Organizm człowieka to bardzo precyzyjnie działający mechanizm. Czynności życiowe, aktywności, jakie prowadzimy w ciągu dnia, powodują, że nasze narządy pracują pełną parą. Sen z kolei wpływa na spowolnienie pracy tychże narządów. Odpoczywają tak jak my i regenerują się. Jak działają naturalnie, a co się stanie gdy ich funkcjonowanie będziemy stymulować kofeiną zawartą w kawie?

Jak kawa wpływa na poranną wizytę w toalecie?

Przeprowadzono badania, które miały potwierdzić, co w największym stopniu odpowiada za poranną chęć skorzystania z toalety. Przewidywano, że na działanie okrężnicy powodujące przesuwanie się w niej pokarmu mogą mieć wpływ:

  • Śniadanie. Czyli dodatkowa ilość pokarmu, która pojawia się w żołądku i powoduje przesunięcie się poprzednich treści żołądka.
  • Woda, którą zwykle pijemy po obudzeniu się. Czy to właśnie płyn powoduje, że objętość żołądka zwiększa się i coś z niego, czyli poprzednie posiłki, musi zostać wreszcie usunięte?
  • Kawa, w tym zawarta w niej kofeina.

Ten i kolejne eksperymenty, jakie przeprowadzili badacze, potwierdziło, że alkaloid występujący w kawie – kofeina przyczynia się do nie tylko potrzeby wypróżniania, ale też częstotliwości, z jaką odwiedzamy toaletę. Jest to tak silny stymulator wizyty w toalecie jak cały obfity posiłek, który powoduje, że czas zwolnić na niego miejsce w żołądku.

Inne czynniki wpływające na potrzebę porannego skorzystania z toalety

Co ciekawe, podczas innych badań stwierdzono, że także kawa niezawierająca kofeiny może przyspieszać potrzebę wypróżniania. Odpowiada za to mechanizm związany z produkcją gastryny – hormonu produkowanego przez żołądek. Stwierdzono, że wszelkie wypite płyny działają stymulująco na produkcję gastryny, a ta wspomaga trawienie.

Zobacz także:

Wypełnianie się żołądka niemal każdym płynem powoduje zwiększone wydzielanie kwasu solnego oraz enzymów trawiennych. I jest to działanie niezależne od działania kofeiny w kawie.

Jeszcze innym czynnikiem aktywizującym pracę jelit jest dobowy rytm pracy organizmu. Chodzi tu o to, że zmieniające się pory dnia stymulują organizm do odpowiednich zachowań: aktywności, odżywiania czy snu.

Wieczorem, przed zaśnięciem, organizm szykuje się do snu. Czynności fizjologiczne spowalniają i zmniejszają swoją aktywność. Także jelita wyciszają swoją pracę. Z kolei rano, gdy budzimy się, nawet przed wypiciem kawy czy zjedzeniem śniadania, możemy odczuwać chęć skorzystania z toalety. To dlatego, ze organizm wybudza się, „budzą się” i przyspieszają także jelita. 

Źródło: motywatordietetyczny.pl