dlaczego czosnek śmierdzi
AdobeStock
Newsy

Dlaczego surowy czosnek nie powinien mieć styczności z metalem? Lepiej to przeczytajcie

Lepiej nie krójcie czosnku metalowym nożem – przeczytajcie dlaczego!
Katarzyna Wyborska
styczeń 29, 2021

Czosnek to warzywo, które jest niezbędne podczas przygotowywania wielu dań. Nadaje im niesamowitej głębi i aromatu. Czasami, gdy danie wydaje się mdłe, wystarczy dodać do niego czosnek i gotowe! Co prawda, nie wszyscy za nim przepadają – głównie ze względu na bardzo silny zapach, który zostaje na rękach oraz nieprzyjemny oddech. Kluczem do tego, by dania z czosnkiem wyszły smaczne, jest jego odpowiednie przygotowanie. Dowiedzcie się, jak należy to robić prawidłowo!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Właściwości czosnku

Poza tym, że czosnek nadaje potrawom doskonały smak, ma on oczywiście także szereg innych właściwości:

  • Pomaga zwalczyć infekcje i działa jak naturalny antybiotyk, a przy tym nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej organizmu;
  • Obniża ciśnienie krwi;
  • Może pomóc w walce z pasożytami;
  • Wspomaga odchudzanie;
  • Działa przeciwzakrzepowo i tym samym zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru;
  • Zawiera dużo przeciwutleniaczy i tym samym spowalnia starzenie się organizmu;
  • Może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory – zwłaszcza raka żołądka, którego często wywołuje bytująca w tym organie bakteria Helicobacter pyroli.

Zobacz także

Dlaczego czosnek brzydko pachnie?

Potrawy z dodatkiem czosnku smakują fantastycznie. Trzeba się jednak zgodzić, że sam czosnek ma dość nieprzyjemny i niezwykle intensywny zapach. Odpowiedzialna jest za to allicyna, substancja zawarta w tym warzywie. To właśnie jej czosnek zawdzięcza doskonałe właściwości lecznicze i niezbyt ciekawy aromat. Ale czy wiedzieliście, że możecie mieć wpływ na intensywność tego zapachu? Na pewno nie słyszeliście o tym wcześniej!

Otóż w wyniku kontaktu z metalem, allicyna zaczyna wchodzić w reakcję z metalami. To sprawia, że czosnek pachnie dużo mocniej, a jego zapach jest tak trudny do usunięcia. Do tego wówczas zaczyna on tracić swoje zdrowotne właściwości. Co z tym zrobić? Najlepiej kupić przynajmniej jeden ceramiczny nóż, którym będziecie kroili czosnek! Koniecznie następnym razem wypróbujcie ten sposób.

Komentarze