Po wielkim ucztowaniu wielu ludzi cierpi na niestrawność. Nieraz trudno jest sobie odmówić pyszności, ale niestety wiele z nich powoduje nieprzyjemne dolegliwości! Niektóre potrawy siłą rzeczy powodują zgagę, wzdęcia i ból żołądka. By nieco złagodzić te objawy, warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania i wykorzystać naturalne metody! Jeśli więc dokucza wam niestrawność, wypróbujcie poniższe sposoby na złagodzenie objawów przejedzenia.

Soda oczyszczona na niestrawność

Jednym z najpopularniejszych sposobów na radzenie sobie z niestrawnością jest soda oczyszczona, którą każdy ma w domu! Wystarczy do szklanki wody wsypać łyżeczkę sody oczyszczonej, wymieszać i wypić.

Soda zneutralizuje kwasy znajdujące się w żołądku oraz przyniesie ulgę przy wzdęciach. Mieszanki nie powinny pić osoby, które stosują dietę niskosodową.

Inne domowe sposoby na łagodzenie niestrawności

Soda oczyszczona jest tylko jednym z domowych sposobów na niestrawność! Jeśli z jakichś powodów wam nie odpowiada lub nie możecie jej stosować, wypróbujcie inne, naturalne metody łagodzenia niestrawności:

Zobacz także:

Ocet

Ocet winny lub jabłkowy sprawdzi się doskonale wówczas, gdy cierpicie na uczucie pełności w żołądku i ciężkości. Zawarty w occie kwas poprawi trawienie i szybko uwolni was od tych przykrych dolegliwości. Należy jedną łyżeczkę octu rozpuścić w szklance wody i wypić. Zapach i smak octu jest bardzo ostry, dlatego warto dodać do szklanki odrobinę miodu, by złagodzić smak.

Kminek i koper włoski

Kminek oraz koper włoski znane są ze swojego dobroczynnego wpływu na trawienie. Zawarte w nich olejki eteryczne łagodzą skurcze jelit. Nasiona kminku i kopru można żuć po posiłku lub przygotować z nich napar. Wystarczy wsypać po pół łyżeczki kopru oraz kminku do kubka, zalać wrzątkiem i zaparzać przez kilka minut. Taką miksturę należy podzielić na kilka części i pić przed każdym posiłkiem.

Mięta pieprzowa

Mięta jest nieoceniona w łagodzeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie – to oznacza, że zmniejszy ból żołądka podrażnionego trawieniem ciężkich potraw. Mięta zwiększa też wydzielanie żółci i kwasu żołądkowego, co dodatkowo usprawnia proces trawienny. Do tego łagodzi wzdęcia i gazy.

Rumianek

Podobnie jak mięta, rumianek ma działanie rozkurczowe i jest nieoceniony wówczas, gdy cierpicie na bóle brzucha na wskutek przejedzenia.

Senes

Herbatka z senesu polecana jest osobom, które borykają się z dokuczliwymi zaparciami. Ważne, by wypić ją wieczorem tuż przed snem – senes zaczyna działać po około 6-8 godzinach, dlatego wypicie naparu przed położeniem się spać powinno sprawić, że rano nie będziecie mieli problemów z wypróżnianiem.