Kawa z masłem
Pixabay
Newsy

Dodaj to do kawy, a poskromisz swój apetyt. Zaskakujące połączenie smaków, które cię zachwyci

Kawa to prawie stan umysłu. Na pewno są wśród was osoby, który nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki jej aromatycznego naparu. Kawa ma moc także w połączeniach. Zdradzimy wam jedno z nich.
Aleksandra Jaworska
grudzień 01, 2020

Kawa jest sporządzana  z palonych, a następnie zmielonych ziaren kawowca. Zwykle podajemy ją na gorąco, ze śmietanką lub w towarzystwie rozmaitych deserów. Pochodzi z Etiopii. W Europie pojawiła się około XVI wieku. To jedna z najpopularniejszych używek na świecie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Główne źródło kofeiny

Jeśli należycie do sów wiecie, że nic nie działa lepiej na pobudzenie niż kubek pachnącej kawy. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od arabskiego słowa kahwa. Do większości języków europejskich weszła poprzez tureckie słowo kahve i utworzoną od niego włoską nazwę caffè.

Wcześniej w Polsce była znana jedynie regionalnie. Dziś pijemy ją z pasją w kawiarniach, ale równie chętnie, w domowym zaciszu. Kawa to dobry pretekst do spotkania z przyjaciółkami, randki, a nawet rozmowy rekrutacyjnej na wymarzone, zawodowe stanowisko.

Sekret tkwi w dodatkach

Zwyczajowo do kawy dodajemy mleczko i cukier. Jednak względem kawy możemy pójść o krok dalej. Pewien napój na bazie kofeiny przywędrował do USA wraz z imigrantami z Indii, Mongolii i Tybetu, gdzie w ten sposób piję się również mocną herbatę.

Mowa o kawie z masłem. Tak, dobrze czytacie. Trend łączenia tych dwóch produktów zjednuje sobie coraz więcej sympatyków. Przykładowo, w kawiarni Philz Coffee w San Francisco kawę serwuje się według życzenia klienta, często z dwiema łyżeczkami niesolonego masła.

Maślane espresso

Masło w kawie to nie tylko gwarancja bogatego, nieco wyróżniającego się smaku. Połączenie kawy z masłem to przede wszystkim doskonały pomysł na poskromienie apetytu. Napój na bazie kofeiny i masła jest wyjątkowo aromatyczny i hamuje chęć sięgnięcia po kolejną przekąskę.

Głównie za sprawą kaloryczności. Filiżanka takiej kawy to nawet 400 kalorii! Wystarczy, że zaparzycie lubioną kawę i wrzucicie do niej ulubione masło. Na początek łyżeczkę. Po takim smakołyku będziecie czuć się syci przez dłuższą chwilę! Na rynku znajdziecie też urządzenia do miksowania kawy z masłem.

Ekstra masło

Do kawy pasują wszystkie, dostępne na rynku masła. Lubicie śmietankowe? Czemu nie! Bez laktozy? Jak najbardziej. Wybierzcie te, które cenicie najbardziej ze względu na osobiste walory smakowe. Obiecujemy, że dzięki kawie z masłem zapomnicie o głodzie na dobrych kilka godzin!

Komentarze