Barszcz Sosnowskiego to niepozorna roślina, która najczęściej rośnie wzdłuż rzek, na obrzeżach pól i lasów oraz na łąkach i pastwiskach. Możemy ją również spotkać w miastach - nieopodal ścieżek rowerowych oraz miejskich chodników. Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu Kaukazu. To właśnie stamtąd został przeniesiony do środkowej i wschodniej części Europy, gdzie rozprzestrzenił się na rozległych obszarach. Czy roślina ta może być dla nas niebezpieczna? Niestety, tak.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Roślina ta wygląda jak koper, ale jest od niego wyższa – może osiągać nawet 4 metry wysokości. Ma duże, szerokie liście zakończone ostrymi końcówkami i białe kwiaty.

Niebezpieczny barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną i trudną do zwalczenia. Początkowo miał służyć jako pasza dla bydła, ale potem zaprzestano jego uprawy. Roślina ta została objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski. Jest ona bardzo toksyczna – już samo dotknięcie jej powoduje poważne oparzenia skóry – najczęściej II i III stopnia.

Zobacz także:

Barszcz Sosnowskiego zawiera wodnisty sok oraz toksyczną wydzielinę we włoskach gruczołowych , które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. W kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, dochodzi do silnych poparzeń, które skutkują powstawaniem trudno gojących się ropnych pęcherzy.

Pierwsze objawy pojawiają się już po kilkunastu minutach od kontaktu i wyraźnie nasilają się w ciągu od 30 minut do 2 godzin. W ciągu 24 godzin dochodzi do silnego zaczerwienienia skóry i powstania pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją i stan taki może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Miejsca podrażnione na skórze utrzymują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.

Może doprowadzić do śmierci

Oparzenia barszczem Sosnowskiego mogą doprowadzić do poważnych powikłań - martwicy tkanek a nawet do amputacji. Znany jest też przypadek śmierci. W wyniku kontaktu z tą rośliną kilka lat temu zmarła 67-letnia kobieta. Chociaż lekarze stwierdzili u niej zaledwie 5% oparzeń ciała II stopnia, doszło do niewydolności oddechowej, w wyniku czego poniosła ona śmierć. Lekarze podkreślają jednak, że pacjentka miała obniżoną odporność spowodowaną chorobami przewlekłymi.

Jak postępować w przypadku poparzenia barszczem Sosnowskiego?

  1. Dokładnie umyj zaatakowane miejsca wodą z mydłem i jak najszybciej udaj się do lekarza.
  2. Przez 2 doby należy unikać słońca.
  3. Można stosować maści i kremy przyspieszające gojenie się oparzeń oraz likwidujące ból i uczucie swędzenia a także specyfiki, które przeciwdziałają reakcjom alergicznym.

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Czytaj też: