Dlaczego po kawie pędzimy do toalety? Wyjaśniamy co sprawia, że po kawie jelita pracują lepiej
Adobe Stock
Newsy

Dlaczego po kawie tak wielu pędzi od razu do toalety? Wiemy, co sprawia, że po kawie jelita pracują lepiej

Też tak macie, że po wstaniu rano, śniadaniu, wypiciu kawy, kolejna rzecz, jaką robicie to wizyta w toalecie? Chcecie wiedzieć, dlaczego wasze poranki wyglądają właśnie tak?

Organizm człowieka to bardzo precyzyjnie działający mechanizm. Czynności życiowe, aktywności, jakie prowadzimy w ciągu dnia, powodują, że nasze narządy pracują pełną parą. Sen z kolei wpływa na spowolnienie pracy tychże narządów. Odpoczywają tak jak my i regenerują się. Jak działają naturalnie, a co się stanie gdy ich funkcjonowanie będziemy stymulować kofeiną zawartą w kawie?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak kawa wpływa na poranną wizytę w toalecie?

Przeprowadzono badania, które miały potwierdzić, co w największym stopniu odpowiada za poranną chęć skorzystania z toalety. Przewidywano, że na działanie okrężnicy powodujące przesuwanie się w niej pokarmu mogą mieć wpływ:

  • Śniadanie. Czyli dodatkowa ilość pokarmu, która pojawia się w żołądku i powoduje przesunięcie się poprzednich treści żołądka.
  • Woda, którą zwykle pijemy po obudzeniu się. Czy to właśnie płyn powoduje, że objętość żołądka zwiększa się i coś z niego, czyli poprzednie posiłki, musi zostać wreszcie usunięte?
  • Kawa, w tym zawarta w niej kofeina.

Ten i kolejne eksperymenty, jakie przeprowadzili badacze, potwierdziło, że alkaloid występujący w kawie – kofeina przyczynia się do nie tylko potrzeby wypróżniania, ale też częstotliwości, z jaką odwiedzamy toaletę. Jest to tak silny stymulator wizyty w toalecie jak cały obfity posiłek, który powoduje, że czas zwolnić na niego miejsce w żołądku.

Zobacz także
Już 1 filiżanka kawy z cytryną dziennie pomoże wam z tym problemem. Efekty przyjdą szybko

Już 1 filiżanka kawy z cytryną dziennie pomoże wam z tym problemem. Efekty przyjdą szybko

Dodajcie do kawy surowe jajko. Norweska kawa bije rekordy popularności

Dodajcie do kawy surowe jajko. Norweska kawa bije rekordy popularności

Inne czynniki wpływające na potrzebę porannego skorzystania z toalety

Co ciekawe, podczas innych badań stwierdzono, że także kawa niezawierająca kofeiny może przyspieszać potrzebę wypróżniania. Odpowiada za to mechanizm związany z produkcją gastryny – hormonu produkowanego przez żołądek. Stwierdzono, że wszelkie wypite płyny działają stymulująco na produkcję gastryny, a ta wspomaga trawienie.

Wypełnianie się żołądka niemal każdym płynem powoduje zwiększone wydzielanie kwasu solnego oraz enzymów trawiennych. I jest to działanie niezależne od działania kofeiny w kawie.

Jeszcze innym czynnikiem aktywizującym pracę jelit jest dobowy rytm pracy organizmu. Chodzi tu o to, że zmieniające się pory dnia stymulują organizm do odpowiednich zachowań: aktywności, odżywiania czy snu.

Wieczorem, przed zaśnięciem, organizm szykuje się do snu. Czynności fizjologiczne spowalniają i zmniejszają swoją aktywność. Także jelita wyciszają swoją pracę. Z kolei rano, gdy budzimy się, nawet przed wypiciem kawy czy zjedzeniem śniadania, możemy odczuwać chęć skorzystania z toalety. To dlatego, ze organizm wybudza się, „budzą się” i przyspieszają także jelita. 

Źródło: motywatordietetyczny.pl

Dlaczego po kawie chce nam się siku? Nie wszyscy o tym wiedzą
Flickr
Newsy
Dlaczego po kawie chce nam się siku? Nie wszyscy o tym wiedzą
Zauważyliście, że po kawie niezwykle szybko lecicie do toalety? Sprawdźcie, co to może oznaczać.

Wiele osób nie potrafi sobie odmówić porannego rytuału picia kawy. Na pewno zauważyliście, że pijąc rano kawę, bardzo szybko może was ogarnąć potrzeba pilnego skorzystania z toalety. Jest to coś zupełnie naturalnego. Dlaczego po kawie chce nam się siku? Jednym z niezaprzeczalnych faktów jest to, że trawimy płyny szybciej niż pokarmy stałe. Dotyczy to również kawy. Zwłaszcza, jeśli pijemy ją na pusty żołądek, tuż po przebudzeniu. Gdy pijecie z samego rana kawę, wasz organizm natychmiast zaczyna pracować nad strawieniem jej, wysyłając ją przez jelita, nerki aż do pęcherza. Jeśli wasza kawa zawiera kofeinę, ten i tak szybki już proces, będzie przebiegał jeszcze szybciej. - Jelito cienkie wykorzystuje osmozę do wchłaniania płynu, wykorzystując energię do wchłaniania sodu i innych elektrolitów, dzięki czemu płyn podąża za tymi cząsteczkami – powiedziała portalowi HuffPost Lisa Anderson, profesor biologii integracyjnej i fizjologii na University of Minnesota.  - W przypadku kawy zawierającej kofeinę, kofeina, polifenole i inne cząsteczki kawy są rozpuszczalne w tłuszczach, co oznacza, że łatwo przechodzą przez wyściółkę przewodu pokarmowego – dodała. Kofeina podrażnia pęcherz moczowy Jak zaznacza doktor Rena Malik, urolog i chirurg oraz dyrektor ds. kobiecej medycyny miednicy i chirurgii rekonstrukcyjnej na University of Maryland School of Medicine, kofeina powoduje również podrażnienie pęcherza moczowego, co także sprzyja nagłej potrzebie oddania moczu: - Kofeina powoduje podrażnienie pęcherza moczowego, a kiedy pęcherz jest podrażniony, zaczyna się kurczyć – doktor Rena Malik powiedziała portalowi HuffPost. - Ten skurcz daje poczucie tego, co my, urologowie, nazywamy „pilnością”, czyli nagłą chęcią pójścia do...

Zdziwicie się, czego nie zaleca się pić przed snem. Noc będziecie mieli z głowy
AdobeStock
Newsy
Zdziwicie się, czego nie zaleca się pić przed snem. Noc będziecie mieli z głowy
Nocne wycieczki do toalety to prawdziwa zmora. Sprawdźcie, co zrobić by ich uniknąć.

To, co znajdzie się w waszym żołądku tuż przed położeniem się spać ma ogromne znaczenie oraz duży wpływ na jakość waszego snu. Nie spodziewacie się, czego nie powinno się pić przed snem – a powody są całkiem rozsądne! Sprawdźcie sami. Częstomocz nocny – co to jest? Nocny częstomocz, inaczej nykturia, to jeden z problemów ze zbyt częstym oddawaniem moczu, który ma miejsce tylko w nocy. O nykturii mówi się wtedy, gdy odczuwacie potrzebę pójścia do toalety więcej niż 2 razy w ciągu nocy. To spory problem, który pogarsza jakość snu i obniża samopoczucie w ciągu dnia. Ludzki organizm w nocy wytwarza hormony, które spowalniają pracę nerek i zmniejszają wydzielanie moczu. Jednak jeżeli pijecie dużo płynów przed snem, wówczas ryzyko wystąpienia częstomoczu nocnego wzrasta. Przyczyny częstomoczu nocnego Głównym powodem, dla którego często wstajecie w nocy do toalety, jest najczęściej fakt, że pijecie przed snem za dużo wody, herbaty albo alkoholu. Inne przyczyny występowania nykturii to: Cukrzyca Infekcje pęcherza i układu moczowego Choroby serca Zaparcia Niektóre leki Wpływ picia wody przed snem na zdrowie Picie dużych ilości wody przed snem zdecydowanie wpływa na częstotliwość pobudek w ciągu nocy. Jeżeli co noc budzicie się kilka razy, by skorzystać z toalety, możecie niedługo zaobserwować u siebie takie objawy, jak: Rozdrażnienie Brak energii Bóle głowy Problemy z koncentracją Podwyższone ciśnienie krwi Zwiększenie poziomu cholesterolu Przybieranie na wadze Co więcej, zaburzony rytm snu podwyższa ryzyko zawału i udaru. Kiedy powinno się pić wodę? Czy to oznacza, że nie powinno się w ogóle pić wody przed snem? Oczywiście, że nie. Jednak ważny jest umiar –...

czy kofeina uzależnia
AdobeStock
Newsy
Wypiliście rano kilka kaw i nadal jesteście śpiący? Sprawdźcie, dlaczego kofeina na was nie działa
Czy od kofeiny można się uzależnić? Odpowiadamy na to pytanie!

Kto często pije kawę, ten po pewnym czasie zauważa, że przestaje ona na niego działać tak mocno, jak wcześniej. Uodpornienie się na kofeinę jest jak najbardziej możliwe! Warunkuje to kilka czynników. Sprawdziliśmy, dlaczego po jakimś czasie kawa nie pobudza już tak, jak wcześniej. Tolerancja na kofeinę Najczęściej powodem tego, że kawa już na was nie działa, jest fakt, że zwyczajnie się na nią uodporniliście . Wyrobienie sobie tolerancji na kofeinę jest jak najbardziej możliwe! Im częściej pijecie kawę, tym słabiej ona na was działa. Przez to sięgacie po nią kilkukrotnie w ciągu dnia, by osiągnąć pożądany efekt i się pobudzić.  Czy kofeinę można przedawkować? Jak najbardziej można przedawkować kofeinę , dlatego trzeba uważać, by nie przekroczyć bezpiecznej dziennej dawki. Lekarze zalecają, by przyjmować maksymalnie 400 mg kofeiny dziennie , co odpowiada czterem filiżankom kawy. To znaczy, że jeśli już pijecie kawę w takich ilościach i dalej was ona nie pobudza, to zdecydowanie powinniście sobie zrobić detoks, by odzwyczaić organizm od kofeiny. Genetyczne predyspozycje a nietolerancja kofeiny Możliwe też, że genetycznie jesteście odporni na działanie kofeiny. Według naukowców około 10% ludzkości nosi w sobie gen, który sprawia, że kofeina w ogóle na nich nie działa. Tacy ludzie mogą pić bardzo dużo kawy i nie odczuwać żadnego pobudzenia. Geny to nie jedyny powód. Za wrażliwość na kofeinę odpowiadają także enzymy znajdujące się w wątrobie. Ten o nazwie CYP1A2 odpowiada za metabolizowanie kofeiny. Występuje on w dwóch formach – jedna metabolizuje kofeinę szybko, a druga wolno. Możliwe więc, że wasz organizm po prostu wolniej trawi kofeinę i przez to kawa was tak nie pobudza. Przemęczenie i kawa Kolejną możliwością jest zwykłe przemęczenie. Nawet najmocniejsza kawa...

Kofeina
Flickr/Toshiyuki IMAI
Newsy
Jak sprawdzić czy spożywasz za dużo kofeiny? Jest na to prosty sposób
Najbardziej rozpowszechnionymi źródłami kofeiny są kawa, herbata i w mniejszym stopniu kakao. Kofeina w nadmiarze - szkodzi. Może przyszedł czas, by z niej częściowo zrezygnować?

Kofeina to środek psychoaktywny z grupy stymulantów. Jest stosowana jako dodatek do niektórych produktów, w tym napojów energetyzujących, a także do innych napojów, głównie gazowanych. Kofeinowy paraliż Kofeina występuje w różnych częściach wielu gatunków roślin, które wykorzystują ją jako naturalny pestycyd. Kofeina działa paraliżująco, a nawet zabójczo na owady, które żerują na tego typu roślinach. Podwyższony poziom kofeiny zanotowano również w glebie otaczającej sadzonki kawowca. Co za dużo, to niezdrowo Nie ma rzeczy, która miałaby na nas zbawienny wpływ, jeśli występuje w nadmiarze. Kawa jest tylko przykładem, a jej przedawkowanie powoduje wyraźne zmiany w funkcjonowaniu organizmu. Nie każdy może poradzić sobie z codziennymi, często absurdalnymi dawkami kofeiny. Co prawda, kawa pomoże nam się obudzić lub dopisać nocą zakończenie pracy magisterskiej, ale nic tak, jak ona nie wypłucze z nas kilku cennych składników mineralnych, np. magnezu. Pochłanianie ogromnej ilości kofeiny nie daje organizmowi odpowiednio dużo czasu na konieczną regenerację. Skutki przedawkowania kofeiny Zanim poczujesz pierwsze niepokojące objawy może minąć nawet kilka godzin. Początkowe znaki szczególne przedawkowania przypominają tremę.   Jest to twój sygnał numer jeden, że powinieneś przestać spożywać kofeinę do końca dnia. Trema to uczucie drżenia lub potrząsania, chwilowego niepokoju. Nie mniej popularne oznaki przeciążenia organizmu kofeiną to biegunka, bóle głowy, bezsenność, gorączka czy drażliwość . Jeśli właśnie doświadczasz tych złych skutków, nie idź po kolejną filiżankę kawy. Ciało daje ci wyraźne znaki, że kofeiny na dziś po prostu wystarczy. Poważne objawy Dolegliwości, o...