To już ostatnia prosta, jeżeli chodzi o możliwość handlu w niedzielę w przypadku sklepów, które czerpią w większości zyski z handlu, a nie z prowadzenia usług pocztowych. Do kiedy będą otwarte sklepy, które korzystały jak dotąd z tej furtki w prawie? Padła konkretna data.

Do kiedy będą otwarte sklepy w niedzielę?

Prezydent Andrzej Duda podpisał przed kilkoma dniami ustawę mającą zaostrzyć przepisy dotyczące handlu w niedzielę. Zgodnie z nią sklepy, które skorzystały z furtki w prawie i zaczęły prowadzić działalność nawet w niedziele niehandlowe włączając do swoich usług działalność pocztową, właśnie utraciły taką możliwość.

Jeśli dalej będą chciały prowadzić w takie dni handel, warunkiem koniecznym do spełnienia będzie generowanie przez usługi pocztowe przynajmniej 40 procent przychodów danego obiektu. Jak wiadomo, większość sklepów się z tego nie wywiąże, więc to już ostatni moment na zrobienie w nich zakupów. Już wkrótce wszystko wróci do normy i zakupy będą możliwe jedynie w osiedlowych sklepikach, w których za ladą stanie właściciel lub bliski członek jego rodziny.

Kiedy wejdzie w życie nowe prawo o handlu w niedziele?

Już wkrótce wejdzie w życie nowe prawo, które będzie zakazywało dużym supermarketom handlu w niedzielę. W ostatnim czasie z możliwości tej skorzystała większość dużych placówek spożywczych w Polsce, takich jak m.in. Biedronka. Lidl, Auchan, Kafland czy Carrefour. To ostatni dzwonek na to, żeby zrobić w nich zakupy tego akurat dnia.

Zobacz także:

Już wkrótce prawo zostanie bowiem zaostrzone, ponieważ podpis prezydenta to przedostatni krok procesu legislacyjnego. W dalszej kolejności znowelizowane przepisy muszą zostać opublikowane w „Dzienniku Ustaw”. Kiedy to się stanie i upłynie odpowiedniej długości okresy tzw. vacatio legis, nowe prawo w końcu zacznie obowiązywać.

Jeżeli chodzi o nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni ustanowiono, że wejdzie ona w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Kiedy zatem to się stanie? Można przypuszczać, że treść ustawy zostanie opublikowana w „Dzienniku Ustaw” w październiku 2021 roku:

Trzy miesiące od publikacji miną więc pod koniec stycznia 2022 roku, a nowela wejdzie w życie 1 lutego 2022 roku - wylicza Radio ZET.

Źródło: Radio ZET