Znacie to? Z prania na pranie biała bielizna szarzeje i nie jest tak śnieżna i świetlista jak wtedy, gdy ją kupiliście. Z kolei kolorowe koszulki jak na złość blakną, kolor przestaje być żywy i wyrazisty, ubrania wyglądają na znoszone. Mamy dla was sprawdzony sposób na ożywienie barw niezależnie od tego czy chcecie wybielić białe czy ożywić kolorowe. Wystarczy użyć kilku łyżek przyprawy, którą na pewno macie w kuchni.

Cudowne właściwości najzwyklejszej przyprawy

Zwykła kuchenna sól potrafi poradzić sobie ze zszarzałymi białymi koszulkami. Dwie łyżki wsypane do ciepłej wody z moczącymi się ubraniami czy firankami spowodują, że pranie stanie się bielsze. Ubrania trzeba pozostawić w roztworze soli na minimum 3 godziny, a po wybieleniu wystarczy wypłukać w wodzie z dodatkiem płynu do płukania, wykręcić i rozwiesić do wyschnięcia. Dodatkowo wzmocnicie efekt wybielania, jeśli pranie będzie schło na słońcu.

Wyblakłe kolorowe ubrania staną się z kolei bardziej kolorowe, jeśli zanurzycie je w płukance z dodatkiem soli. Z kolei nowe, jeszcze nie wyblakłe kolory dzięki dodaniu soli zostaną utrwalone i dłużej zachowają swoje żywe barwy.

Do czego jeszcze można używać soli poza gotowaniem?

Kuchenna sól podziała także odświeżająco jeśli rozsypiecie ją grubą warstwą na dywanie czy chodniku, a po wchłonięciu brudu i zapachów dokładnie odkurzycie odkurzaczem. Tak oczyszczony dywan odzyska dawne barwy i świeży zapach.

Zobacz także:

Wybielające i bakteriobójcze właściwości soli są wykorzystywane także do czyszczenia zębów i płukania jamy ustnej w czasie infekcji.

Używajcie jej też zawsze wtedy, gdy chcecie usunąć plamy z obrusa lub dywanu. Nałóżcie na plamę kopczyk soli, a po 15 minutach usuńcie sól odkurzaczem. W ten sposób znikną z powierzchni nie tylko zwykłe zabrudzenia, ale też plamy z czerwonego wina, owoców, krwi i barszczu.

Dlaczego sól jest tak ważna dla człowieka?

Sól nie tylko podkreśla smak potraw. Jesteśmy naprawdę nieszczęśliwi, gdy lekarz, z powodu  nadciśnienia lub innych dolegliwości, zaleci nam ograniczenie ilość soli w potrawach. Początkowo, dopóki nie przyzwyczaimy się do nowych, mniej wyrazistych smaków, żadna potrawa nam nie smakuje.  Jednak nie możemy całkowicie wyeliminować soli z diety, możemy ją jedynie próbować ograniczać.

Sól jest niezbędna do życia. Jej głównym składnikiem jest sód, który odpowiada za gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Równowaga stężenia sodu i potasu, których sobie dostarczamy z pożywieniem odpowiada za dobre samopoczucie, właściwa pracę mięśni - bo reguluje napięcie mięśniowe i prawidłowe działanie układu nerwowego - bo wpływa na przewodzenie informacji w neuronach. Poprawia także koncentrację, dotlenienie mózgu czy przemianę materii.

Niedobór sodu, jeśli nie wykryjemy go i nie podejmiemy na czas leczenia, może doprowadzić nawet do śmierci. Na to jak ważna jest sól w życiu człowieka wskazuje m.in. ogromna ilość ludowych porzekadeł wiążących się z tym minerałem. Od beczki soli, którą można zjeść tylko z najlepszym przyjacielem, po wielkie nieszczęście, które nas spotka jeśli przypadkiem rozsypiemy to "białe złoto".

Źródło: O2.pl, abczdrowie.pl