Olej makadamia: właściwości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Adobe Stock
Newsy

Olej makadamia: właściwości odżywcze i zastosowanie w kuchni

Olej z orzechów makadamia znany jest najbardziej jako składnik kosmetyków, jednak jego wartości odżywcze sprawiają, że w pełni zasłużył na miejsce w kuchni. Sprawdź, jak używać oleju makadamia podczas gotowania i dlaczego warto włączyć go do diety.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 19, 2021

Koniecznie zwróćcie uwagę na olej makadamia. Nie jest u nas powszechnie znany, ale najwyższa pora to zmienić. Olej ten powstaje w wyniku procesu tłoczenia na zimno orzechów makadamii. Uzyskana substancja jest bogata w  witaminę A, witaminę E, witaminy z grupy B, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Swoje zastosowanie olej z orzechów makadamia znajduje nie tylko w kosmetyce, ale i w kuchni.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Zastosowanie oleju makadamia

Olej z orzechów makadamia to dobry zamiennik masła do pieczywa ze względu na swój wyjątkowy maślany, lekko orzechowy posmak. Olej makadamia może również być stosowany do sałatek oraz do smażenia i pieczenia. Uwaga jednak: jest kaloryczny, nie przesadzajcie więc z jego ilością. Wystarczy kilka łyżeczek.

Poza kuchnią olej z orzechów makadamia świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery: nawilża, łagodzi podrażnienia, wzmacnia i uelastycznia skórę. Jest także pomocny w leczeniu śladów po oparzeniach oraz blizn.

Właściwości zdrowotne oleju makadamia

Spożywanie oleju makadamia:

  • zmniejsza ryzyko nowotworów
  • obniża poziom złego cholesterolu we krwi
  • zapobiega rozwojowi miażdżycy
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia bądź cukrzycy.

Tłuszcze w diecie 

Rola tłuszczów w diecie jest nie do przecenienia: wspierają metabolizm, transportują witaminy, pomagają w produkcji niektórych hormonów, wpływają na pracę mózgu. Mogą pozytywnie oddziaływać na koncentrację i odporność, chronić przed chorobami (także tymi cywilizacyjnymi!), obniżać poziom złego cholesterolu. Ważne jest to, by wybierać zdrowe tłuszcze nienasycone, szczególnie te pochodzenia roślinnego oraz oleje z ryb morskich. Tłuszcze zwierzęce to tłuszcze nasycone, a te nie są zdrowe i należy unikać spożywania ich w nadmiarze.

Zobacz także

Konsekwencje diety niskotłuszczowej

Wykluczenie tłuszczów z diety niesie ze sobą szereg poważnych konsekwencji dla zdrowia. Dieta niskotłuszczowa powoduje m.in.:

  • ciągłe zmęczenie
  • senność
  • gorsze samopoczucie
  • rozdrażnienie
  • problemy z koncentracją.

W zdrowej diecie tłuszcze powinny stanowić ok. 30 proc. dziennej dawki energii (tłuszcze zwierzęce nie więcej niż 6 proc.).

Czytaj także:

Komentarze