żylaki dieta
Adobe Stock
Newsy

Dokuczają wam żylaki nóg? Pod żadnym pozorem nie jedzcie tych produktów

Badania dowodzą, że w Polsce z żylakami zmaga się co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna po 45 roku życia. Eksperci apelują, by nie lekceważyć tej choroby. Bowiem, może ona stanowić poważne zagrożenie dla waszego życia i zdrowia.
Weronika Kępa
styczeń 27, 2021

Żylaki to choroba genetyczna. Nawet jeśli nie zmagali się z nimi wasi rodzice, skłonność do ich powstawania mogliście odziedziczyć po starszych pokoleniach – dziadkach, a nawet pradziadkach. Na tym jednak nie koniec. Za ich przyczynę uznaje się również skrajnie niezdrowy tryb życia, w tym brak aktywności fizycznej i częste spożywanie wysoko przetworzonej żywności.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Objawy niewydolności żylnej

Pierwszymi objawami pojawiającymi się przy niewydolności żylnej, są przede wszystkim przez wielu ignorowane, opuchnięte kostki oraz uczucie ciężkich i zmęczonych nóg. Eksperci twierdzą, że odczuwane po wielogodzinnym siedzeniu lub staniu bóle nóg, również mają związek z problemami żylnymi. 

Choroba ma to do siebie, że rozwija się przez wiele lat. Na początku zauważacie na swojej skórze tylko jeden, niepozorny pajączek. Z czasem zaczyna ich być coraz więcej i zaczynają być coraz bardziej widoczne – wyraźnie prześwitują przez skórę.

Specjaliści twierdzą, że w miarę powiększania się żylaków, pacjenci odczuwają silne bóle oraz skurcze nóg, które nie ustępują nawet po wielogodzinnym wypoczynku.

U mężczyzn stale korzystających z usług siłowni, choroba przejawia się w dość specyficzny sposób. Wskutek podnoszenia ciężarów na ich ciele, pojawiają się brązowe przebarwienia na skórze, wypryski żylakowe i zapalenia tkanki podskórnej. Skóra twardnieje głównie w okolicach kostek, a na podudziach powstają owrzodzenia. Często pojawiają się również bardzo trudno gojące się rany.

Zobacz także

Czynniki sprzyjające żylakom

Na niewydolność żylną o wiele częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Ich powstawaniu sprzyja m.in. brak ruchu, wykonywanie zawodów związanych z wielogodzinnym staniem, noszenie obcisłych ubrań, chodzenie w butach na wysokich obcasach, palenie papierosów, dieta uboga w błonnik i witaminę C, a także nadwaga oraz otyłość.

Jakich produktów unikać przy niewydolności żylnej?

Przede wszystkim wyłączcie ze swojej diety fast foody i wszelką żywność przetworzoną! Powinniście jeść tak zdrowo, jak to tylko możliwe. Unikajcie więc również tłuszczów nasyconych i uwodornionych. Postarajcie się także mniej solić lub, jeśli to możliwe, całkowicie wyeliminujcie ten biały proszek ze swojego życia.

Pamiętajcie też, by więcej się ruszać. Eksperci zalecają także rzucenie palenia, pozbycie się zbędnych kilogramów, zmianę obcisłych ubrań na luźniejsze, a wysokich obcasów na trampki oraz częste odpoczynki z nogami uniesionymi do góry. Aby zapobiec rozwojowi niewydolności żylnej, powinniście również brać ciepło-zimne prysznice (zacznijcie od ciepłej wody, potem przełączcie na zimną i skończcie znowu na ciepłej). 

Komentarze