Ręczniki papierowe zwane też kuchennymi są popularne i wykorzystywane w większości domów. Czy jednak wiecie jak ich używać i do czego w żadnym wypadku nie wolno wykorzystywać? Nie każdy też wie, gdzie zużyte ręczniki wyrzucać. Jeśli myślicie, że do papierowych śmieci, to się mylicie.

Ręczniki papierowe są miękkie i delikatne? Nic podobnego

Ręczniki kuchenne tylko pozornie są miękkie. W rzeczywistości ich struktura jest chropowata, dlatego używanie ich do czyszczenia delikatnych powierzchni jak szyba, monitor czy szkła okularów, mogą powodować zarysowanie powierzchni, a z czasem matowienie jej.

Zamiast ręcznika użyjcie miękkich ściereczek z mikrofibry czy zamszu. Taka zamiana nie tylko będzie bardziej ekologiczna, gdyż produkcja papieru na ręczniki jednorazowe pochłania ogromne ilości energii i wody, ale też pozwoli utrzymać powierzchnię sprzętów w dobrym stanie przez długi czas.

Czego nie należy czyścić kuchennymi ręcznikami?

  • Szyb w oknach. Dodatkowo zwilżony ręcznik papierowy zostawia smugi na szkle
  • Ekranów i monitorów: komputerów, telewizorów czy telefonów
  • Luster
  • Szklanych powierzchni na stołach i blatach
  • Szkieł okularów
  • Soczewek np. aparatów fotograficznych

Dlaczego ręczników papierowych nie wolno wyrzucać do papieru?

Choć ręczniki papierowe są zrobione z papieru, nie należy wyrzucać ich do papierowych śmieci. W przypadku zabrudzonych, tłustych nie macie pewnie większych wątpliwości, że należy je wrzucić do śmieci zmieszanych, ale co robić z pogniecionym, zużytym ręcznikiem, którym „tylko” starliście wodę z blatu i ręcznik jest co prawda wilgotny, ale nie zanieczyszczony brudem czy tłuszczem?

Zobacz także:

Taki ręcznik także należy wyrzucać do śmieci zmieszanych. To samo dotyczy papieru toaletowego i chusteczek jednorazowych. Wszystkie te produkty pochodzą z recyklingu. Eksperci twierdzą, że włókna celulozowe w tych produktach są już tak krótkie, że nie jest możliwe ponowne przetworzenie ich. Wrzucenie ich do śmieci papierowych spowoduje, że zanieczyścicie frakcję papieru segregowanego w domu.

Źródło: Haps.pl, annajaklepicz.pl