Dlaczego niektórzy potrafią się powstrzymać przed jedzeniem fast foodów?. Naukowcy odkryli 2 powody.
Adobe Stock
Newsy

Dlaczego niektórzy potrafią się powstrzymać przed jedzeniem fast foodów? Naukowcy odkryli 2 powody

Co zrobić, żeby nie mieć ochoty żywić się na co dzień fast foodami i zamienić je na zdrowe dania? Oto klucz.

Zastanawiacie się, dlaczego jedni potrafią powstrzymać się przed jedzeniem hamburgerów, hot dogów i kebabów, a wam to się nie udaje? Reklamy fast foodów są dla was zaproszeniem do stołu i nie potraficie się temu oprzeć choć wiecie, że takie jedzenie jest przyczyną nadwagi, a często też cukrzycy?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego jedzenie fast foodów szkodzi zdrowiu?

Fast foody to wysoko przetworzona żywność, pełna soli, cukru i innych polepszaczy smaku. Doskonały smak hamburgery czy kebaby zawdzięczają swój przyciągający smak właśnie temu, że zostały bardziej posolone i posłodzone.

Zarówno nadmiar soli, jak i cukru w potrawach ma jednocześnie właściwości uzależniające. Jeśli stale jadacie mocno słone i dosładzane potrawy, a do tego porządnie podsmażone, chuda ryba ugotowana na parze, z małą ilością soli, nie będzie wam smakować. Z czasem takich dań będziecie coraz bardziej unikać, wybierając te, które bardziej wam smakują.

Do tego fast foody to potrawy bogate w tłuszcze zwierzęce, często smażone i bardzo kaloryczne. Zdaniem dietetyków i lekarzy, częste jedzenie takich potraw może zwiększać ryzyko powstawania niektórych nowotworów układu pokarmowego, przyspiesza miażdżycę oraz chorobę wieńcową. Sprzyja także powstawaniu otyłości.

Naukowcy z uniwersytetu w Ohio zbadali, że po takie potrawy sięgają ludzie, którzy najwyżej cenią sobie smak. To doznanie jest dla nich tak ważne, że zagłusza potrzebę zdrowego odżywiania się. Drugim z powodów, dla których niektórzy częściej niż inni jadają fast foody, jest oszczędność czasu. Dla amatorów hot dogów ważniejsze niż zdrowe danie jest to, że potrawa jest gotowa i można ją szybko zjeść.

Zobacz także
Anna Popek jest na diecie biblijnej. "Adio pizza i inne pokusy!"

Anna Popek jest na diecie biblijnej. „Adios pizza i inne pokusy!"

Pamiętacie ten fastfood z czasów PRL-u? Sprzedawano go na dworcach, odtwarzano w domowych piekarnikach

Pamiętacie ten fast food z czasów PRL-u? Sprzedawano go na dworcach, odtwarzano w domowych piekarnikach

Te 2 rzeczy powodują, że niektórzy jednak są w stanie oprzeć się fast foodom

Naukowcy z Kent State University w Ohio sprawdzili, jakie są motywacje osób, które skutecznie odmawiają sobie niezdrowej, wysoko przetworzonej żywności. Badacze przygotowali ankietę, w której respondenci byli proszeni o wskazanie, jaką wagę podczas jedzenia przywiązują do m.in:

  • Wygody
  • Smaku
  • Przyjemności wynikającej z jedzenia
  • Obaw przed zatruciem pokarmowym
  • Obaw na temat wpływu produkcji fast foodów na środowisko
  • Dobrostanu zwierząt i warunków ich hodowli na mięso czy nabiał

Po poddaniu analizie wszystkich czynników wyciągnęli z ankiet dwa kluczowe wnioski:

  1. Osoby unikające fast foodów, sięgały po nie jedynie w sytuacjach przypadkowych tj. podczas podróży, stresu czy presji czasu.
  2. Motywacją unikania przetworzonej żywności są… wyrzuty sumienia. Okazało się, że ludzie najczęściej wstrzymują się przed niezdrowym jedzeniem z poczucia winy.

- Nieregularni konsumenci mogą charakteryzować się tendencją do poczucia winy z powodu spożywania fast foodów i poczucia spełnienia, gdy ich nie - można przeczytać w podsumowaniu.

A wiecie co jest istotne, żeby pojawiło się takie poczucie winy? To świadomość, jaki wpływ na zdrowie ma jedzenie fast foodów, a jaki żywności zdrowej, lekkostrawnej i pełnej składników odżywczych

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Ludzie chcieliby się zdrowo odżywiać, ale ich na to nie stać
Adobe Stock
Newsy
Ludzie chcieliby się zdrowo odżywiać, ale ich na to nie stać. Co o tym sądzicie?
Większość osób doskonale wie, jak należy się odżywiać i bardzo chciałoby sięgać po zdrowe produkty. Niestety, przeszkodę stanowią ich ceny…

Z roku na rok zdrowe odżywianie staje się coraz bardziej popularne, a świadomość społeczeństwa na temat szkodliwości przetworzonych produktów wzrasta. Większość osób bardzo chciałaby przejść na bogatą w cenne składniki dietę, niestety nie zawsze jest to możliwe. Na przeszkodzie często stają pieniądze…  Fast-foody są o wiele tańsze od sałatki Bez względu na to w jakim markecie najczęściej robicie zakupy spożywcze, na sklepowych półkach nie brakuje wysoko przetworzonej żywności – gotowych zup, burgerów, pizz, zapiekanek czy hot-dogów. Z racji, że ich ceny są kosmicznie niskie, a czas przygotowania bajecznie krótki, sięga po nie mnóstwo osób. Z kolei na dziale z warzywami, owocami, orzechami i bio produktami oczy wychodzą z orbit. Ich ceny dosłownie powalają na kolana. Śmiało można stwierdzić, że sięgają po nie tylko osoby z naprawdę grubymi portfelami, które są w stanie zapłacić ponad 100 złotych za zaledwie 10 produktów. Prawdą jest, że za takie pieniądze niektórzy potrafią wyżyć blisko dwa tygodnie, inni jeden dzień. Wysoka jakość produktów to wysoka cena Nie od dziś wiadomo, że produkt produktowi nierówny. Na sklepowych półkach znajdziecie więc mnóstwo szynek i serów, ale tylko niewiele z nich z naprawdę dobrym składem. Kiedy zerkniecie na etykietę od razu zobaczycie różnicę pomiędzy tanią i drogą kiełbasą.  Choć rozsądek podpowiada, by wziąć tę, która zawiera ponad 90 proc. mięsa, portfel sugeruje, by znowu zdecydować się na tę, która ma go zaledwie 70 proc. Właśnie w ten sposób większość Polaków bardzo szybko rujnuje swoje zdrowie.  Nic dziwnego w końcu ceny pożywienia wciąż szybują w górę. Problem polega na tym, że nie są one proporcjonalne do...

Zmarła jedząc hot-dogi. Lekarze apelują, by nigdy nie robić 1 rzeczy
Pixabay
Newsy
Zmarła jedząc hot-dogi. Lekarze apelują, by nigdy nie robić 1 rzeczy podczas ich konsumpcji
20-letnia Madelyn „Madie” Nicpon, zmarła w wyniku zakrztuszenia się podczas konkursu jedzenia hot-dogów. Jak doszło do tej mrożącej krew w żyłach historii?

W ubiegłym tygodniu w USA doszło do niewyobrażalnej tragedii. Niespełna 20-letnia gwiazda lacrosse'u Madelyn „Madie” Nicpon, zmarla po tym, jak zadławiła się jedzeniem na konkursie jedzenia hot-dogów. Studentka biopsychologii na Uniwersytecie Tufts została przewieziona do szpitala w Bostonie, gdzie następnego dnia zmarła. Jak doszło do tej strasznej tragedii? Zadławiła się hot-dogami Madelyn „Madie” Nicpon była szkolną gwiazdą lacrosse'u. W ubiegłym tygodniu w jej szkole zorganizowano zbiórkę na cele charytatywne, podczas której odbył się konkurs w jedzeniu hot-dogów. To niezwykle popularna w Stanach Zjednoczonych rywalizacja, podczas której uczestnicy starają się zjeść jak najwięcej hot-dogów. Jedną z osób biorących udział w wydarzeniu była właśnie Madie. Podczas szybkiego pałaszowania fast foodów, 20-latka nagle straciła przytomność i osunęła się na ziemię. Wokół dziewczyny natychmiast zgromadzili się jej przyjaciele, którzy rozpoczęli procedury ratujące życie. Na miejsce zdarzenia została też wezwana karetka, która przewiozła Madie do szpitala. Mimo wysiłków lekarzy, dziewczyna następnego dnia zmarła. Czy dało się jakoś tego uniknąć?         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Tufts Lacrosse (@tufts_lacrosse) Przyczyny niebezpiecznych zadławień W 2019 roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano 5228 zgonów z powodu zadławienia. Śmierć z powodu zadławienia jest częstsza wśród osób starszych, które mają trudności z...

Kupujecie na stacjach hot-dogi? Przeczytajcie a nigdy więcej tego nie zrobicie
Pixabay
Newsy
Kupujecie na stacjach hot-dogi? Przeczytajcie a nigdy więcej tego nie zrobicie
Jest wiele powodów dla których nie powinniście kupować hot-dogów! Dowiedzcie się, dlaczego są one takie niezdrowe.

Wasze życie pewnie pędzi, macie dużo obowiązków i nie zawsze jesteście w stanie wypracować zdrową rutynę, gdzie gotujecie zdrowe posiłki. W praktyce wielu z was czasami posiłkuje się pewnie gotowcami lub jedzeniem na wynos. To oczywiście normalne, nie zawsze przecież musicie gotować posiłki w domu. Nie kupujcie jednak nigdy hot-dogów, jeśli zależy wam na zdrowiu. Są przepełnione niezdrowymi dodatkami… Dlaczego hot-dogi są niezdrowe? Być może wydaje się wam, że nie jest to wcale najgorsza opcja. Hot-dogi są ciepłe, łatwo dostępne i często kuszą. Czasami ciężko oprzeć się zakupie hot-doga na stacji benzynowej. Nie róbcie tego jednak, jeśli zależy wam na zdrowiu waszym i waszych bliskich. To bardzo niezdrowe jedzenie… Statystyki są niepokojące: dzieci, które jedzą 12 lub więcej hot-dogów w miesiącu, mają 9-krotnie zwiększone ryzyko zachorowania na białaczkę w porównaniu do dzieci, które nie jedzą takiego jedzenia wcale. To przerażająca statystyka. Hot-dogi i parówki są ogromną bomba azotanową. Azotany są uznane za czynnik rakotwórczy. Azotany znajdują się w przetworzonym mięsie i działają jak konserwant. To właśnie przez obecność azotanów, czerwone mięso (a w szczególności mięso przetworzone) uznawane jest przez ekspertów za czynnik rakotwórczy. Hot-dogi zawierają szczególnie dużo azotanów, ale inne produkty spożywcze też mają ich sporo w swoim składzie. Są to: Wędliny Boczek Wędzonki Niektóre warzywa (w szczególności nowalijki) Hot-dogi są niezdrowe nie tylko ze względu na obecność azotanów oraz właściwości sprzyjające powstawaniu nowotworów. Są to też po prostu ogromne bomby tłuszczowe. Odpowiadają za tycie, powodują pogorszenie pracy serca i układu krwionośnego i nie mają...

czy parówki są zdrowe
Pixabay
Newsy
Ten popularny produkt zwiększa ryzyko raka i guzów mózgu. Znowu zjedliście to na śniadanie?
Pewnie większość z was często jada to na śniadanie – powinniście uważać, ponieważ ten produkt jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci!

W dzisiejszych czasach ludzie wszędzie się śpieszą. Wszyscy żyją w niedoczasie, więc starają się oszczędzić cenne minuty w ciągu dnia na różne sposoby. Niektórzy na przykład omijają rano śniadanie i jedzą w drodze lub dopiero gdy przyjdą do pracy. Takie rozwiązanie nie jest zbyt zdrowe – poranny posiłek jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu! Jedzenie dostarcza energii, która jest konieczna do wykonywania codziennych czynności. Kto nie je śniadań, ten czuje się osłabiony i nie może się skoncentrować.   Niektórzy więc zdając sobie sprawę z tego, jak ważne jest jedzenie śniadań, dalej próbują ułatwić sobie życie i zjadają rano produkty, których praktycznie nie trzeba przygotowywać i wystarczy je tylko podgrzać – na przykład parówki. Czyż nie są śniadaniem idealnym? Ciepłe, sycące, a do tego dostarczają dużo białka z samego rana. Dziś coraz łatwiej jest kupić parówki o dobrym składzie, jednak naukowcy nadal przestrzegają przed jedzeniem ich. Dlaczego? Parówki a zdrowie Niestety, badania przeprowadzone nad sprzedawanymi w sklepach parówkami, nie pozostawiają wątpliwości. Okazuje się, że częste jedzenie podsmażanych parówek, ma bardzo zły wpływ na zdrowie! Oto, co udało się odkryć naukowcom: Dzieci kobiet, które w ciąży jadły smażone parówki przynajmniej raz w tygodniu statystycznie częściej chorowały na nowotwory mózgu, U maluchów, którym podawano parówki raz i więcej razy w tygodniu, ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrastało o 20%, Około tuzin parówek na miesiąc przyczynia się do większej zachorowalności na białaczkę u dzieci, W dodatku, dzieci regularnie spożywające smażone parówki (na przykład w formie hot dogów), częściej chorują na...