie. Kąpiele octowe wykonuje się kilka razy w tygodniu. 

Można również pokusić się o przygotowanie kompresów z octu. W tym celu należy nasączyć nim gazę i położyć na chore miejsca. Owinąć nogi ręcznikiem i ułożyć się w pozycji pionowej, z poduszką pod stopami na 40-60 minut. Nie należy wycierać nóg po zdjęciu kompresów, lecz pozostawić ocet do wyschnięcia. 

Znaną metodą jest również picie octu jabłkowego. Szklankę ciepłej wody miesza się z dwiema łyżkami tego produktu i pije na pusty żołądek rano. 

Przeciwskazania do stosowania kuracji z octu jabłkowego

W przypadku każdej alternatywnej metody leczenia warto skonsultować ją z lekarzem prowadzącym, który zna historię waszych chorób i może sprawdzić stan waszych żył. 

Nie każda osoba powinna przyjmować doustnie ocet jabłkowy, jak również nie wszystkie żyły nadają się do tego, by je np. pocierać.  

Z picia octu powinny w szczególności zrezygnować osoby z chorą trzustką, alergią na jego składniki, chorobami przewodu pokarmowego, nerek czy układu moczowego. 

Źródło: smithhealthcentre.com