Do czego nie używać ręczników kuchennych? Lepiej to wiedzieć, zanim będzie za późno
Adobe Stock
Newsy

Do czego nie używać ręczników kuchennych? Lepiej to wiedzieć, zanim będzie za późno

Jeśli zapytamy, czy wiecie, do czego używać papierowych ręczników z pewnością powiecie, że oczywiście tak. Tylko, czy na pewno to wiecie?

Ręczniki papierowe zwane też kuchennymi są popularne i wykorzystywane w większości domów. Czy jednak wiecie jak ich używać i do czego w żadnym wypadku nie wolno wykorzystywać? Nie każdy też wie, gdzie zużyte ręczniki wyrzucać. Jeśli myślicie, że do papierowych śmieci, to się mylicie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ręczniki papierowe są miękkie i delikatne? Nic podobnego

Ręczniki kuchenne tylko pozornie są miękkie. W rzeczywistości ich struktura jest chropowata, dlatego używanie ich do czyszczenia delikatnych powierzchni jak szyba, monitor czy szkła okularów, mogą powodować zarysowanie powierzchni, a z czasem matowienie jej.

Zamiast ręcznika użyjcie miękkich ściereczek z mikrofibry czy zamszu. Taka zamiana nie tylko będzie bardziej ekologiczna, gdyż produkcja papieru na ręczniki jednorazowe pochłania ogromne ilości energii i wody, ale też pozwoli utrzymać powierzchnię sprzętów w dobrym stanie przez długi czas.

Czego nie należy czyścić kuchennymi ręcznikami?

  • Szyb w oknach. Dodatkowo zwilżony ręcznik papierowy zostawia smugi na szkle
  • Ekranów i monitorów: komputerów, telewizorów czy telefonów
  • Luster
  • Szklanych powierzchni na stołach i blatach
  • Szkieł okularów
  • Soczewek np. aparatów fotograficznych
Zobacz także
Jak wyczyścić mikrofalówkę

Jak wyczyścić mikrofalówkę? Wystarczy ten jeden owoc, a będzie lśnić

Jak umyć kuchenkę gazową

Jak wyczyścić kuchenkę gazową? Uwaga: łatwo ją uszkodzić podczas mycia!

Dlaczego ręczników papierowych nie wolno wyrzucać do papieru?

Choć ręczniki papierowe są zrobione z papieru, nie należy wyrzucać ich do papierowych śmieci. W przypadku zabrudzonych, tłustych nie macie pewnie większych wątpliwości, że należy je wrzucić do śmieci zmieszanych, ale co robić z pogniecionym, zużytym ręcznikiem, którym „tylko” starliście wodę z blatu i ręcznik jest co prawda wilgotny, ale nie zanieczyszczony brudem czy tłuszczem?

Taki ręcznik także należy wyrzucać do śmieci zmieszanych. To samo dotyczy papieru toaletowego i chusteczek jednorazowych. Wszystkie te produkty pochodzą z recyklingu. Eksperci twierdzą, że włókna celulozowe w tych produktach są już tak krótkie, że nie jest możliwe ponowne przetworzenie ich. Wrzucenie ich do śmieci papierowych spowoduje, że zanieczyścicie frakcję papieru segregowanego w domu.

Źródło: Haps.pl, annajaklepicz.pl

Wylewacie resztki zupy do toalety? Może stać się coś o wiele gorszego niż zatkanie jej
AdobeStock
Newsy
Wylewacie resztki zupy do toalety? Może stać się coś o wiele gorszego niż jej zatkanie
Jeżeli regularnie pozbywacie się resztek jedzenia wyrzucając je do toalety, lepiej sprawdźcie, czym może to grozić. Wrażliwych ostrzegamy - raczej nie chcielibyście tego doświadczyć.

Co robicie, gdy okazuje się, że resztki zupy lub sosu zdążyły się już zepsuć? Co za pytanie - na pewno zepsute jedzenie trafia prosto do toalety, jak w większości domów, a zwłaszcza mieszkań w blokowiskach. Okazuje się jednak, że takie działanie może mieć straszne konsekwencje i nie chodzi tutaj nawet o problemy z kanalizacją. Sprawdźcie, czym może się skończyć wylewanie zupy do sedesu.  Uwaga na wyrzucanie żywności do toalety Raczej nikomu nie trzeba tłumaczyć, do czego służy toaleta. Niektórzy jednak wykorzystują ją jako kolejny kosz na śmieci i wyrzucają do niej te odpadki, których trudniej jest się pozbyć. Mowa tutaj zwłaszcza o płynnych potrawach jak zupy, ale także olej po smażeniu. Pamiętajcie, że tłuszczu nigdy nie wolno wylewać do toalety, ponieważ może on zatkać rury i zniszczyć całą instalację. Natomiast zupełnie inny, jednak nie mniej nieprzyjemny problem może spowodować wylewanie zupy do toalety. Co prawda raczej nie zatka ona rur, ale może sprowadzić do waszej łazienki nieproszonych gości. Zwabione zapachem jedzenia w kanalizacji szczury raczej nie są tym, co chcielibyście zobaczyć w toalecie po podniesieniu deski sedesowej! Dlatego resztki zupy lepiej wlać do plastikowego worka na śmieci lub słoika i w ten sposób wyrzucić do kosza.  Czego nie można wyrzucać do toalety? Traktowanie toalet jak koszy na śmieci to ogromny problem. Każdego dnia do sedesów trafiają rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć i następnie niszczą rury kanalizacyjne.  – Mogę się założyć, że wiele osób myśli sobie 'ach przecież to mała nitka dentystyczna, przecież nic nie popsuje', 'to tylko jeden patyczek higieniczny, przecież nie będę z nim teraz chodzić przez cały dom do kosza', itp. A co ta jedna mała rzecz może zrobić kiedy połączy się z setkami tych innych małych rzeczy, które...

Ręczniki po praniu są sztywne? Dodajcie ten kuchenny produkt w określonym momencie prania, a staną się puszyste jak chmurka
Adobe Stock
Newsy
Ręczniki po praniu sztywnieją? Użyjcie tego kuchennego produktu, a staną się puszyste jak chmurka
Mamy sposób na to, żeby używane ręczniki znowu były miękkie i chłonne jak nowe.

Jak to jest, że dopiero kupione ręczniki są takie miękkie i puszyste, a gdy je upierzecie stają się sztywne i szorstkie? Jakby tego było mało, po kolejnych praniach jest tylko gorzej. Wyjaśniamy co zrobić, żeby jak najdłużej były puszyste, a po praniu przywrócić im miękkość. Na tym etapie prania dodajcie do pralki... ocet Jest taki środek, który dodany do płukania powoduje, że tkaniny przestają się elektryzować i miękną. To zwykły ocet spirytusowy. Jeśli chcecie po wyjęciu z pralki nadal mieć miękkie i puszyste ręczniki dodajcie do wody do płukania szklankę octu. Ważne jest, aby nie dodawać go na początku prania, uruchamiając pralkę. Proszek czy płyn do prania zniwelują zmiękczające działanie octu. Należy go dodać na końcowym etapie płukania, gdy detergent został już usunięty. Żeby to zrobić, najlepiej jest uruchomić w pralce program prania bez płukania, a następnie osobno włączyć płukanie. Dzięki temu nie przeoczycie tego etapu. Jeśli osobne ustawianie kolejnych faz prania wydaje wam się kłopotliwe, możecie też po całkowitym upraniu ręczników wypłukać je w wodzie z octem, a następnie wykręcić ręcznie lub odwirować w pralce. Jak prać ręczniki, żeby długo były jak nowe? Ręczniki mogą być wykonane z różnych tkanin. Mogą by także barwione różnymi technikami. Dlatego ważne jest, żeby przed praniem zapoznać się z zaleceniami producenta umieszczonymi na metce. On najlepiej wie, w jaki sposób pielęgnować tkaninę, że długo zachowała dobrą jakość. Poniżej podajemy kilka standardowych zasad, prania ręczników: Ręczniki zawsze pierzcie oddzielnie. Nie łączcie z ubraniami, ścierkami kuchennymi czy pościelą Kolorowe ręczniki pierzcie w temperaturze 40 st. Celsjusza Białe i jasne ręczniki pierzcie w temperaturze 60 st. Celsjusza Wybierajcie...

Jak wyczyścić szafki kuchenne? Wcale nie potrzeba specjalnych detergentów
Adobe Stock
Newsy
Jak wyczyścić szafki kuchenne? Wcale nie potrzeba specjalnych detergentów
Szafki kuchenne gromadzą duże ilości zanieczyszczeń – tłuszcz, resztki jedzenia czy kurz. Czy na pewno myjecie je regularnie?

Szafki kuchenne narażone są na znacznie większą ilość zanieczyszczeń i należą do... najbrudniejszych powierzchni w kuchni . Blaty zmywane są regularnie, tak samo jak kuchenka czy inne sprzęty kuchenne. O dziwo, szafki należą do najrzadziej mytych powierzchni w kuchni – pomimo faktu, że są brudzone „od góry do dołu”, zarówno produktami spadającymi z blatu, jak i tymi wyjmowanymi z szafek. Jeśli do tego dołączycie regularne wyjmowanie śmieci spod zlewu , macie przepis na toksyczną mieszankę, która zamieszkuje wasze meble kuchenne. Jak je skutecznie oczyścić? Jak umyć szafki kuchenne? Na szafkach może nawarstwiać się mieszanka kurzu i tłuszczu – jeśli za bardzo zaniedbacie czyszczenie mebli, zabrudzenia te mogą być ciężkie do usunięcia. Nie jest to jednak niemożliwe. Przy większości zabrudzeń świetnie sprawdzi się dobrze znany płyn do mycia naczyń, który posiada zdolność rozpuszczania tłuszczu . Jeśli jednak szafki pokryte są bardziej opornymi zanieczyszczeniami, warto sięgnąć po dobrze znaną mieszankę sody oczyszczonej i octu. Należy jednak upewnić się, że detergent ten nie uszkodzi lakieru na szafkach. Uwaga! Jeśli macie meble kuchenne zrobione z litego drewna, zachowajcie ostrożność przy myciu. Ten rodzaj powierzchni bardzo nie lubi dużej ilości wody, dlatego można ją przemywać wyłącznie mocno odsączoną szmatką o miękkiej teksturze. Mycie szafek kuchennych. Do czego jaki detergent? Woda z płynem do mycia naczyń – mycie z tym detergentem należy przeprowadzić wzdłuż kierunku słojów drewna za pomocą miękkiej szmatki, a następnie wytrzeć szafki do sucha. Świetnie rozpuści tłuszcz. Soda oczyszczona z octem i wodą – oczyści plamy z tłuszczu, które zdążyły już wniknąć w powierzchnię mebli. Mieszankę z sodą należy wcierać w...

Macie słoik który trudno wyczyścić? Wystarczy kilka skorupek jaj i ten babciny trik, a efekt was zachwyci
Adobe Stock
Newsy
Macie słoik który trudno wyczyścić? Wystarczą skorupki z jaj i 1 babciny trik. Efekt was zachwyci
Jak poradzić sobie z brudnym słoikiem? Wiedziały to już nasze babcie i wykorzystywały do tego... skorupki jaj.

Szklane butelki i słoiki to wygodne opakowania wielorazowego użytku. Za te zwrotne dostaniemy zwrot części kosztów zakupu, te bezzwrotne możemy z kolei użyć w domu do przetworów, a nawet przechowywania produktów w lodówce, jeśli potrzebujemy szczelnego opakowania. Ale jak umyć słoik po dżemie czy majonezie, żeby nadawał się do ponownego użytku? Prosty babciny trik na umycie brudnego słoika Jeśli chcecie umyć słoik po majonezie, musztardzie czy dżemie, najłatwiej jest wlać do niego wodę, dodać parę kropli płynu do mycia naczyń, zakręcić nakrętkę, wstrząsnąć i odstawić na pół godziny. Po tym czasie ponownie wstrząsajcie płynem w środku i obserwujcie jak resztki żywności odklejają się od ścianek. Po kilku końcowych wstrząśnięciach pozostaje odkręcić nakrętkę, wylać zanieczyszczoną wodę i wstawić słoik do zmywarki lub już bez problemu domyć go ręcznie tak, jak myjecie szklanki i kubki.  Ale co zrobić gdy pomimo kilkakrotnych prób brudny osad nadal jest przyklejony do ścianek i kolejne wstrząśnięcia słoikiem nic nie dają? Wtedy właśnie zastosujcie trik naszych oszczędnych babć, które przecież bardzo nie lubiły wyrzucania czegokolwiek i nawet skorupki od jajek zamiast do śmieci, wrzucały do tajemniczej torebki, która wsuwały do szuflady kredensu. Oto, do czego między innymi używały tych zebranych skorupek: Powtórzcie metodę czyszczenia słoika za pomocą wody z płynem do naczyń, tylko oprócz płynu dorzućcie do środka kilka pokruszonych skorupek od jaj. Zakręćcie słoik i wstrząsajcie, a następnie odstawcie na pół godziny, żeby detergent lepiej wniknął w resztki pokarmu. Po tym czasie znowu potrząsajcie woda ze skorupkami w środku, a na koniec wylejcie zanieczyszczoną wodę. Dlaczego po tych zabiegach słoik będzie czysty? Ponieważ na...