Rosół z lubczykiem
Adobe Stock
Newsy

Dodajesz do rosołu to zioło? Uważaj! To może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia

Rosół to zupa polecana na wszelkie choroby. Jednak dodanie jednego zioła może sprawić, że stanie się niezwykle niebezpieczna!

Najlepszy rosół to taki gotowany na dużej ilości mięsa, kości, warzyw i… ziół. To zioła nadają zupie niesamowity aromat, który rozchodzi się po całym mieszkaniu. Z chęcią sięgamy po różne przyprawy, które mają nadać rosołowi wyjątkowy smak i zapach. Jednak niektóre z nich mogą być niebezpieczne! Sprawdź, czy ty też ich używasz!

Uwaga na zioła!

Różne ziółka polecane są nie tylko jako przyprawy, ale również jako lekarstwa dla podreperowania zdrowia. Pijemy rumianek na problemy z żołądkiem, koper na zaparcia, a szałwią płuczemy bolące gardło i jamę ustną po zabiegach dentystycznych. Ale nie wszystkie zioła są dla nas bezpieczne! Podobnie jak lekarstwa, podane w nieodpowiednich kombinacjach lub proporcjach, mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Jednym z ziół, które wymaga zachowania szczególnej ostrożności jest lubczyk. Dlaczego?

Zobacz także

Kto jest zagrożony?

Lubczyk nadaje rosołowi wyjątkowy aromat, którego nie można pomylić z żadnym innym. Ale czy wiesz, że ta roślina może być niebezpieczna dla zdrowia?

Na lubczyk muszą bardzo uważać:

  • Alergicy – roślina ta jest fotouczulająca. Oznacza to, że alergik który zje potrawę z dodatkiem lubczyku, może dostać silnych oparzeń po ekspozycji na promienie słoneczne.
  • Kobiety w ciąży – panie spodziewające się dziecka absolutnie nie mogą spożywać lubczyków. To zioło ma działanie poronne i jest zabronione dla kobiet w ciąży i karmiących piersią!

Uwaga na popularną przyprawę „Maggi”. Zawiera ona lubczyk i również nie może być stosowana przez przyszłe mamy. Pamiętaj – jeśli jesteś w ciąży, bardzo dokładnie czytaj etykiety wszystkich produktów i przed zjedzeniem różnych ziół sprawdź w internecie, czy na pewno możesz je stosować!

Komentarze