Być może nigdy nie myśleliście o kurzych jajkach w ten sposób, ale niezaprzeczalnym faktem jest to, że jajko kurze wychodzi z tego samego otworu, co kurze odchody... To właśnie dlatego jajka przyniesione ze sklepu czy bazaru, mogą mieć na swojej powierzchni pozostałości odchodów.

Na pewno zadajecie sobie teraz pytanie, dlaczego producenci nie czyszczą takich jaj, zanim wystawią je na sprzedaż? Odpowiedź jest bardzo prosta. Ponieważ nie mogą.

Dlaczego na jajkach ze sklepu są resztki kurzych odchodów?

Na pewno spotkaliście się kiedyś z tym, że na kupionych w sklepie czy na bazarze jajkach, widać kurze odchody. Czy to zwykłe zaniedbanie ze strony producentów? Bynajmniej. Odchody te są zostawianie na jajkach celowo, ponieważ regulacje Unii Europejskiej zakazują mycia i czyszczenia jaj, przeznaczonych do sprzedaży i spożycia przez konsumentów.

Dlaczego mycie jajek jest zakazane?

„Fuj” - to powszechna reakcja ludzi na widok brudnych kurzych jaj. Producenci nie mogą jednak ich myć na długo przed spożyciem. Nawet, gdyby to robili, nie jest to wskazane. Dlaczego?

Zobacz także:

Tuż przed wyjściem z kury, jajko pokrywa powłoka olejowa, nalot, który chroni je i czyni nieprzepuszczalnym dla chemikaliów i bakterii ze świata zewnętrznego. Gdy usuniemy ten nalot, jajka staną się porowate, co potencjalnie pozwoli chemikaliom i bakteriom przedostać się do ich wnętrza.

Jeśli po przyjściu ze sklepu do domu zauważycie, że na jajkach znajdują się resztki odchodów, nigdy ich nie myjcie, przed włożeniem do lodówki. Jeżeli jednak umyliście takie jajka, pamiętajcie, że wszystkie umyte jajka muszą być następnie przechowywane w lodówce. Niższa temperatura spowalnia (ale nie zatrzymuje) wzrost wszelkiego rodzaju bakterii.

Chcąc oczyścić jajka niektórzy ludzie używają różnych chemikaliów. Niektórzy stawiają na metody naturalne i rozpuszczają kilka łyżek octu jabłkowego w wodzie i myją w tym jajka.

Jeśli chcecie umyć sklepowe jajka, pod żadnym pozorem nie stosujcie żadnych chemikaliów. Używając takich środków trzeba się liczyć z tym, że po wypłukaniu nalotu oleistego wnętrze jaja może wchłonąć to, na co wystawiona jest jego zewnętrzna część. W ten sposób możemy nieumyślnie wprowadzić do środka chemikalia, które nigdy nie powinny się znaleźć w żadnym jaju.

Źródło: kobieceinspiracje.pl