Dlaczego zawsze warto wkładać 2 worki do kosza na śmieci? Ten trik ma aż 2 zastosowania
AdobeStock
Newsy

Dlaczego zawsze warto wkładać 2 worki do kosza na śmieci? Ten trik ma aż 2 zastosowania

Zwykle wkładacie do kosza na śmieci jeden worek czy dwa? Podpowiemy wam, dlaczego lepiej jest wybrać ten drugi sposób.

Każdy z nas ma je w swojej kuchni i nie wyobraża sobie bez nich sprzątania. Mowa o workach na śmieci.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym jest worek na śmieci?

Worek na śmieci to jednorazowa torba służąca do przechowywania odpadów. Większość worków na śmieci jest wykonana z plastiku i zazwyczaj ma kolor czarny, biały lub zielony.

Worek na śmieci to prosty gadżet, który umożliwia utrzymywanie w kuchni czystości. Plastikowe worki są lekkie i wytrzymałe. Doskonale się sprawdzają do wyścielania pojemników i koszy na śmieci a także do pakowania odpadów w celu zminimalizowania nieprzyjemnego zapachu. Służy to utrzymywaniu pojemnika w stanie higienicznym poprzez unikanie kontaktu pojemnika ze śmieciami.

Po napełnieniu worka śmieciami, worek należy wyciągnąć, zamknąć i zawiązać, dzięki czemu  minimalizujemy swój kontakt z odpadami. A co powiecie na to, by do kosza wkładać nie jeden a dwa worki na śmieci?

Zobacz także
Zupa z czerstwego chleba wodzionka

Nie wyrzucajcie do kosza czerstwego chleba. Zróbcie z niego obłędnie pyszną zupę w 10 minut

Kosz na śmieci brzydko pachnie? Posypcie dno tym produktem z kuchni, a problem sam zniknie

Kosz na śmieci brzydko pachnie? Posypcie dno tym produktem z kuchni, a problem sam zniknie

Dlaczego warto wkładać 2 worki do kosza na śmieci?

Wkładanie do kosza na śmieci dwóch worków naraz, ma pewne ciekawe zalety. Pierwszy worek to bariera ochronna dla śmieci. Tanie i niskiej jakości worki, mogą się jednak porwać lub pęknąć w wyniku zbyt dużej ilości odpadów. Wówczas jedzenie może przecieknąć, ale dzięki temu, że włożyliśmy do kosza drugi worek, wszystko zatrzyma się właśnie w nim a my nie będziemy musieli myć kosza. 

Wyrzucając śmieci dobrze się przyjrzyjcie drugiemu workowi. Jeżeli zauważycie, że jest czysty i suchy, użyjcie go ponownie. Jeżeli pękł i przeciekł, wyrzućcie go ze śmieciami.

Kto wynalazł worki na śmieci?

Pomysłodawcami worków na śmieci byli Kanadyjczycy - Harry Wasylyk, Larry Hansen i Frank Plompow, którzy odkryli swój wynalazek w 1950 roku.

W specjalnym wydaniu telewizji CBC, zielone worki na śmieci (które były pierwszymi workami na śmieci w Kanadzie), uplasowały się na 36. miejscu wśród 50 największych kanadyjskich wynalazków.

Pierwsze worki na śmieci w Stanach Zjednoczonych także zostały wprowadzone w 1950 roku i były zielono-czarne. 

Źródło: wikipedia.com, tipy.interia.pl

4 rzeczy w kuchni, których nie czyścicie, a powinniście. 2 błąd popełnia większość z nas. Wy też?
Adobe Stock
Newsy
Tych rzeczy w kuchni prawie nikt nie czyści, a każdy powinien. Te błędy popełnia większość Polaków
Kuchnia to jedno z pomieszczeń, w którym zbiera się najwięcej brudu. Nawet jeśli znajdujące się w niej blaty, kuchenka, piekarnik, a nawet czajnik są przez was regularnie czyszczone, większość sprzętów, akcesoriów i zakamarków wciąż pozostaje brudna. W końcu kosz na śmieci też czasem potrzebuje spotkać się z gąbką i płynem...

Sprzątanie kuchni to jeden z najgorszych obowiązków domowych. Prawdopodobnie nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, ile godzin musielibyście poświęcić. by to pomieszczenie było naprawdę czyste. W końcu umycie naczyń, przetarcie blatów i kuchenki, wyczyszczenie mikrofalówki, lodówki, piekarnika i szafek to dopiero wierzchołek góry lodowej.  Okazuje się, że od czasu do czasu powinniście zrobić w waszej kuchni naprawdę gruntowne porządki, podczas których wyczyścicie dosłownie wszystko – od podłogi po sufit. Dla ułatwienia sporządziliśmy dla was listę 4 rzeczy, o których na pewno zawsze zapominacie. Tym razem koniecznie o nie zadbajcie. Kosz na śmieci Jeśli wydaje wam się, że worki na śmieci chronią wasz kosz przed wszelkimi zabrudzeniami, to jesteście w błędzie. Śmietniki brudzą się zarówno na zewnątrz, jak i od wewnątrz. Bowiem płynne odpadki nieraz przeciekają przez worek i brudzą dno kosza. Najlepiej więc raz na jakiś czas włożyć go do wanny lub pod prysznic i dokładnie go umyć, na przykład sodą oczyszczoną lub chemicznym specyfikiem. Inaczej stanie się źródłem nieprzyjemnych zapachów w waszym domu. Torby na zakupy Ekologiczne torby na zakupy też się brudzą. Zdarza się przecież, że postawicie je na zanieczyszczonej podłodze, a nawet, że w trakcie transportu coś się wyleje. W takim przypadku powinniście od razu wrzucać je do prania. Jednak nawet jeśli wydają się czyste pamiętajcie, że trzymacie w nich jedzenie, więc co jakiś czas po prostu profilaktycznie je przepierzcie. Otwieracz do puszek Badania przeprowadzone w 2013 roku przez organizację zajmującą się zdrowiem i bezpieczeństwem publicznym dowiodły, że na niemytych regularnie otwieraczach do puszek, znajduje się nie tylko pleśń, drożdże i bakterie E.coli, ale również cząsteczki Salmonelli. Koniecznie wyczyśćcie go przed kolejnym użyciem. Gałki i uchwyty...

gdzie wyrzucać karton
Flickr
Newsy
Gdzie wyrzucacie karton po pizzy? Właściwa segregacja śmieci wcale nie jest taka prosta, jak się wydaje
Wbrew pozorom segregacja śmieci potrafi być naprawdę skomplikowana! Sprawdźcie, gdzie powinien trafić karton po pizzy.

Moda na ekologiczny styl życia panuje już w Polsce od dłuższego czasu i została bardzo ciepło przyjęta. Ludzie zdają sobie sprawę ze swojego wpływu na naturalne środowisko i starają się go minimalizować na tyle, na ile to możliwe. Najprostszą rzeczą, którą może robić każdy jest segregacja śmieci. Co więcej, od kilku lat jest praktycznie wymuszona przez przepisy i bardzo wysokie opłaty za wywóz odpadów. Zwłaszcza na wsi większość ludzi segreguje śmieci, bo to się po prostu opłaca. Jednak mimo dobrych chęci nie zawsze śmieci trafiają do właściwych pojemników! Skomplikowane zasady W teorii zasady segregacji odpadów są proste. Papier do pojemnika na papier, plastik do pojemnika na tworzywa sztuczne, a szkło do pojemnika na szkło. Niestety, sytuacja się komplikuje w momencie, gdy ma się do czynienia z odpadami z łączonych materiałów lub takich, co do których nie ma się pewności z czego są dokładnie zrobione. Często dochodzi do nieporozumień zwłaszcza w przypadku kartonów po mleku lub styropianu. Okazuje się, że nawet tak zwyczajne śmieci jak karton po pizzy nie trafiają tam, gdzie powinny! Gdzie powinien trafić karton po pizzy? Zanim po imprezie zabierzecie się za porządki i wyniesiecie kartony po pizzy na śmietnik, dowiedzcie się jak poprawnie je segregować. Dzięki temu będą mogły być poprawnie zutylizowane, z korzyścią dla środowiska naturalnego! Czystość – mycie odpadków brzmi śmiesznie, ale jest konieczne jeżeli je segregujecie. Dotyczy to zwłaszcza opakowań, w których znajdowała się żywność. Zanim wyrzucicie karton po pizzy upewnijcie się, że nie ma w nim resztek jedzenia. Jeśli jest bardzo zabrudzony, zwłaszcza tłuszczem, to wówczas nie nadaje się do ponownego wykorzystania i należy wyrzucić go do pojemnika na zmieszane odpady. Inne elementy – pizza...

Mieszkańcy znaleźli coś okropnego w lesie. Smród niesie się na całą okolicę, kto mógł wyrzucić tyle jedzenia?
AdobeStock
Newsy
Mieszkańcy znaleźli coś okropnego w lesie. Smród niesie się na całą okolicę, kto mógł wyrzucić tyle jedzenia?
Zanieczyszcza lasów podlega karze wysokiej grzywny, a nawet więzienia. Czy sprawcy tego wykroczenia nie wiedzieli o tym?

Piękne tereny rekreacyjne, las, dużo spacerowiczów i nagle taki fetor! Mieszkańcy Biłgoraja nie mogli nie zareagować. Policja prosi o pomoc w ustaleniu sprawcy. Dziesiątki kilogramów gnijącego jedzenia Portal społecznościowy Biłgoraj Eco Challenge zajmujący się zwalczaniem zaśmiecania lasów, odebrał bardzo niepokojące doniesienia od mieszkańców o ogromnym smrodzie unoszącym się w okolicy podmiejskiego lasu. Po sprawdzeniu okazało się, że ktoś wyrzucił dziesiątki kilogramów gnijącego mięsa i wędlin. Jak mówią członkowie organizacji Biłgoraj Eco Challenge w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim", znalezisko znajduje się w prywatnym lesie, na terenie, którego już wcześniej dochodziło do tworzenia dzikich wysypisk. Jednak to, co znaleziono tym razem przyprawia o mdłości. Mięso jest w stanie kompletnego rozkładu. Powoduje nie tylko trudny do zniesienia smród, ale też zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt. Sprawą zajęła się policja, która od razu zaapelowała do mieszkańców o wszelkie sygnały, które mogą pomóc ustalić sprawców. Pierwsze podejrzenia są takie, że mięso pochodzi z jakiegoś sklepu. Co grozi za wyrzucanie śmieci w lesie? Dotychczas za zaśmiecanie lasów groziły kary do 5 tys. zł. Stanowi o tym art. 162 Kodeksu wykroczeń: - Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny. Ponieważ jednak ten proceder staje się coraz powszechniejszy i spacerując po lasach trafiamy na coraz większą...

Kosz na śmieci brzydko pachnie? Posypcie dno tym produktem z kuchni, a problem sam zniknie
Adobe Stock
Triki kulinarne
Kosz na śmieci brzydko pachnie? Posypcie dno tym produktem z kuchni, a problem sam zniknie
Macie problem z brzydkim zapachem kosza na śmieci? Znamy to dobrze. Na szczęście znamy tani i prosty trik, na pozbycie się tego zapachu.

Na dnie kosza na śmieci zawsze zbiera się wam brzydko pachnący płyn? Wiemy jak sobie z tym poradzić. Na pewno macie ten produkt w domu, posypcie nim dno kosza, a brzydki zapach szybko zniknie. Brzydki zapach kosza na śmieci Kosz na śmieci ma za zadanie przechowywać odpadki. Nikt nie oczekuje, że będzie pięknie pachniał, ale czasami jego zapach potrafi być naprawdę nieznośny. To właśnie kosz na śmieci jest najczęściej źródłem brzydkiego zapachu, jeśli odczuwamy go po przekroczeniu progu mieszkania. Macie problem z nieprzyjemnym zapachem kosza na śmieci, nawet jak nie ma w nim odpadków? Mamy propozycję co z tym zrobić.  Co zrobić, żeby kosz nie śmierdział? Brzydki zapach kosza na śmieci, jest spowodowany dostawaniem się resztek jedzenia na dno. Aby temu zapobiec, stosujcie te rady: Zawsze dobierajcie worki na śmieci właściwe dla rozmiaru waszego kosza Jeśli na dnie kosza zbierze się płyn, zawsze umyjcie kosz i zdezynfekujcie Nie dopuszczajcie do przepełnienia kosza, może to powodować uszkodzenia worków i ich przeciekanie Nigdy nie wyrzucajcie płynów bezpośrednio do worka na śmieci – jest duża szansa, że on przecieknie i płyn dostanie się na dno kosza Dno kosza możecie wyłożyć gazetami, pochłoną one odrobinę wilgoci. Pamiętajcie, aby wymieniać regularnie gazety W awaryjnych sytuacjach, na przykład, kiedy nadchodzą goście, a wasz kosz brzydko pachnie, wykorzystajcie odświeżacz powietrza do zamaskowania brzydkiego zapachu Trik na brzydki zapach z kosza na śmieci Posypcie dno kosza sodą oczyszczoną. Na pewno macie ją w swoim domu.  Skropcie sodę kilkoma kroplami wody, aby aktywować działanie sody oczyszczonej. Odstawcie kosz na kilka godzin albo na noc.  Po tym czasie dokładnie wyszorujcie kosz powstałą masą z sody oczyszczonej.  Opłuczcie kosz i opcjonalnie umyjcie go jeszcze...