Dodajecie maggie do zup? Lepiej tego nie rócbie, dietetycy radzą czym zastąpić niezdrową przyprawę
własne
Newsy

Dodajecie maggi do zup? Lepiej tego nie róbcie. Oto, czym lepiej zastąpić niezdrową przyprawę

Nawet jeśli nie dodajecie codziennie tej przyprawy do zup, sosów czy mięs, to z pewnością dobrze znacie jej smak. Wyjaśniamy jakiego świeżego zioła lepiej użyć zamiast niej.

Popularną przyprawę typu maggi w XIX wieku wprowadził na rynek szwajcarski przedsiębiorca, twórca pierwszych zup w proszku i samej słynnej przyprawy, Julius Maggi. Już w 1895 r. stworzył nowatorski rosół w kostkach pakowany w papierki.

I choć jego kostki rosołowe nie były pierwsze w sprzedaży,  bo wyprzedziły je kostki Liebiga, to jego produkt nie zawierał mięsa, tylko tłuszcz roślinny, suszone warzywa i przyprawy i dzięki temu był najtańszy na rynku.

Twórca zainwestował w intensywną kampanię reklamową i produkty Maggi stały się tak popularne, że mają swoich miłośników do dziś. Przez lata zmienił się jednak jej skład. Co dziś znajdziecie w ciemnej kanciastej butelce?

Co zawiera w sobie przyprawa maggi?

Dawniej głównym składnikiem oryginalnej przyprawy był lubczyk ogrodowy. Niestety, na przestrzeni lat, przyprawa zaczęła być wzbogacane w chemiczne dodatki, które poprawiają smak lub konserwują i wydłużają termin przydatności. Dziś znajdziecie w niej niewielkie ilości lubczyku, a do tego sól, ocet, wodę oraz E621, czyli glutaminian sodu oraz E635, czyli rybonukleotyd disodowy.

Dodatki oznaczone symbolem „E” nie jest trujące same w sobie. Jednak często stosowane zaczynają działać szkodliwie na organizm. Oto, jakie są następstwa nadużywania tych substancji:

  • Glutaminian sodu kumuluje się w organizmie. Może powodować nadpobudliwość, nadmierną potliwość, uderzenia serca, nadpobudliwość i problemy ze wzrokiem. Źle wpływa na gospodarkę hormonalną, sprzyja nadwadze i otyłości
  • Rybonukleotyd disodowy powoduje zmiany skórne, problemy z nerkami czy zaostrzenie objawów związanych z astmą. Jego nadużywanie także wywołuje nadpobudliwość i zmiany nastroju
  • Osobnym problemem jest to, że w maggi znajduje się duża ilość soli, która może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego.
Zobacz także
Domowy zamiennik kostki rosołowej.  Prosty do zrobienia, dużo zdrowszy i smaczniejszy

Prosty przepis na domowy zamiennik kostki rosołowej. Pełnia smaku bez chemii i konserwantów

Rosół lubczykowy z kluskami z parmezanu. Przepis na niebanalny rosół

Rosół lubczykowy z kluskami z parmezanu. Przepis na niebanalny rosół

Czym zastąpić przyprawę maggi?

Powróćmy do starych dobrych czasów, gdy głównym składnikiem przyprawy maggi był lubczyk ogrodowy i zamiast maggi ze zmienionym składem, dodawajcie do zup i sosów właśnie lubczyk.

Dodajecie maggie do zup? Lepiej tego nie rócbie, dietetycy radzą czym zastąpić niezdrową przyprawę
Adobe Stock

To świeże zioło jest dostępne w marketach, w działach z ziołami w doniczkach. Jeśli nie traficie w sklepie na świeży lubczyk, użyjcie suszonej przyprawy. Dzięki temu nadacie potrawie swój ulubiony, głęboki ziołowy smak, a jednocześnie wykorzystacie w kuchni naturalne zioło o licznych prozdrowotnych właściwościach. Lubczyk działa moczopędnie, dzięki czemu oczyszcza nerki z toksyn, a także wspomaga układ oddechowy oraz pokarmowy.

Źródło: o2.pl, Wikipedia.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA