Wiele osób doświadcza od czasu do czasu wzdęć. Czym jest wzdęcie? Wzdęcie to nic innego, jak nagromadzenie się gazów w układzie pokarmowym, które z kolei może prowadzić do wielu dolegliwości brzusznych.

Czy wzdęcia mogą być groźne?

Istnieje kilka możliwych przyczyn wzdęć. Wzdęcia mogą być oznaką choroby lub stanu, który wpływa na nasz układ pokarmowy lub mogą być wynikiem naturalnych procesów, które zachodzą w naszym organizmie oraz tego, co jemy.

Sposób Magdy Gessler na wzdęcia

Spożywanie tłustych, smażonych potraw, może powodować wzdęcia brzucha. Magda Gessler ma dla nas jednak pewną radę. Co zrobić, żeby jedzenie nie wywoływało wzdęć? Wystarczy dodać do niego odrobinę rozdrobnionego kminku.

Kminek znany jest ze swoich właściwości łagodzących wzdęcia oraz ma działanie rozkurczowe. Możecie dodać go bezpośrednio do potrawy, np. gulaszu lub bigosu, albo przygotować z niego napar. Wystarczy, że zmieszacie łyżeczkę mielonego kminku i 250 ml wrzątku i będziecie zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Po upływie tego czasu napar należy odcedzić i go wypić.

Zobacz także:

Które produkty najczęściej prowadzą do wzdęć?

Na liście takich pokarmów wymienia się:

  • warzywa takie jak cebula, karczochy, brokuły, pory, kalafior, kapusta, czosnek, fasola, brukselka i rzepa
  • zboża, takie jak pszenica lub owies
  • rośliny strączkowe, np. fasola i soczewica
  • produkty mleczarskie
  • drożdże w produktach piekarniczych, takich jak chleb
  • suszone owoce - rodzynki i suszone śliwki
  • orzechy nerkowca i nasiona
  • napoje bezalkoholowe
  • napoje owocowe

Jak sobie radzić ze wzdęciami?

Ze wzdęciami, o ile nie są one objawem innej choroby lub stanu, najlepiej walczyć w sposób naturalny, czyli poprzez zmianę diety i stylu życia. Wystarczy przestać spożywać jedzenie, które może prowadzić do wzdęć. Warto włączyć do codziennego menu pokarmy, które zawierają łatwe do wchłonięcia węglowodany, np. cytrusy, banany, winogrona, sałatę czy jogurt naturalny.

Można również wdrożyć kilka innych rzeczy:

  1. Przestać palić. Podczas palenia papierosów, ludzie połykają powietrze, co może podrażniać układ pokarmowy.
  2. Unikać żucia gumy i picia gazowanych napojów. Żucie gumy, mimo iż jest zdrowsze od palenia papierosów, powoduje połykanie powietrza, co może prowadzić do wzdęć.
  3. Jeść wolno. Spokojne przeżuwanie jedzenia przed połknięciem sprzyja lepszemu trawieniu.
  4. Spożywać mniejsze posiłki. Kolejnym ważnym krokiem jest spożywanie mniejszych posiłków. Warto też włączyć do codziennego menu picie miętowej herbaty.
  5. Ćwiczyć. Regularna aktywność poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, co może pomóc zmniejszyć gazy i wzdęcia.

Czytaj także: