Deska do krojenia
Pixabay/tookapic
Newsy

Do czego służy otwór w desce do krojenia? O tej sprytnej funkcji wielu nie miało pojęcia. Zaskoczenie gwarantowane

Deska do krojenia wydaje się niezbędnym narzędziem kuchennym. Na pierwszy rzut oka nie kryje w sobie żadnych tajemnic. Czy może was czymś zdziwić?
Aleksandra Jaworska
styczeń 12, 2021

Sezon jesienno-zimowy i pandemia sprzyjają regularnemu gotowaniu. O wiele częściej siedzicie w domach i macie czas na planowanie domowych posiłków. Jedno z akcesoriów kuchennych przyda się wam szczególnie.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Deska do krojenia

Ich wybór jest naprawdę spory. Różnią się kolorami i wielkością. Znajdziecie tu niemal wszystko, od bloków rzeźniczych z grubego, litego drewna, po elastyczne deski z tworzywa, które można zginać. Niektóre z nich mogą również posłużyć jako stylowe tace do podawania przekąsek takich jak ser czy owoce.

Najbardziej popularnym rodzajem deski do krojenia jest klasyczna, prostokątna forma z dziurką w środku. Otwór, o którym mowa nie jest bez znaczenia. Najczęściej się go pomija lub traktuje jak swoisty element estetyczny, który dodaje desce odpowiedniego designu.

Otwór w desce do krojenia - trik

Ta niepozorna dziurka może jednak posłużyć wam w bardzo praktycznym celu. Jak wiadomo, posiadanie odpowiednich narzędzi w kuchni jest bardzo pomocne. Niekoniecznie oznacza to, że potrzebne będą wam drogie przedmioty, takie jak robot kuchenny lub noże.

Równie pomocne bywają inne tanie i małe akcesoria. Używanie deski do krojenia wydaje się w kuchni czymś naturalnym i nieodzownym. Nie tylko pomaga ochronić blat przed śladami ostrego noża, ale i pozwala na zręczne siekanie i szatkowanie ulubionych produktów spożywczych. 

Właśnie dzięki desce do krojenia nawet drewniany blat może służyć długie lata. Deska chroni go przed zniszczeniem, m.in. porysowaniem. Deska może też zastąpić używaną podczas przyjęć paterę czy ozdobny talerz. Wystarczy, że ułożycie na niej sery pleśniowe, winogrona i oliwki. 

Otwór w desce do krojenia nie znajduje się w niej także bez powodu. Zazwyczaj trudno jednak się domyślić, jaka funkcja może się na nim kryć. Ten otwór w desce sprawdza się świetnie jako uchwyt podczas mycia, ale okazuje się, że jest również przydatny z innych powodów.

Zdarza się, że kiedy przekładacie pokrojone warzywa lub mięso na patelnię z deski do krojenia, część z nich trafia tam, gdzie nie powinna. Produkty rozsypują się po całej kuchni. Otwór pomoże wam się z tym uporać. Służy właśnie do tego, żeby produkty z deski lądowały prosto do naczynia lub na patelnię.

Deska do krojenia
YouTube

Deska do krojenia mięsa

Ważne jest, żeby nie kroić na tej samej desce ryb, drobiu i warzyw. To jedna z wielu rzeczy, o której powinniście pamiętać. Do umycie deski do krojenia wystarczy ciepła woda i płyn do naczyń. Deski drewniane nie nadają się natomiast do zmywarki. Zbyt wysoka temperatura może rozwarstwić całą deskę!

Komentarze