Smak domowego majonezu docenią wszyscy ci, którzy choć raz go spróbowali. Oprócz świeżości taki oto sposób jego przygotowania pozwala na doprawienie go według własnych gustów.

Znacie na pewno różnice smakowe, które występują na przykład pomiędzy delikatnym, bielszym Majonezem Kieleckim, a Majonezem Winiary, który jest gęstszy i bardziej zawiesisty.

O gustach się nie dyskutuje. Jedno jest pewne – najlepiej zawsze będzie smakował ten przygotowany własnymi rękami.

Jak zrobić majonez?

Na robieniu majonezu łatwo się jednak wyłożyć. Nie pomyślelibyście nawet, że o wpadce może przesądzić tak prosty błąd.

Zobacz także:

O co chodzi? Majonez nie ubije nam się tak jak należy, jeżeli zmienimy kierunek ubijania w trakcie pracy. Przyznacie sami, brzmi to dość niedorzecznie, ale takie są fakty.

Jeśli zaczniemy kombinować z ubijaniem najpierw w prawo, a potem w lewo nie skończy się to zbyt dobrze. Taki majonez nie będzie puszysty i klarowny.

Szybkość ubijania

Przygotowywanie majonezu to także kwestia szybkiego tempa pracy. Niezwykle trudne będzie ubicie kremu ręcznie – do produkcji domowego majonezu przyda się niewątpliwie mikser.

Dlaczego? Domowemu majonezowi źle robi przerywanie co chwila procesu ubijania. Powinniśmy zrobić to w sposób dynamiczny, „za jednym zamachem”.

Domowy majonez a salmonella

Składniki, z których przyrządzamy domowy majonez, powinny znajdować się temperaturze pokojowej. Pamiętajmy, że do tego jasnego sosu dodajemy surowe jajka.

Dlatego też nieodzowne będzie ich sparzenie przed ubiciem w mikserze. W przeciwnym wypadku może zagrozić nam zarażenie niebezpieczną salmonellą.

Kielecki, Winiary, a może domowy? Nasz majonez wcale nie musi stać na straconej pozycji w rywalizacji z tym sklepowymi. Wystarczy przygotować go w umiejętny sposób i unikać wspomnianych przez nas błędów.