Dlaczego po kawie pędzimy do toalety? Wyjaśniamy co sprawia, że po kawie jelita pracują lepiej
Adobe Stock
Newsy

Dlaczego po kawie tak wielu pędzi od razu do toalety? Wiemy, co sprawia, że po kawie jelita pracują lepiej

Też tak macie, że po wstaniu rano, śniadaniu, wypiciu kawy, kolejna rzecz, jaką robicie to wizyta w toalecie? Chcecie wiedzieć, dlaczego wasze poranki wyglądają właśnie tak?

Organizm człowieka to bardzo precyzyjnie działający mechanizm. Czynności życiowe, aktywności, jakie prowadzimy w ciągu dnia, powodują, że nasze narządy pracują pełną parą. Sen z kolei wpływa na spowolnienie pracy tychże narządów. Odpoczywają tak jak my i regenerują się. Jak działają naturalnie, a co się stanie gdy ich funkcjonowanie będziemy stymulować kofeiną zawartą w kawie?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak kawa wpływa na poranną wizytę w toalecie?

Przeprowadzono badania, które miały potwierdzić, co w największym stopniu odpowiada za poranną chęć skorzystania z toalety. Przewidywano, że na działanie okrężnicy powodujące przesuwanie się w niej pokarmu mogą mieć wpływ:

  • Śniadanie. Czyli dodatkowa ilość pokarmu, która pojawia się w żołądku i powoduje przesunięcie się poprzednich treści żołądka.
  • Woda, którą zwykle pijemy po obudzeniu się. Czy to właśnie płyn powoduje, że objętość żołądka zwiększa się i coś z niego, czyli poprzednie posiłki, musi zostać wreszcie usunięte?
  • Kawa, w tym zawarta w niej kofeina.

Ten i kolejne eksperymenty, jakie przeprowadzili badacze, potwierdziło, że alkaloid występujący w kawie – kofeina przyczynia się do nie tylko potrzeby wypróżniania, ale też częstotliwości, z jaką odwiedzamy toaletę. Jest to tak silny stymulator wizyty w toalecie jak cały obfity posiłek, który powoduje, że czas zwolnić na niego miejsce w żołądku.

Zobacz także
Kawa z cytryną pomaga nie tylko na migrenę, ale też wspomaga odchudzanie. Jak ją przygotować?

Kawa z cytryną pomaga nie tylko na migrenę, ale też wspomaga odchudzanie. Jak ją przygotować?

Dodajcie do kawy surowe jajko. Norweska kawa bije rekordy popularności

Dodajcie do kawy surowe jajko. Norweska kawa bije rekordy popularności

Inne czynniki wpływające na potrzebę porannego skorzystania z toalety

Co ciekawe, podczas innych badań stwierdzono, że także kawa niezawierająca kofeiny może przyspieszać potrzebę wypróżniania. Odpowiada za to mechanizm związany z produkcją gastryny – hormonu produkowanego przez żołądek. Stwierdzono, że wszelkie wypite płyny działają stymulująco na produkcję gastryny, a ta wspomaga trawienie.

Wypełnianie się żołądka niemal każdym płynem powoduje zwiększone wydzielanie kwasu solnego oraz enzymów trawiennych. I jest to działanie niezależne od działania kofeiny w kawie.

Jeszcze innym czynnikiem aktywizującym pracę jelit jest dobowy rytm pracy organizmu. Chodzi tu o to, że zmieniające się pory dnia stymulują organizm do odpowiednich zachowań: aktywności, odżywiania czy snu.

Wieczorem, przed zaśnięciem, organizm szykuje się do snu. Czynności fizjologiczne spowalniają i zmniejszają swoją aktywność. Także jelita wyciszają swoją pracę. Z kolei rano, gdy budzimy się, nawet przed wypiciem kawy czy zjedzeniem śniadania, możemy odczuwać chęć skorzystania z toalety. To dlatego, ze organizm wybudza się, „budzą się” i przyspieszają także jelita. 

Źródło: motywatordietetyczny.pl

Kofeina
Flickr/Toshiyuki IMAI
Newsy
Jak sprawdzić czy spożywasz za dużo kofeiny? Jest na to prosty sposób
Najbardziej rozpowszechnionymi źródłami kofeiny są kawa, herbata i w mniejszym stopniu kakao. Kofeina w nadmiarze - szkodzi. Może przyszedł czas, by z niej częściowo zrezygnować?

Kofeina to środek psychoaktywny z grupy stymulantów. Jest stosowana jako dodatek do niektórych produktów, w tym napojów energetyzujących, a także do innych napojów, głównie gazowanych. Kofeinowy paraliż Kofeina występuje w różnych częściach wielu gatunków roślin, które wykorzystują ją jako naturalny pestycyd. Kofeina działa paraliżująco, a nawet zabójczo na owady, które żerują na tego typu roślinach. Podwyższony poziom kofeiny zanotowano również w glebie otaczającej sadzonki kawowca. Co za dużo, to niezdrowo Nie ma rzeczy, która miałaby na nas zbawienny wpływ, jeśli występuje w nadmiarze. Kawa jest tylko przykładem, a jej przedawkowanie powoduje wyraźne zmiany w funkcjonowaniu organizmu. Nie każdy może poradzić sobie z codziennymi, często absurdalnymi dawkami kofeiny. Co prawda, kawa pomoże nam się obudzić lub dopisać nocą zakończenie pracy magisterskiej, ale nic tak, jak ona nie wypłucze z nas kilku cennych składników mineralnych, np. magnezu. Pochłanianie ogromnej ilości kofeiny nie daje organizmowi odpowiednio dużo czasu na konieczną regenerację. Skutki przedawkowania kofeiny Zanim poczujesz pierwsze niepokojące objawy może minąć nawet kilka godzin. Początkowe znaki szczególne przedawkowania przypominają tremę.   Jest to twój sygnał numer jeden, że powinieneś przestać spożywać kofeinę do końca dnia. Trema to uczucie drżenia lub potrząsania, chwilowego niepokoju. Nie mniej popularne oznaki przeciążenia organizmu kofeiną to biegunka, bóle głowy, bezsenność, gorączka czy drażliwość . Jeśli właśnie doświadczasz tych złych skutków, nie idź po kolejną filiżankę kawy. Ciało daje ci wyraźne znaki, że kofeiny na dziś po prostu wystarczy. Poważne objawy Dolegliwości, o...