Wiele polskich gospodyń przygotowuje tradycyjne babcine ogórki kiszone w domu. Czasem jednak zdarza się, że ukiszone warzywa są puste w środku. Zdarzyło wam się to? To znaczy, że popełniliście jeden błąd!

Dlaczego ogórki kiszone są w środku puste?

Często zdarza się, że kiszony ogórek jest pusty w środku. Dzieje się tak głównie dlatego, że ogórki nie zostały odpowiednio przygotowane do procesu fermentacji. Przede wszystkim ogórki gruntowe powinny być kupowane u lokalnych sprzedawców, zwłaszcza tych prowadzących naturalne, ekologiczne uprawy - macie wtedy gwarancję, że będą świeże i niepryskane. Produkty ze sklepu niestety mogą nie spełnić swojego zadania i ukiszone nie będą zbyt smaczne.

Przed włożeniem ogórków do naczynia należy je dokładnie umyć. Można je także moczyć przez dłuższy czas w zimnej wodzie. Kluczową kwestią jest tu odpowiednie układanie ogórków w słoiku: włożone zbyt luźno, po czasie będą puste w środku. Szykując ogórki kiszone, należy więc pamiętać o ciasnym układaniu warzyw.

Domowe kiszenie ogórków

Produkt można oczywiście kupić w każdym sklepie, jednak przygotowane samodzielnie w domu będą zdecydowanie lepsze. Kupne ogórki mogą nieraz zawierać zbędne dodatki i konserwanty, które zmniejszają prozdrowotne właściwości przetworów. 

Zobacz także:

Do przygotowania domowych ogórków należy przygotować przede wszystkim ogórki gruntowe, ząbki czosnku, sól, koper, korzeń chrzanu, ziarna ziela angielskiego, liście laurowe oraz gorczycę. Podane składniki umieszcza się w szklanych słojach, które następnie wypełnia się specjalną zalewą do ogórków.

Szczelnie zamknięte naczynia chowa się w chłodne i zacienione miejsca. Po upływie około 30 dni ogórki powinny być gotowe do spożycia.

Ogórki kiszone w codziennej diecie - czy są zdrowe?

Ogórki kiszone są prawdziwym polskim delikatesem. Nie tylko ze względu na swój wyjątkowy, kwaśny smak, ale również przez bogactwo wielu cennych składników. Za granicą jednak jest to przysmak, który uważany jest za... zepsuty i niezdatny do spożycia. Regularne jedzenie kiszonek wpływa jednak niemal cudotwórczo na organizm.

Ogórki kiszone są zalecane szczególnie osobom dbających o linię, bądź zmagających się z nadprogramowymi kilogramami, gdyż są niskokaloryczne. W 100 gramach produktu znajduje się zaledwie 11 kcal. To znikoma ilość.

Ogórki kiszone zawierają też sporo cennych wartości odżywczych, pozytywnie wpływających na funkcjonowanie organizmu. Są przede wszystkim ważnym probiotykiem i zawierają bakterie mlekowe, które nadają ogórkom nie tylko smak, ale też oczyszczają organizm i wspomagają odporność.

Poza tym ogórki kiszone: