Dodajcie do rosołu ten... sos, zamiast Maggi. Genialnie podkręci jego smak
AdobeStock
Newsy

Dodajcie do rosołu ten... sos, zamiast Maggi. Genialnie podkręci jego smak

Czy da się gotować bez Maggi? To nie tylko możliwe, ale i bardzo wskazane, jeśli dbacie o swoje zdrowie. A Maggi można zastąpić innym, smacznym sosem.
Katarzyna Wyborska
kwiecień 22, 2021

Wielu Polaków nie wyobraża sobie gotowania rosołu bez słynnego sosu Maggi. Ale czy na pewno Maggi jest zdrowe? Co zamiast Maggi? Poznajcie szczegóły na temat znanej przyprawy oraz jej zdrowszy zamiennik.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Historia słynnego sosu Maggi

Niewielu pewnie wie, że sos Maggi funkcjonuje na rynku od bardzo dawna. Został wymyślony przez Szwajcara - Juliusa Maggi w 1886 roku. Przyprawa opierała się głównie na lubczyku i właśnie jemu zawdzięczała wyjątkowy aromat oraz smak. To dlatego sos Maggi jest tak chętnie stosowany w kuchni, ponieważ podkreśla smak potraw i nadaje im charakteru.

Zobacz także

Co znajduje się w Maggi?

Niestety, z czasem receptura na sos się zmieniała z różnych powodów. Jedną z głównych przyczyn zmiany składu produktu są oczywiście pieniądze. Z czasem zaczęto zastępować naturalne składniki sztucznymi, ponieważ są znacznie tańsze w produkcji. Dziś to nie lubczyk jest głównym składnikiem Maggi, a sztuczne substancje, które niekoniecznie są dobre dla waszego zdrowia. Sprawdźcie, co znajduje się w Maggi:

  • Woda
  • Sól
  • Glutaminian sodu
  • Ocet
  • Wzmacniacze smaku
  • Ekstrakt drożdży
  • Sztuczne barwniki
  • Emulgatory

To, że Maggi tak wzmacnia smak potraw, to oczywiście zasługa glutaminianu sodu i innych wzmacniaczy. Czy warto dodawać do jedzenia sos, który składa się głównie ze szkodliwych dla zdrowia substancji?

Czy powinno się używać Maggi?

To, czy używać Maggi, czy nie, jest indywidualną decyzją każdego z was. Warto pamiętać o tym, że w istocie Maggi jest płynem pełnym soli i wzmacniaczy smaku i nie ma praktycznie żadnych wartości odżywczych. W dodatku w Maggi znajduje się między innymi E635, czyli rybonukleotyd disodowy. To substancja, która może działać drażniąco na drogi oddechowy, działać pobudzająco, a także powodować uczulenie w postaci wysypki i innych objawów.

Co zamiast Maggi?

Jeśli nie potraficie sobie wyobrazić gotowania bez użycia Maggi, wypróbujcie znacznie zdrowszy zamiennik, czyli sos sojowy. Coraz częściej można go kupić w sklepach w dobrej cenie i w dwóch wariantach – z większą i mniejszą ilością soli, dlatego możecie go używać nawet wtedy, gdy ograniczacie sól w swojej diecie. Gdy następnym razem będziecie gotowali rosół, dodajcie do niego zamiast Maggi sos sojowy. Na pewno wam posmakuje!

 

Czytaj także:

Komentarze