Dlaczego po kawie chce nam się siku? Nie wszyscy o tym wiedzą
Flickr
Newsy

Dlaczego po kawie chce nam się siku? Nie wszyscy o tym wiedzą

Zauważyliście, że po kawie niezwykle szybko lecicie do toalety? Sprawdźcie, co to może oznaczać.

Wiele osób nie potrafi sobie odmówić porannego rytuału picia kawy. Na pewno zauważyliście, że pijąc rano kawę, bardzo szybko może was ogarnąć potrzeba pilnego skorzystania z toalety. Jest to coś zupełnie naturalnego.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego po kawie chce nam się siku?

Jednym z niezaprzeczalnych faktów jest to, że trawimy płyny szybciej niż pokarmy stałe. Dotyczy to również kawy. Zwłaszcza, jeśli pijemy ją na pusty żołądek, tuż po przebudzeniu.

Gdy pijecie z samego rana kawę, wasz organizm natychmiast zaczyna pracować nad strawieniem jej, wysyłając ją przez jelita, nerki aż do pęcherza. Jeśli wasza kawa zawiera kofeinę, ten i tak szybki już proces, będzie przebiegał jeszcze szybciej.

- Jelito cienkie wykorzystuje osmozę do wchłaniania płynu, wykorzystując energię do wchłaniania sodu i innych elektrolitów, dzięki czemu płyn podąża za tymi cząsteczkami – powiedziała portalowi HuffPost Lisa Anderson, profesor biologii integracyjnej i fizjologii na University of Minnesota. 

- W przypadku kawy zawierającej kofeinę, kofeina, polifenole i inne cząsteczki kawy są rozpuszczalne w tłuszczach, co oznacza, że łatwo przechodzą przez wyściółkę przewodu pokarmowego – dodała.

Zobacz także
czy kofeina uzależnia

Wypiliście rano kilka kaw i nadal jesteście śpiący? Sprawdźcie, dlaczego kofeina na was nie działa

Dlaczego po kawie pędzimy do toalety? Wyjaśniamy co sprawia, że po kawie jelita pracują lepiej

Dlaczego po kawie tak wielu pędzi od razu do toalety? Wiemy, co sprawia, że po kawie jelita pracują lepiej

Kofeina podrażnia pęcherz moczowy

Jak zaznacza doktor Rena Malik, urolog i chirurg oraz dyrektor ds. kobiecej medycyny miednicy i chirurgii rekonstrukcyjnej na University of Maryland School of Medicine, kofeina powoduje również podrażnienie pęcherza moczowego, co także sprzyja nagłej potrzebie oddania moczu:

- Kofeina powoduje podrażnienie pęcherza moczowego, a kiedy pęcherz jest podrażniony, zaczyna się kurczyć – doktor Rena Malik powiedziała portalowi HuffPost.

- Ten skurcz daje poczucie tego, co my, urologowie, nazywamy „pilnością”, czyli nagłą chęcią pójścia do łazienki, której nie można opóźnić – dodała.

Na czym polega moczopędne działanie kawy?

Ponadto, kofeina jest środkiem moczopędnym. Oznacza to, że oddając mocz po wypiciu kawy, pozbywamy się nie tylko kawy, ale także innych płynów z nerek niż te, które znajdowały się w naszej porannej filiżance.

Zawarta w kawie kofeina ma silne działanie moczopędne, co powoduje wzrost częstotliwości oddawania moczu. Może też zwiększyć chęć oddawania moczu, jeśli jest spożywana w nadmiernych ilościach.

Badania wykazały, że kofeina ma bezpośredni wpływ na mięśnie gładkie w pęcherzu moczowym. To z kolei, może podrażniać tkanki pęcherza i spowodować jego mimowolne skurcze. To zaś może przyczynić się do pilnej potrzeby oddania moczu.

Źródło: HuffPost

kawa czy zdrowa
AdobeStock
Newsy
Pijecie rano kawę? W takim razie z pewnością popełniacie ten ogromny błąd
Kawa jest bardzo zdrowa, jednak trzeba wiedzieć jak ją pić. Popularny błąd sprawia, że kawa znacznie słabiej was pobudza, a do tego może być szkodliwa.

Wielu z was pewnie zaczyna każdy poranek od filiżanki kawy. Czarna, z mlekiem, rozpuszczalna czy parzona – każdy ma na nią swój sposób! Można się spierać co do tego która jest smaczniejsza lub zdrowsza, jednak z pewnością większość Polaków bez kawy po prostu nie może żyć. Towarzyszy nam codziennie, zarówno rano, jak i podczas spotkań z przyjaciółmi. Może naprawdę zaszkodzić, zwłaszcza wtedy, gdy pijecie ją o poranku! Dowiedzcie się, kiedy kawa jest szkodliwa i co robić, by zminimalizować jej negatywne oddziaływanie na organizm. Zaraz po tym, gdy się obudzicie, w waszym ciele jest bardzo wysoki poziom hormonu stresu – kortyzolu. Motywuje on nas do działania i dodaje energii. Dlatego jeżeli zaraz po pobudce sięgacie po filiżankę kawy, bardzo szybko możecie się uodpornić na działanie kofeiny! Dzieje się tak z bardzo prostej przyczyny. Chwilę po wstaniu z łóżka jesteście pobudzeni dzięki działaniu kortyzolu. Jeżeli dołożycie do tego kofeinę, to praktycznie nie odczujecie jej działania. Za to szybko się od niej uzależnicie i z czasem będziecie potrzebowali mocniejszej kawy, by się obudzić. Kiedy więc należy pić kawę? Najlepiej w godzinach 9 – 11 rano, ponieważ właśnie wtedy spada poziom kortyzolu. Gdy poczujecie, że robicie się senni to znak, że czas na filiżankę kawy! Jak i kiedy pić kawę? Każdy, kto choć raz wypił za dużo kawy na raz dobrze wie, jak bardzo nieprzyjemne jest takie doświadczenie. Mdłości, kołatanie serca i pocenie się nie brzmi zbyt zachęcająco. Jeśli bardzo lubicie kawę i nie chcecie sobie odmawiać tej przyjemności kilka razy w ciągu dnia, to róbcie sobie słabszą wersję tego napoju. Jest to również zdrowsze – o wiele lepsze dla organizmu jest powolne picie słabszej kawy niż wlanie w siebie filiżanki bardzo mocnego espresso. Nie dość, że nie odczujecie wtedy...