W trakcie karnawału oraz Tłustego Czwartku nie może zabraknąć jednego smakołyku - i wcale nie chodzi tutaj o pączki. Mowa oczywiście o faworkach! Te chrupiące, słodkie pyszności królują na naszych stołach na początku każdego roku.

Można je kupić w cukierni, a nawet supermarkecie. Przyznacie jednak, że najsmaczniejsze faworki to te domowej roboty. Żeby były jeszcze lepsze, warto dodać jeden nieoczywisty składnik. Ale zanim do niego przejdziemy, przyjrzyjmy się nieco specyfice tego smakołyku - skąd pochodzi i kiedy powinno się go przygotowywać. 

Czy faworki je się tylko w Polsce?

Karnawałowy przysmak w postaci faworków (znanych też jako chrusty lub chruściki) jest popularny nie tylko w Polsce. Przyrządza się je również w Niemczech oraz na Litwie.

Zobacz także:

Najczęściej jada się je właśnie w trakcie karnawału i na Tłusty Czwartek. Niektórzy przyrządzają faworki dopiero na ostatki - jest to ostatni dzień przed Środą Popielcową.  

Przepis na smakowite faworki

W recepturze na typowe faworki znajdziecie mąkę, jajka i masło. Jednak do tych najlepszych faworków dodaje się jeszcze jeden składnik, czyli piwo. Koniecznie zimne! Sprawdźcie, jak zrobić takie faworki.  

Składniki:

  • 2 szklanki mąki pszennej

  • pół szklanki zimnego piwa

  • 4 jajka

  • 1 łyżka zimnego masła

  • olej do smażenia

Przygotowanie:

  1. Oddzielcie żółtka od białek. Białka odstawcie do lodówki i wykorzystajcie np. do przygotowania bezy lub omletu.

  2. Przesiejcie mąkę i wysypcie ją na stolnicę. Dodajcie żółtka oraz łyżkę zimnego masła.

  3. Zagniatajcie ciasto, powoli wlewając do niego pół szklanki zimnego piwa. 

  4. Teraz porządnie zagniećcie ciasto, a następnie rozwałkujcie je, podsypując wcześniej stolnicę mąką. Nie potrzeba jej dużo - tylko tyle, by ciasto nie przyklejało się do wałka.

  5. Rozwałkujcie ciasto na faworki cienko, tak jak na makaron. 

  6. Następnie pokrójcie je na prostokąty. Na środku każdego prostokąta zróbcie nacięcie i przełóżcie przez nie koniec ciasta tak, by powstał wam klasyczny faworek. 

  7. Do głębokiej patelni lub garnka wlejcie dużą ilość oleju. Kiedy będzie już gorący, wrzucajcie faworki i smażcie, aż się ozłocą.

  8. Za pomocą szczypiec (delikatnie, by się nie poparzyć) wyjmujcie faworki na talerz, wyłożony wcześniej kuchennymi ręcznikami. Wchłoną one nadmiar tłuszczu.

  9. Ostudzone faworki posypcie cukrem pudrem. Smacznego!