Dodajcie ten kwiat do sałatki i zapiekanki. Wspomaga organizm kobiet przy menopauzie
AdobeStock
Newsy

Dodajcie ten kwiat do sałatki i zapiekanki. Wspomaga organizm kobiet przy menopauzie

Tępiona w ogródkach koniczyna ma kwiaty pełne cennych właściwości. Dowiedzcie się, dlaczego warto włączyć je do jadłospisu.

Koniczyna czerwona jest rośliną, która uznawana jest powszechnie za chwast i wiele osób z nią walczy. Nie wpływa ona co prawda najlepiej na wygląd i kondycję trawników, ale za to na organizm - jak najbardziej. Szczególnie jest polecana w przypadku kobiet przechodzących menopauzę - sprawdźcie, dlaczego. 

Właściwości czerwonej koniczyny

Te niepozorne, różowe kwiatki skrywają w sobie wiele witamin i minerałów. Są bogate m.in. w witaminę A, C, witaminy z grupy B, E oraz P, a także potas, wapń, żelazo, fosfor, selen i chrom.

Wyciąg z kwiatów koniczyny czerwonej wspomaga trawienie, wypróżnianie i działa pozytywnie na apetyt. Z tego względu poleca się przyrządzanie naparów z kwiatów koniczyny na problemy żołądkowe. Roślina ta ma też łagodne działanie nasenne i uspokajające, dlatego można stosować napar z niej przed snem - uważajcie jednak, jeśli po wypiciu herbatki z koniczyny macie zamiar prowadzić samochód.

Zobacz także
Co jeść w czasie menopauzy? Jeśli macie uderzenia gorąca, koniecznie odstawcie te 4 produkty

Co jeść w czasie menopauzy? Jeśli macie uderzenia gorąca, koniecznie odstawcie te 4 produkty

Jedzcie to na śniadanie, a uchronicie się przed osteoporozą

Jedzcie to na śniadanie, a uchronicie się przed osteoporozą

Koniczyna czerwona na menopauzę

Spośród wielu witamin i mikroelementów, jakie zawierają kwiaty koniczyny czerwonej, znajdują się też izoflawony. To substancje przypominające budową żeńskie hormony estrogeny. Mogą łączyć się z receptorami estrogenowymi, co łagodzi objawy menopauzy. Dodatkowo, izoflawony mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych. 

Kwiaty koniczyny czerwonej wpływają pozytywnie na poniższe objawy menopauzy:

  • potliwość i uderzenia gorąca

  • bóle stawów

  • bóle głowy

  • drażliwość (koniczyna ma działanie uspokajające)

  • spadek libido

Ponadto, koniczyna może zapobiegać wystąpieniu osteoporozy. 

Jak wykorzystywać czerwoną koniczynę?

Kwiaty koniczyny czerwonej można spożywać na surowo i dodawać je na przykład do sałatek - koniczyna ma słodki, lekko miodowy posmak. Doskonale nadaje się także do potraw przyrządzanych na ciepło, takich jak warzywne zapiekanki czy omlety.

Możecie też zrobić z koniczyny herbatkę - wystarczy zebrać kwiaty koniczyny, wysuszyć i zalać jedną łyżkę suszonych kwiatów szklanką gorącej wody. Niecierpliwi znajdą suszone kwiaty w sklepach zielarskich. Taką herbatę z koniczyny można pić dwa razy dziennie. 

Źródło: poradnikzdrowie.pl, zdrowie.wprost.pl, medpak.com.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA