Placki ziemniaczane
Newsy

Dodajecie do placków ziemniaczanych cebulę? Pod żadnym pozorem nie róbcie tego w 1 sytuacji

Myśleliście, że cebula w plackach ziemniaczanych to obowiązek? Zdecydowanie nie! W tym przypadku może naprawdę popsuć ich smak…
Anna Urbańska
luty 27, 2021

Placki ziemniaczane to danie uwielbiane przez Polaków. Każdy ma na nie trochę inny sposób. Wasze placki różnią się sposobem rozdrabniania ziemniaków, sposobem na smażenie placków i wreszcie: dodatkami do masy ziemniaczanej.

Te różnice są naturalne i zależą pewnie od przekazanej wam przez rodzinę receptury. Czy wiecie jednak kiedy lepiej pominąć dodawanie do placków cebuli? Skutecznie zepsuje ona smak potrawy…

Placki ziemniaczane to naprawdę prosta i tania potrawa. Idealne placki ziemniaczane są chrupiące z zewnątrz, a delikatnie miękkie w środku i rozpływające się w ustach. Bardzo ważne jest też oczywiście jaka receptura zostanie użyta do przygotowania masy na placki, a także jak zostaną one usmażone.

By osiągnąć zadowalający efekt, trzeba pamiętać o kilku obowiązkowych elementach przygotowywania placków ziemniaczanych.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Przepis na placki ziemniaczane

Każdy z was ma pewnie swój przepis na placki, który sprawdza się u was w domach. Sprawdźcie, czy przygotowujecie placki w ten sam sposób, w jaki robi to większość kuchennych amatorów. Tradycyjne na placki ziemniaczane używa się poniższych składników.

Składniki

  • tarte ziemniaki
  • jajko
  • niewielka ilość mąki
  • sól
  • cebula

W niektórych rejonach Polski do placków dodaje się też pieprz, czosnek, majeranek, albo inne przyprawy w zależności od pożądanego smaku.

Zobacz także

Kiedy nie dodawać cebuli do placków ziemniaczanych?

Niektórzy z was pewnie nie wyobrażają sobie pysznych placków ziemniaczanych bez dodatku cebuli. Czy zawsze dodajecie ją jednak do masy? Na pewno nie dodawajcie jej, jeśli macie zamiar jeść placki ziemniaczane na słodko. Placki kartoflane bez cebuli będą wtedy znacznie smaczniejsze.

Pamiętajcie, żeby nie stosować tego dodatku, jeśli będziecie planować jedzenie placków z cukrem lub ze śmietaną i cukrem, albo z konfiturami. Nie musicie zmieniać proporcji pozostałych składników, kiedy pomijacie cebulę. Jest ona odpowiedzialna głównie za nadanie plackom wytrawnego aromatu.

Dodatki do placków ziemniaczanych na słodko

Niektórzy uwielbiają chrupiące placki ziemniaczane bez żadnych dodatków, ale inni nie uważają ich wtedy za pełne danie. Lubicie placki ziemniaczane na słodko? Oto inne pyszne dodatki, z którymi najlepiej podawać placki ziemniaczane w słodkiej odsłonie:

  • śmietana i cukier
  • konfitury
  • mus jabłkowy
  • twaróg lub twaróg i cukier
  • śmietana i owoce.

Czytaj także:

Komentarze