Istnieją takie potrawy, o których mówi się, że są „tylko dla odważnych”. Bynajmniej nie chodzi tutaj o ich dziwny smak czy trudny sposób przygotowania. To powiedzenie odnosi się do takich frykasów, które mają na tyle intensywny zapach, że zjedzenie ich w towarzystwie wymaga nie lada odwagi. Przykładem jest wędzona makrela, której aromatu nie można pomylić z żadnym innym.

Z tego względu zwykle rybę tę jada się albo na kolację, albo wtedy, gdy wiecie, że nie będziecie się już danego dnia z nikim spotykać... Makrela smakuje fantastycznie, gdy wymiesza się ją z twarogiem - dodajcie jednak jeszcze coś, by dodatkowo wzbogacić jej smak i nadać aksamitności. Czym jest ten składnik? Rzućcie okiem na listę składników - chodzi o śmietanę!

Przepis na kremową pastę z makreli

Składniki:

  • 1 cała wędzona makrela

  • pół kostki twarogu półtłustego lub chudego (ok. 100 g)

  • 2 łyżki śmietany

  • świeży szczypiorek

  • sól

  • pieprz

Przygotowanie:

  1. Starannie obierzcie wędzoną makrelę z ości. Najłatwiej będzie zacząć od kręgosłupa, który należy usunąć wraz z największymi ośćmi, a potem dokładnie obrać mięso z mniejszych. 

  2. Następnie zmielcie mięso w maszynce lub rozgniećcie je widelcem. 

  3. Jeśli macie maszynkę do mięsa, zmielcie w niej także twaróg. Jeśli nie - ponownie użyjcie widelca. Starajcie się zrobić to wówczas bardzo dokładnie, by twaróg był tak drobny i kremowy, jak tylko się da.

  4. Teraz dodajcie jeszcze śmietanę oraz świeży, drobno pokrojony szczypiorek. Zamiast niego, sprawdzi się też czerwona cebula lub biała, jeśli wolicie ostrzejszy smak. W razie potrzeby, dodajcie jeszcze pieprz. Dodatek soli nie jest konieczny, ponieważ wędzona ryba jest już dostatecznie słona. 

Wartości odżywcze makreli

Makrela wędzona to jedna z chętniej spożywanych przez Polaków ryb. Dostaniecie ją w każdym sklepie i warto skusić się na nią od czasu do czasu z kilku powodów. Pierwszy z nich to wysoka zawartość selenu. Zjedzenie 100 g wędzonej makreli pokrywa aż 80% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek (w przypadku dorosłego człowieka).

Zobacz także:

Znajduje się w niej też dużo fosforu, składnika odpowiedzialnego za budowę naszych zębów oraz kości. 

Koniecznie trzeba też przypomnieć, że makrela to doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają pozytywnie na nasze serce, wzrok i pracę mózgu.