Dlaczego wędliny ze sklepu należy jak najszybciej wyjąć z foliowych worków? Będziecie zaskoczeni
AdobeStock
Newsy

Dlaczego wędliny ze sklepu należy jak najszybciej wyjąć z foliowych worków? Będziecie zaskoczeni

Kupujecie wędliny pakowane w plastikowe torebki? Sprawdźcie, dlaczego trzeba je jak najszybciej z nich wyjąć.
Katarzyna Wyborska
kwiecień 03, 2021

Po czym można poznać dobry sklep mięsny? Nie tylko po jakości sprzedawanego mięsa, ale także po sposobie jego pakowania! Wędliny prawidłowo powinny być pakowane tylko w czysty papier, bez grama plastiku. Jednak w niektórych sklepach mięsa sprzedaje się w foliowych woreczkach. Takie rozwiązanie nie jest ani ekologiczne, ani zdrowe. Sprawdźcie, dlaczego!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego wędlin nie powinno się trzymać w folii?

Przyniesione ze sklepu wędliny zapakowane w plastikowe worki wkładacie pewnie od razu do lodówki. Czy to wystarczy, by zakupione mięso było długo świeże? Absolutnie nie! Co więcej, takie działanie będzie wręcz odwrotne w skutkach. Wędlina, zwłaszcza świeża w foliowej torebce zepsuje się o wiele szybciej. By temu zapobiec, warto po przyjściu ze sklepu przepakować mięso w papierowy pergamin.

Zobacz także

Jak przechowywać wędliny w lodówce?

By mieć pewność, że wasze wędliny długo będą świeże i smaczne, warto poznać sposoby przechowywania poszczególnych rodzajów wędlin.

To, że mięso powinno się znaleźć w lodówce, wiedzą wszyscy. Ale okazuje się, że to w jakim miejscu w lodówce położycie mięso też ma znaczenie! Poziom temperatury jest nieco inny w każdy miejscu lodówki. Na przykład na górnej półce będzie to około 8 stopni Celsjusza, dlatego w tym miejscu najlepiej przechowujcie przetwory mleczne, takie jak kefir, jogurty czy mleko.

Na środkowej półce panuje temperatura od 4 do 7 stopni Celsjusza, dlatego to właśnie tutaj powinny się znaleźć wędliny – zwłaszcza świeże!

Natomiast najchłodniej jest na dolnej półce (około 2 stopnie), dlatego na niej powinny się znaleźć wszystkie produkty, które psują się szybko – takie jak surowe mięso i ryby.

W dolnej szufladzie lodówki jest najcieplej (około 10 stopni), dlatego przechowujcie w niej owoce i warzywa.

Suszone i długo dojrzewające

Tego rodzaju wędliny nie zawsze muszą być przechowywane w lodówce. Zwłaszcza te długo dojrzewające można po prostu zawiesić w suchym i chłodnym miejscu, dzięki czemu nie pojawi się na nich pleśń. O szczegóły najlepiej zapytajcie w sklepie, w którym kupujecie wędliny.

Wędzone

Ponieważ wędzone wędliny szybko stają się suche w lodówce, warto włożyć je do plastikowego pojemnika z dostępem do świeżego powietrza – dzięki temu nie zepsują się szybko, a także nie wysuszą.

Świeże

Koniecznie po zakupie wyciągnijcie je z plastikowych torebek i zapakujcie w papier lub przełóżcie je do plastikowego pojemnika i wstawcie do lodówki na środkową półkę. Pamiętajcie, że świeże wędliny należy zjeść w ciągu kilku dni po zakupie.

Czytaj także:

Komentarze