
Koniczyna czerwona jest rośliną, która uznawana jest powszechnie za chwast i wiele osób z nią walczy. Nie wpływa ona co prawda najlepiej na wygląd i kondycję trawników, ale za to na organizm - jak najbardziej. Szczególnie jest polecana w przypadku kobiet przechodzących menopauzę - sprawdźcie, dlaczego.
Właściwości czerwonej koniczyny
Te niepozorne, różowe kwiatki skrywają w sobie wiele witamin i minerałów. Są bogate m.in. w witaminę A, C, witaminy z grupy B, E oraz P, a także potas, wapń, żelazo, fosfor, selen i chrom.
Wyciąg z kwiatów koniczyny czerwonej wspomaga trawienie, wypróżnianie i działa pozytywnie na apetyt. Z tego względu poleca się przyrządzanie naparów z kwiatów koniczyny na problemy żołądkowe. Roślina ta ma też łagodne działanie nasenne i uspokajające, dlatego można stosować napar z niej przed snem - uważajcie jednak, jeśli po wypiciu herbatki z koniczyny macie zamiar prowadzić samochód.
Koniczyna czerwona na menopauzę
Spośród wielu witamin i mikroelementów, jakie zawierają kwiaty koniczyny czerwonej, znajdują się też izoflawony. To substancje przypominające budową żeńskie hormony estrogeny. Mogą łączyć się z receptorami estrogenowymi, co łagodzi objawy menopauzy. Dodatkowo, izoflawony mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych.
Kwiaty koniczyny czerwonej wpływają pozytywnie na poniższe objawy menopauzy:
-
potliwość i uderzenia gorąca
-
bóle stawów
-
bóle głowy
-
drażliwość (koniczyna ma działanie uspokajające)
-
spadek libido
Ponadto, koniczyna może zapobiegać wystąpieniu osteoporozy.
Jak wykorzystywać czerwoną koniczynę?
Kwiaty koniczyny czerwonej można spożywać na surowo i dodawać je na przykład do sałatek - koniczyna ma słodki, lekko miodowy posmak. Doskonale nadaje się także do potraw przyrządzanych na ciepło, takich jak warzywne zapiekanki czy omlety.
Możecie też zrobić z koniczyny herbatkę - wystarczy zebrać kwiaty koniczyny, wysuszyć i zalać jedną łyżkę suszonych kwiatów szklanką gorącej wody. Niecierpliwi znajdą suszone kwiaty w sklepach zielarskich. Taką herbatę z koniczyny można pić dwa razy dziennie.
Źródło: poradnikzdrowie.pl, zdrowie.wprost.pl, medpak.com.pl