Jajecznica to tradycyjna potrawa serwowana na pierwszy posiłek w ciągu dnia. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie weekendowego śniadania bez tej potrawy. Podana ze świeżym pieczywem i masłem, to doskonały pomysł na rozpoczęcie poranka.

Właściwości zdrowotne jaj

Jajka to ważny produkt w codziennej diecie. Mają sporą zawartość wielu witamin, takich jak A, E czy K oraz mikroelementów: selenu, żelaza, magnezu, fosforu, potasu czy wapnia. Mają również wiele cennych właściwości, które w pozytywny sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu. Wśród nich można wyróżnić:

  • doskonałe źródło łatwo przyswajalnego białka,
  • są niskokaloryczne, dzięki czemu idealnie sprawdzają się u osób dbających o sylwetkę bądź chcących zgubić nadprogramowe kilogramy,
  • luteina zawarta w żółtku jaja poprawia widzenie, a także chroni gałkę oczną przed szkodliwym promieniowaniem,

Mimo wielu wartości, jak i we wszystkim, również w spożywaniu jaj należy zachować umiar. Zaleca się spożywanie do sześciu sztuk tygodniowo. 

Chów ma wpływ na jakość jaja

W sprzedaży możemy się spotkać z oznaczonymi jajami różnymi znakami. Oznaczają one sposób chowu kur, które znoszą jajka. Ma on wpływ na ostateczną jakość produktu oraz smak. Gdyż pasza, jaką są karmione zwierzęta charakteryzuje posmak jajek. Obecnie wyróżnia się cztery opcje hodowli:

Zobacz także:

  • 0- chów ekologiczny- kury mają nieograniczony dostęp do świeżego powietrza, a także nie są karmione chemicznym jedzeniem,
  • 1- chów z wolnym wybiegiem na wolnym powietrzu- tutaj zwierzęta mają bardziej ograniczony dostęp do świeżego powietrza, ich przestrzeń jest wyznaczona przez wybieg, są karmione naturalnymi produktami,
  • 2- chów ściółkowy- kury nie mają swobodnego dostępu na dwór, są hodowane na ściółce i karmione chemiczną mieszanką pasz,
  • 3- chów klatkowy- zwierzęta są hodowane w klatkach, bez dostępu do świeżego powietrza, podobnie jak ściółkowe ich pożywieniem są gotowe pasze.

Najlepszym wyborem są jaja z chowu ekologicznego bądź z wolnym wybiegiem. Wówczas jajka będą naturalne, bez dodatków chemicznych, które mogą przedostać się z chemicznego jedzenia kur. Jeśli macie taką możliwość warto jest zaopatrzyć się w wiejskie jaj, gdyż wówczas będziecie mieć pewność iż będą najlepszej jakości.

Przyrządzanie jajecznicy

Przygotowanie jajecznicy to chyba jedna z banalniejszych czynności w kuchni. Wystarczy roztrzepać jajka z odrobiną soli i pieprzu, a później usmażyć na patelni. Aby potrawa była idealnie kremowa do masy jajecznej można dodać odrobinę mleka, a później smażyć ją na maśle. Dzięki temu będzie delikatna. Ważny również jest czas obróbki termicznej, by nie była zbyt rzadka ani zbyt ścięta, gdyż może szybko się wysuszyć i nie będzie apetyczna. Oprócz jaj, ważne są także dodatki, które dobrze dobrane podkręcają smak całego dania.

Składnik, który podkręci smak jajecznicy

Śniadaniowa jajecznica zazwyczaj jest podawana z różnymi dodatkami, najczęściej ze świeżym szczypiorkiem. To duet doskonały, a może być jeszcze lepszy. Gdy jajka dobrze zetną się na patelni i będziecie przekładać je na talerz, wcześniej przyprawcie je zmielonym zielem angielskim. Dzięki temu dodatkowi nikt z domowników nie odmówi dokładki. Ta przyprawa podkręci smak jajecznicy i jeszcze bardziej go uwydatni.