ogórki kiszone
Adobe Stock
Newsy

Dlaczego niektóre ogórki kiszone są puste w środku? Mało kto o tym wie

Są uwielbiane przez Polaków. Stanowią świetny dodatek do posiłku, sprawdzają się także jako samodzielna przekąska. Niestety, nieraz po wyciągnięciu ich ze słoika i przekrojeniu są puste w środku. Dzieje się tak przez popełnienie jednego błędu.

Ogórki kiszone są słynne nie tylko ze względu na swój wyjątkowy, kwaśny smak, ale również poprzez zawartość wielu cennych składników. Produkt jest uwielbiany przez Polaków i gości z zagranicy. Mimo swojej zdrowotnej sławy, ich wnętrze nie zawsze jest idealne. Puste w środku ogórki są efektem nieodpowiedniego przygotowania.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ogórki kiszone w codziennej diecie - czy są zdrowe?

Są zalecane szczególnie dla osób dbających o linię bądź zmagających się z nadprogramowymi kilogramami, gdyż są niskokaloryczne. W 100 gramach produktu znajduje się zaledwie 11 kcal. To znikoma ilość, a skutecznie zapełniają żołądek i nie odczuwa się głodu. Ogórki kiszone ponadto zawierają sporo cennych wartości odżywczych, pozytywnie wpływających na funkcjonowanie organizmu człowieka. Są przede wszystkim ważnym probiotykiem. Poprzez zawartość bakterii mlekowych, które nadają ogórkom nie tylko smak, ale również oczyszczają organizm i wspomagają odporność. Poza tym należy również wyróżnić takie właściwości jak: zapobieganie anemii, obniżenie poziomu cholesterolu, korzystny wpływ na mikroflorę jelitową, czy zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca bądź miażdżycy. 
To produkt nie tylko smaczny, jest dodatkowo bardzo zdrowy dla organizmu. 

Domowe kiszenie ogórków

Produkt można oczywiście kupić w każdym sklepie, jednak przygotowane samodzielnie w domu będą zdecydowanie lepsze. Kupne ogórki mogą nieraz zawierać zbędne dodatki i konserwanty, które zaburzają cenne właściwości. Do przygotowania domowych ogórków należy przygotować przede wszystkim ogórki gruntowe, ząbki czosnku, koper, korzeń chrzanu, ziarna ziela angielskiego, liście laurowe oraz gorczycę. Podane składniki umieszcza się w szklanych słojach, a następnie przygotowaną solanką. Szczelnie zamknięte naczynia chowa się w chłodne i zacienione miejsca. Po upływie około 30 dni ogórki powinny być gotowe do spożycia.

Zobacz także

Dlaczego ogórki kiszone są w środku puste?

Często zdarza się po rozkrojeniu kiszonego ogórka, iż jest pusty w środku. Dzieje się tak głównie z powodu nieodpowiedniego przygotowania warzyw do procesu fermentacji. Przede wszystkim ogórki gruntowe powinny być nabyte u lokalnych sprzedawców z naturalnych, ekologicznych upraw. Produkty ze sklepu niestety nie spełnią swojego zadania i ukiszone nie będą zbyt smaczne. Przed włożeniem ogórków do naczynia należy je dokładnie umyć, a także można je moczyć przez dłuższy czas w zimnej wodzie. Kluczową kwestią jest odpowiednie wkładanie ogórków do słoika. Włożone zbyt luźno, po czasie będą puste w środku. Szykując te przetwory, należy pamiętać o ciasnym układaniu warzyw.

Czytaj także: 

Komentarze