Sezon na ogórki w pełni. Jeżeli zasadziliście w swoim ogrodzie ogórki, na pewno zbieracie już powoli plony. Bez względu na to, czy uprawiacie własne ogórki, czy kupujecie je w warzywniaku, na pewno zauważyliście, że ogórki czasami są gorzkie. Co to oznacza? Czy można jeszcze je jeść?

Dlaczego ogórki są gorzkie?

Zastanawiacie się, dlaczego wasze ogórki są gorzkie? Warzywa te zawierają kukurbitacyny i to właśnie one odpowiadają za ich gorzki smak.

Czym są kukurbitacyny?

Kukurbitacyny to naturalne związki należące do steroidów, których zadaniem jest odstraszanie zwierząt. Nie wszystkie ogórki posiadają taką samą ilość kukurbitacynów, więc niektóre z nich są bardzo gorzkie, a inne prawie wcale. Najbardziej gorzką częścią ogórka jest jego ciemniejsza część, przy której jest łodyga i liście, ponieważ kukurbitacyny gromadzą się właśnie w tej części rośliny.

Kukurbitacyna jest tym, co nadaje ogórkowi gorzki smak, a także jest jednym z najlepiej przebadanych związków roślinnych przez niego wytwarzanych. Ma on służyć jako mechanizm obronny przed roślinożercami, ale jednocześnie jest składnikiem odżywczym, który działa przeciwko stanom zapalnym, mikroorganizmom, a nawet guzom nowotworowym u ludzi – powiedziała trenerka odżywiania, Chloe Twist.

Warunki uprawy

Niezwykle istotne dla smaku ogórka są również warunki, w jakich jest on uprawiany. Jeśli jest on uprawiany prawidłowo, w ogórkach praktycznie wcale może nie być nieprzyjemnej goryczy. Gdy ogórki nie są odpowiednio często podlewane i panuje susza lub mamy do czynienia z dużymi wahaniami temperatur, wytwarzają się kukurbitacyny.

Zobacz także:

Co zrobić, gdy ogórek jest gorzki?

Jeśli ogórek jest gorzki, wystarczy odkroić gorzką część a resztę ogórka zjeść. Ważny jest też sposób jego obierania, o czym przeczytacie tu.

Korzyści zdrowotne ogórków

Walory zdrowotne płynące z jedzenia ogórków są wprost nieocenione.

Ogórki:

  • są niskokaloryczne - jeden 100-gramowy ogórek ma tylko 15,5 kalorii
  • w ok. 96% składają się z wody, więc świetnie nawilżają organizm i sprawdzają się w przypadku osób będących na diecie
  • jedna porcja pokrojonego w plastry ogórka, jest prawie tak samo skuteczna jak szklanka wody do nawadniania organizmu
  • zawierają przeciwutleniacze - w tym flawonoidy i garbniki, cząsteczki, które blokują utlenianie, reakcję chemiczną, w wyniku której powstają wolne rodniki, które mogą powodować wiele groźnych chorób
  • ogórek może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i zapobiegać powikłaniom związanym z cukrzycą
  • ogórki zawierają dużą ilość błonnika i wody, które mogą zapobiegać zaparciom
  • skórka i nasiona są najbardziej odżywczą częścią ogórka 
  • ogórki zawierają witaminę C, mangan, beta-karoten, fosfor i miedź

Źródło: medme.pl, healthline.com, netdoctor.co.uk