Do złudzenia przypomina koper, ale pod żadnym pozorem go nie zrywajcie. Jest śmiertelnie niebezpieczny!
AdobeStock
Newsy

Do złudzenia przypomina koper, ale pod żadnym pozorem go nie zrywajcie. Jest śmiertelnie niebezpieczny! 

Wybieracie się na przechadzkę do lasu lub parku? Pod żadnym pozorem nie zrywajcie tej rośliny. Już samo dotknięcie jej grozi poważnym poparzeniem. Mowa o barszczu Sosnowskiego.
Anna Borkowska
czerwiec 09, 2021

Barszcz Sosnowskiego to niepozorna roślina, która najczęściej rośnie wzdłuż rzek, na obrzeżach pól i lasów oraz na łąkach i pastwiskach. Możemy ją również spotkać w miastach - nieopodal ścieżek rowerowych oraz miejskich chodników. Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu Kaukazu. To właśnie stamtąd został przeniesiony do środkowej i wschodniej części Europy, gdzie rozprzestrzenił się na rozległych obszarach. Czy roślina ta może być dla nas niebezpieczna? Niestety, tak.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Roślina ta wygląda jak koper, ale jest od niego wyższa – może osiągać nawet 4 metry wysokości. Ma duże, szerokie liście zakończone ostrymi końcówkami i białe kwiaty.

Zobacz także

Do złudzenia przypomina koper, ale pod żadnym pozorem go nie zrywajcie. Jest śmiertelnie niebezpieczny! 
AdobeStock

Niebezpieczny barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną i trudną do zwalczenia. Początkowo miał służyć jako pasza dla bydła, ale potem zaprzestano jego uprawy. Roślina ta została objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski. Jest ona bardzo toksyczna – już samo dotknięcie jej powoduje poważne oparzenia skóry – najczęściej II i III stopnia.

Barszcz Sosnowskiego zawiera wodnisty sok oraz toksyczną wydzielinę we włoskach gruczołowych , które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. W kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, dochodzi do silnych poparzeń, które skutkują powstawaniem trudno gojących się ropnych pęcherzy.

Pierwsze objawy pojawiają się już po kilkunastu minutach od kontaktu i wyraźnie nasilają się w ciągu od 30 minut do 2 godzin. W ciągu 24 godzin dochodzi do silnego zaczerwienienia skóry i powstania pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją i stan taki może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Miejsca podrażnione na skórze utrzymują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.

Może doprowadzić do śmierci

Oparzenia barszczem Sosnowskiego mogą doprowadzić do poważnych powikłań - martwicy tkanek a nawet do amputacji. Znany jest też przypadek śmierci. W wyniku kontaktu z tą rośliną kilka lat temu zmarła 67-letnia kobieta. Chociaż lekarze stwierdzili u niej zaledwie 5% oparzeń ciała II stopnia, doszło do niewydolności oddechowej, w wyniku czego poniosła ona śmierć. Lekarze podkreślają jednak, że pacjentka miała obniżoną odporność spowodowaną chorobami przewlekłymi.

Jak postępować w przypadku poparzenia barszczem Sosnowskiego?

  1. Dokładnie umyj zaatakowane miejsca wodą z mydłem i jak najszybciej udaj się do lekarza.
  2. Przez 2 doby należy unikać słońca.
  3. Można stosować maści i kremy przyspieszające gojenie się oparzeń oraz likwidujące ból i uczucie swędzenia a także specyfiki, które przeciwdziałają reakcjom alergicznym.

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Czytaj też: 

Komentarze
Ziemniaki
Pixabay/Willfried Wende
Newsy Wasze ziemniaki tak wyglądają? Wyrzućcie jak najszybciej. Ich zjedzenie może skończyć się tragicznie
Kartofle, pyry, grule to tylko niektóre z nazw na określenie ziemniaka. Te warzywa należy starannie obejrzeć i upewnić się, że są bezpieczne do spożycia.
Aleksandra Jaworska
styczeń 11, 2021

Przechowywanie ziemniaków w nieprawidłowy sposób wiąże się nie tylko ze znaczą utartą zawartej w nich witaminy C. Jeszcze do niedawna warzywa te były traktowane jako rośliny ozdobne. Człowiek zjada 33 kilogramy ziemniaków rocznie Największym producentem ziemniaków na świecie są Chiny, a rok 2008 został ogłoszony przez ONZ Rokiem Ziemniaka. W Peru utworzono największy na świecie bank genów ziemniaka. Znajduje się w nim ponad 10 tysięcy odmian tego warzywa. Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez ziemniaków. Stanowią dodatek do wielu dań, jak również mogą pełnić funkcję samodzielnego dania. Są warzywem na tyle uniwersalnym, że pasują do kotletów, śledzi, kaparów, jak i śmietany. Ich przygotowanie nie wymaga dużo czasu ani szczególnych umiejętności.  To czwarta najczęściej uprawiana roślina na świecie, tuż po pszenicy, ryżu i kukurydzy. Dzięki masowości upraw, ziemniak jest niezwykle popularny i można go kupić po przystępnej cenie. Na kontynencie europejskim pojawiły się dopiero około XVI wieku. Mówi się, że do Polski sprowadził je Jan II Sobieski po wygranej bitwie pod Wiedniem. Obecnie są jedynym z podstawowych składników diety Europejczyków. Na polskim rynku dostępnych jest wiele odmian ziemniaka. Jedne wykorzystacie do sałatek, inne jako dodatek do drugiego dania czy na frytki. Odmiany dostępne na polskim rynku różnią się kształtem, kolorem, smakiem, a nawet zapachem.  Oprócz różności kulinarnych zastosowań są także zdrowe i pożywne. W 100 gramach dostarczają około 80 kalorii, z czego większość pochodzi z węglowodanów, a dokładniej ze skrobi Właściwości odżywcze ziemniaka Zawierają od 1,5 do 3 gramów błonnika. Są bogatym źródłem węglowodanów. Ziemniaki faktycznie dostarczają...

Przeczytaj
Czy po obiedzie świątecznym nie będzie można wyjść na spacer przez godzinę policyjną? Niepokojące słowa ministra
Adobe Stock
Newsy Czy po obiedzie świątecznym nie będzie można wyjść na spacer przez godzinę policyjną? Niepokojące słowa ministra
Sprawdźcie, jakie są prognozy dotyczące obostrzeń w Polsce.
Anna Urbańska
marzec 28, 2021

Pandemia w Polsce wciąż przybiera na sile. Z dnia na dzień bite są kolejne rekordy w liczbie zakażeń. Nie ma wątpliwości, że sytuacja nie jest ciekawa. Szpitale są przepełnione. Nie wygląda na to, że szybko się to zmieni. Mamy do czynienia z trzecią falą pandemii. Czego możecie spodziewać się w najbliższych tygodniach? Minister zdrowia odpowiada na pytania. Szczyt trzeciej fali koronawirusa Prognozuje się, że szczyt trzeciej fali koronawirusa będzie miał miejsce w święta wielkanocne. Obchody Wielkanocy będą w tym roku zdecydowanie inne niż zazwyczaj. Adam Niedzielski, aktualny minister zdrowia ostrzega, że to nie jest czas na łamanie obostrzeń. Sytuacja jest zła, ale może być jeszcze gorsza.  Mamy obecnie 31757 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Liczba ta dalej rośnie. To aż o 5 tysięcy więcej zachorowań niż tydzień temu. Minister podkreśla, że dynamika pandemii jest w calszym ciągu ogromna, choć dzienny przyrost jest mniejszy niż tydzień temu. Pozwala to ekspertom spekulować, że apogeum trzeciej fali pandemii koronawirusa przypadnie na okres okołoświąteczny. Oprócz apelów do społeczeństwa o przestrzeganie zasad, rząd wprowadza kolejne obostrzenia, które mają motywować Polaków do ograniczania kontaktów społecznych i uniknąć tak szybkiego wzrostu tempa pandemii. Stan epidemii w Polsce Szef resortu zdrowia udzielił wywiadu na antenie jednej ze stacji radiowych. „Stan jest krytyczny, bierzemy wszystkie scenariusze pod uwagę – i te optymistyczne, ale przede wszystkim te pesymistyczne” – tak wypowiedział się w niedanym wywiadzie, odpowiadając na pytanie prowadzącego o ewentualność wprowadzenia w Polsce godziny policyjnej lub stanu nadzwyczajnego. Adam Niedzielski podkreśla, że statystyki i regulacje jasno wskazują na to, że to nie jest czas na obchodzenie zakazów. To narażanie...

Przeczytaj