Dlaczego niektórzy potrafią się powstrzymać przed jedzeniem fast foodów?. Naukowcy odkryli 2 powody.
Adobe Stock
Newsy

Dlaczego niektórzy potrafią się powstrzymać przed jedzeniem fast foodów? Naukowcy odkryli 2 powody

Co zrobić, żeby nie mieć ochoty żywić się na co dzień fast foodami i zamienić je na zdrowe dania? Oto klucz.

Zastanawiacie się, dlaczego jedni potrafią powstrzymać się przed jedzeniem hamburgerów, hot dogów i kebabów, a wam to się nie udaje? Reklamy fast foodów są dla was zaproszeniem do stołu i nie potraficie się temu oprzeć choć wiecie, że takie jedzenie jest przyczyną nadwagi, a często też cukrzycy?

Dlaczego jedzenie fast foodów szkodzi zdrowiu?

Fast foody to wysoko przetworzona żywność, pełna soli, cukru i innych polepszaczy smaku. Doskonały smak hamburgery czy kebaby zawdzięczają swój przyciągający smak właśnie temu, że zostały bardziej posolone i posłodzone.

Zarówno nadmiar soli, jak i cukru w potrawach ma jednocześnie właściwości uzależniające. Jeśli stale jadacie mocno słone i dosładzane potrawy, a do tego porządnie podsmażone, chuda ryba ugotowana na parze, z małą ilością soli, nie będzie wam smakować. Z czasem takich dań będziecie coraz bardziej unikać, wybierając te, które bardziej wam smakują.

Do tego fast foody to potrawy bogate w tłuszcze zwierzęce, często smażone i bardzo kaloryczne. Zdaniem dietetyków i lekarzy, częste jedzenie takich potraw może zwiększać ryzyko powstawania niektórych nowotworów układu pokarmowego, przyspiesza miażdżycę oraz chorobę wieńcową. Sprzyja także powstawaniu otyłości.

Naukowcy z uniwersytetu w Ohio zbadali, że po takie potrawy sięgają ludzie, którzy najwyżej cenią sobie smak. To doznanie jest dla nich tak ważne, że zagłusza potrzebę zdrowego odżywiania się. Drugim z powodów, dla których niektórzy częściej niż inni jadają fast foody, jest oszczędność czasu. Dla amatorów hot dogów ważniejsze niż zdrowe danie jest to, że potrawa jest gotowa i można ją szybko zjeść.

Zobacz także
Anna Popek jest na diecie biblijnej. "Adio pizza i inne pokusy!"

Anna Popek jest na diecie biblijnej. „Adios pizza i inne pokusy!"

Pamiętacie ten fastfood z czasów PRL-u? Sprzedawano go na dworcach, odtwarzano w domowych piekarnikach

Pamiętacie ten fast food z czasów PRL-u? Sprzedawano go na dworcach, odtwarzano w domowych piekarnikach

Te 2 rzeczy powodują, że niektórzy jednak są w stanie oprzeć się fast foodom

Naukowcy z Kent State University w Ohio sprawdzili, jakie są motywacje osób, które skutecznie odmawiają sobie niezdrowej, wysoko przetworzonej żywności. Badacze przygotowali ankietę, w której respondenci byli proszeni o wskazanie, jaką wagę podczas jedzenia przywiązują do m.in:

  • Wygody
  • Smaku
  • Przyjemności wynikającej z jedzenia
  • Obaw przed zatruciem pokarmowym
  • Obaw na temat wpływu produkcji fast foodów na środowisko
  • Dobrostanu zwierząt i warunków ich hodowli na mięso czy nabiał

Po poddaniu analizie wszystkich czynników wyciągnęli z ankiet dwa kluczowe wnioski:

  1. Osoby unikające fast foodów, sięgały po nie jedynie w sytuacjach przypadkowych tj. podczas podróży, stresu czy presji czasu.
  2. Motywacją unikania przetworzonej żywności są… wyrzuty sumienia. Okazało się, że ludzie najczęściej wstrzymują się przed niezdrowym jedzeniem z poczucia winy.

- Nieregularni konsumenci mogą charakteryzować się tendencją do poczucia winy z powodu spożywania fast foodów i poczucia spełnienia, gdy ich nie - można przeczytać w podsumowaniu.

A wiecie co jest istotne, żeby pojawiło się takie poczucie winy? To świadomość, jaki wpływ na zdrowie ma jedzenie fast foodów, a jaki żywności zdrowej, lekkostrawnej i pełnej składników odżywczych

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Redakcja poleca

REKLAMA