Dlaczego należy unikać oleju palmowego? Ogłoszono, że jego główny składnik przyspiesza tę groźną chorobę
Adobe Stock
Newsy

Dlaczego należy unikać oleju palmowego? Ogłoszono, że jego główny składnik przyspiesza tę groźną chorobę

Kupujecie słodkie i słone przekąski? Zwróćcie uwagę czy w składzie produktów nie ma oleju palmowego. Jeśli jest, odłóżcie przysmak z powrotem na półkę. Wyjaśniamy dlaczego.

Olej palmowy może występować w 2 postaciach: świeżej oraz utwardzonej. Ta druga powoduje, że tłuszcz staje się bardziej wartościowy dla przemysłu. Zaczyna być jednak szkodliwy dla zdrowia. O tym, że należy go unikać, bo może powodować wiele groźnych chorób, wiedzieliśmy od dawna. Teraz dowiadujemy się, że może nie tylko sprzyjać powstawaniu chorób, ale też wywoływać jedną z nich.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Olej palmowy to źródło groźnych tłuszczów trans

Olej palmowy to bardzo popularny tłuszcz wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Jest doskonałym tłuszczem dla producentów żywności: łatwy w wykorzystaniu, przechowywaniu, tani. Ale to wszystkie zalety tego roślinnego tłuszczu. Z perspektywy klientów kupujących żywność zawierającą olej palmowy, ten rodzaj tłuszczu nie ma żadnych zalet. Po pierwsze jego właściwości powodują, że bliżej mu do niezdrowych tłuszczów zwierzęcych, niż polecanych przez lekarzy – roślinnych.

Gdyby w przemyśle stosowany był surowy olej palmowy, jego wpływ na zdrowie byłby całkiem inny. Problem polega na tym, że ten tłuszcz, który znajdujemy w produktach, to utwardzony olej zawierający niebezpieczne dla zdrowia tłuszcze trans. Powstają w czasie uwodornienia, czyli utwardzenia oleju. Spożywanie dużych ilości tłuszczów trans m.in. zmienia właściwości błon komórkowych zmniejszając ich elastyczność i przepuszczalność, a także odkładanie się złego cholesterolu. W rezultacie mogą powodować:

  • Zmiany miażdżycowe
  • Choroby sercowo — naczyniowe
  • Nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej i otyłość
  • Cukrzycę typu 2
Zobacz także
czy można wykorzystać butelkę plastikową po wodzie?

Robicie to z plastikową butelką po wodzie? Trujecie sami siebie

Kotlet schabowy

Polacy nagminnie dodają to do schabowych. Tym składnikiem nieświadomie trujecie siebie i swoją rodzinę

Niebezpieczny kwas palmitynowy. Główny składnik oleju palmowego

Kwas palmitynowy, czyli główny składnik oleju palmowego stał się ostatnio przedmiotem badań naukowych. Wyniki badan przeprowadzonych w Instytucie Biomedycyny w Barcelonie zostały opisane i opublikowane w naukowym czasopiśmie „Nature”. Naukowcy hodowali komórki nowotworowe w obecności kwasu palmitynowego i zauważyli,  że pojawiają się w nich modyfikacje genetyczne, które tworzą sieci umożliwiające rozprzestrzenianie się nowotworu. Po sprawdzeniu wyników testów badacze potwierdzili, że komórki po kontakcie z kwasem palmitynowym wykazywały zwiększoną zdolność do tworzenia się przerzutów nowotworowych. Ta zwiększona zdolność utrzymywała się na wysokim poziomie nawet wtedy, gdy czas kontaktu komórek z kwasem palmitynowym był bardzo krótki.

Wnioski z badań były takie, że spożywanie oleju palmowego,  zawierającego kwas palmitynowy stymuluje  rozwój przerzutów nowotworowych. 

Aby unikać niebezpiecznego oleju palmowego, czytajcie składy umieszczone na opakowaniach produktów. Wyczulcie się na składy szczególnie kupując słodkie i słone przekąski.

Źródło: Wyborcza.pl, poradnikzdrowie.pl

sklep produkty
Adobe Stock
Newsy
Ten popularny składnik to "tykająca bomba". Znajdziecie go w co 2 produkcie w sklepie
Olej palmowy jest wykorzystywany przy produkcji większości produktów spożywczych. Jego dodatek niestety nie wpływa dobrze na funkcjonowanie organizmu. Nadmiar tego składnika może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych.

Ciastka, czekolada, cukierki, konserwy, mrożone dania to tylko część produktów, które w swoim składzie zawierają mniejszą lub większą ilość oleju palmowego. Mimo iż jest wykorzystywany podczas większości produktów spożywczych, to dopiero w ostatnim czasie nasiliły się dyskusje nad jego wpływem na zdrowie. Po bliższym zapoznaniu się ze składnikiem, można jednoznacznie stwierdzić iż nie przynosi on pozytywnych efektów. Produkcja oleju palmowego Ten tłuszcz jest produkowany głównie przez Indonezję oraz Malezję. Kraje te odpowiadają za aż 85% produkcji tego składnika na całym świecie. Olej jest wytwarzany z miąższu owoców palmy olejowej. Jest on barwiony na żywy, pomarańczowy kolor. To drzewo jest dosyć wydajne, gdyż z jednego hektara plantacji tej rośliny można uzyskać ponad trzy tony czystego produktu! Ze względu na łatwość uprawy i przetwarzania roślin, jest najpowszechniejszym tłuszczem wykorzystywanym do produkcji wielu produktów spożywczych. Idealny tłuszcz do masowej produkcji Olej palmowy zyskał swoją popularność dzięki ogromnej wydajności w stosunku do ceny. Jeden kilogram tego składnika to jedyne 8 złotych! Poprzez gładką konsystencję, wysoką stabilność, a zwłaszcza wartość, jest coraz częstszym zamiennikiem naturalnych, zdrowych tłuszczy. Jest zdecydowanie bardziej opłacalny, gdyż uprawa czy produkcja nie wymaga większych nakładów finansowych, a sam produkt tłuszczowy ma najniższą cenę na rynku. Z tych też powodów jest masowo wykorzystywany do wszelkiego rodzaju wyrobów. Olej palmowy w składzie Przeglądając etykiety poszczególnych produktów w sklepie, ciężko jest znaleźć taki bez dodatku oleju palmowego w składzie. Ma on za zadanie wpłynąć na konsystencję oraz smakowitość konkretnej rzeczy. Dzięki niskiej cenie, trwałości i łatwemu komponowaniu się...

Ten popularny wzmacniacz smaku przynosi więcej szkody niż pożytku Oto dlaczego lepiej go nie używać
Adobe Stock
Newsy
Ten popularny wzmacniacz smaku przynosi więcej szkody niż pożytku. Oto dlaczego lepiej go nie używać
Czasem gdy się spieszymy, zamiast długo gotować wywar z wielu składników, dosmakowujemy zupę czy sos gotowymi dodatkami smakowymi. Są wygodne, ale niezdrowe.

Często dodajecie kostek rosołowych czy innych sypkich mieszanek przypraw do zup? Wygodnie jest je dodać do własnego rosołu, z którego nie jesteście zadowoleni i jednym ruchem dołożyć do niego dużo więcej smaku. Przygotowując sosy, nawet nie musicie mieć bulionu, na którym go zrobicie, wystarczy, że użyjecie kostki rosołowej i baza na sos już jest. Jednak gotowe przyprawy rosołowe to nie jest zdrowy dodatek do dań. Wyjaśniamy, dlaczego są popularne, a jednak nie warto ich używać. Dlaczego kostki rosołowe są w każdym sklepie? To bardzo popularna i wygodna przyprawa. Pozwala szybko doprawić bulion czy sos, bez potrzeby długiego gotowania wieloskładnikowych wywarów. Kostki i inne mieszanki to produkty spożywcze, dostępne na rynku od lat. Nie zostały wycofane jako żywność zagrażająca zdrowiu, jak więc traktować ostrzeżenia, że to przyprawy szczególnie niebezpieczne dla zdrowia? Oczywiście chodzi o nadużywanie tych produktów. To nie jest żywność naturalna, niezawierająca dodatków czy nadmiaru soli. Przygotowanie sosu na kostce bulionowej czy dodanie kostki do zupy, nie spowodują zatrucia czy innych dolegliwości. Jednak opieranie kuchni na tych polepszaczach nie jest zdrowym rozwiązaniem polecanym przez lekarzy i dietetyków. Co zawierają kostki rosołowe i inne gotowe mieszanki? Przyjrzyjmy się jakie substancje zawarte w kostce powodują, że jest ona dodatkiem kuchennym niesprzyjającym zdrowemu odżywianiu: Sól Sól zawarta w kostkach poprawia smak potraw. Jednak nadmiar soli, a w każdej kostce jest jej dużo, nie pozostaje obojętny dla zdrowia. Nadmiar soli w diecie sprzyja rozwojowi tych chorób: Nadciśnienie tętnicze Udar mózgu Zawał serca Kamica nerkowa Osteoporoza Rak żołądka Otyłość Astma Demencja Tłuszcz W kostkach rosołowych...

cholesterol
Adobe Stock
Newsy
Macie za wysoki cholesterol i jesteście już po 50-tce? Tych napojów zdecydowanie unikajcie
Wysoki cholesterol może przyczyniać się do poważnych schorzeń. Pewne produkty mogą mieć wpływ znaczny na jego wzrost. Sprawdźcie, co należy unikać by zadbać o swoje zdrowie!

Wysoki cholesterol to choroba cywilizacyjna. Z biegiem czasu coraz więcej osób choruje na tą przypadłość. To wszystko ze względu na posiłki bogate w niekorzystne tłuszcze. Będąc w tej grupie ryzyka należy jak największą uwagę zwracać na spożywane produkty. Czym jest cholesterol? Dla uproszczenia każdy ma cholesterol, jednak może być on dobry lub zły. Wszystko zależy od pewnych czynników. Przede wszystkim jest niezbędny do funkcjonowania organizmu człowieka. Część tego związku organicznego jest produkowana przez wątrobę, a niewielka jego ilość jest dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem. Funkcje w organizmie Wbrew pozorom i krążącym mitom, cholesterol bierze czynny oraz ważny udział w różnych działaniach zachodzących w organizmie. Wśród najważniejszych należy wyróżnić: budulec błon komórkowych, udział w produkcji części hormonów, jest konieczny do wytwarzania jak i przetwarzania witaminy D, ułatwia proces trawienia tłuszczów. Nie należy go traktować jak wroga, ale zwracać uwagę na jego odpowiedni poziom, gdyż znaczna nadwyżka może być niebezpieczna dla zdrowia, jak i życia. Przyczyny  Głównym powodem wzrostu złego cholesterolu jest nieodpowiednia dieta. Zazwyczaj jest bogata w tłuszcze nasycone oraz trans, które znajdują się w tłustym mięsie, wysoko przetworzonym jedzeniu, słodyczach, konserwach czy produktach z udziałem oleju palmowego. Skutki Wysoki poziom cholesterolu nie boli, ale z czasem daje znać organizmowi, kiedy w znacznym stopniu odłoży się w ściankach tętnic. Taka sytuacja może doprowadzić do miażdżycy wiążącą się z problemami z koncentracją, zapamiętywaniem czy odkładaniu się złogów cholesterolu w skórze w postaci zgrubień i guzków. Zbyt długie zwlekanie z badaniami, konsultacją u...

Margaryna może być zdrowa! To producenci nie chcą takiej produkować. Co do niej dodają?
AdobeStock
Newsy
Margaryna może być zdrowa! To producenci nie chcą takiej produkować. Co do niej dodają?
Zdrowa margaryna – czy to możliwe? Dietetyczka twierdzi, że owszem i tłumaczy, co powinno się w takiej margarynie znaleźć.

Margaryna to gorący temat, który regularnie powraca. Gdy zaczęto ją produkować, była reklamowana jako tańsza i zdrowsza alternatywa dla masła . Później jednak, gdy zbadano skład margaryny, ogłoszono, że jest bardzo niezdrowa i nie powinno się jej spożywać. Po latach kolejne badania wykazały, że margaryna może być zdrowa pod kilkoma warunkami. Dziś to masło jest najbardziej popularne, ale przez coraz częściej rozpoznawane alergie i nietolerancje pokarmowe wiele osób nie może jeść masła i zastanawiają się, czy margaryna jest dobrym wyborem. I czy da się w ogóle wyprodukować zdrową margarynę? Co znajduje się w margarynie? Skład większości margaryn sprzedawanych w sklepach niestety nie powala. Znajdują się w nich takie składniki, jak: Sorbinian potasu E202 (konserwant) Polirycynooleinianian poliglicerolu E476 (stabilizator i emulgator) Kwas sorbowy E200 (konserwant) Sól wapniowo disodowa EDTA E385 (przeciwutleniacz) Sztuczne aromaty Wymienione powyżej substancje nie są dobre dla zdrowia i odradza się spożywanie margaryn, w których się one znajdują. W dodatku w margarynie można znaleźć tłuszcze trans , czyli tzw. złe tłuszcze. Dla kogo margaryna? Nie wszyscy mogą ją jeść Niezbyt zdrowy skład margaryny to nie jedyny powód, który zniechęca część osób do jej spożywania. Kolejny problem polega na tym, że do margaryny dodaje się często mleko w proszku i inne dodatki zawierające laktozę – to sprawia, że osoby z nietolerancją laktozy nie mogą znaleźć nic dla siebie, ponieważ nie wolno im jeść ani masła, ani margaryny z takimi dodatkami. Z kolei olej palmowy dodawany do wielu margaryn, zniechęca wegan i osoby, którym na sercu leży dobro środowiska naturalnego. Produkcja oleju palmowego jest bowiem tragiczna dla środowiska. Czy da się wyprodukować zdrową...