mięso w sklepie
AdobeStock
Newsy

Dlaczego mięso w supermarketach jest takie tanie? Prawda odbierze wam apetyt

Wiedzieliście, co znajduje się w mięsie sprzedawanym w supermarketach? Aż ciarki przechodzą!

Zastanawiacie się czasem, skąd bierze się tak tanie mięso, które można kupić za bezcen w popularnych supermarketach? W końcu gdzieś trzeba trzymać zwierzęta, karmić je, a później oprawić mięso. Nie mówiąc już o pensji wszystkich ludzi biorących udział w procesie produkcji. Jakim cudem więc można znaleźć w sklepach mięso, które kosztuje mniej niż wynosi wynagrodzenie za godzinę pracy?

Ostrzegamy – po przeczytaniu tego artykułu jest wielce prawdopodobne to, że więcej nie kupicie już mięsa w supermarkecie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Mniej składników odżywczych w mięsie z supermarketów?

Choć mięso jest coraz tańsze, a porcje większe, to niestety nie ma się z czego cieszyć. Sprzedawane w sklepach piersi z kurczaka, pochodzą ze specjalnie wyhodowanej na ubój odmiany kurczaków, które zabijane są po 6 tygodniach od wyklucia.

W tym czasie ptaki są tuczone, by jak najszybciej urosły i przybrały na wadze. Przeprowadzono nawet badanie, które wykazało, że sprzedawane dziś mięso drobiowe ma ponad 260% tłuszczu więcej i o 30% białka mniej niż to, które można było kupić 40 lat temu. 

W dodatku kurczaki przeznaczone na ubój, karmione są tanimi paszami, składającymi się z soi i kukurydzy – oczywiście modyfikowanych genetycznie.

Zobacz także
Ci ludzie specjalnie czekają, aż mięso się zepsuje, by je zjeść. Efekt? Zaskakujący

Ci ludzie specjalnie czekają, aż mięso się zepsuje, by je zjeść. Efekt? Zaskakujący

Zauważyliście taki nalot na mięsie? Natychmiast zwróćcie je do sklepu. Możecie się zatruć

Zauważyliście na mięsie taki nalot? Natychmiast zwróćcie je do sklepu. Możecie się zatruć

Woda w mięsie

Pewnie nie raz zwróciliście uwagę na to, że wrzucone na patelnię mięso z kurczaka, zaczyna pod wpływem temperatury wydzielać tyle wody, że nawet nie trzeba podlewać już mięsa.

Wstrzykiwanie wody do mięsa z kurczaka to nie mit! Takie działanie jest w pełni legalne i niestety praktykowane w Polsce. Przepisy wymagają, by ostrzykiwane mięso było oznaczone na opakowaniu jako „surowy wyrób mięsny”, ponieważ tak należy określać mięso „doprawione” wodą. Następnym razem zwróćcie na to uwagę podczas zakupów.

Antybiotyki w mięsie 

Dobra informacja jest taka, że w Unii Europejskiej podawanie ptakom antybiotyków profilaktycznie po to, by nie chorowały jest zakazane.

Jednak przepisy nie zabraniają stosowania antybiotyków w momencie wystąpienia choroby. Choć w całej Europie odchodzi się od używania takich środków, to niestety w Polsce hodowcy podają zwierzętom antybiotyki cztery razy częściej niż np. w Danii.

Źródło: pieczoneiwedzone.pl

Pierś z kurczaka smażona
gotujmy.pl/babciagramolka
Newsy
Biała piana pojawia się na patelni podczas smażenia kurczaka? Mało kto wie, czym tak naprawdę jest
Czy kurczak, z którego wypływa piana w trakcie smażenia jest zdrowy? Sprawdziliśmy to!

Kwestia świeżości mięsa to bardzo ważna sprawa. W końcu skutki zjedzenia zepsutej żywności są poważne, dlatego już najmniejsze odstępstwa od normy powodują słuszny niepokój. Z pewnością niejednokrotnie podczas przygotowywania dań z drobiu wasze wątpliwości wzbudzał kolor mięsa, jego zapach lub tworząca się w trakcie gotowania piana. Czy są to oznaki zepsutego mięsa? To zależy! Mogą to być sygnały, że kurczak już się psuje, ale zwykle nie ma się czym martwić. Sprawdźcie, co oznacza piana w trakcie smażenia. Podejrzana piana Część osób z niepokojem patrzy na pianę, jaka powstaje na patelni podczas smażenia kurczaka. Gdy z mięsa wydostaje się woda, zaczyna się ono w niej gotować i przy okazji pojawia się charakterystyczna pianka. Czy jest trująca? Czy takie mięso jest bezpieczne do spożycia? Oczywiście! Dietetycy uspokajają, że to zupełnie normalne zjawisko. Mięso z kurczaka składa się głównie z białka. Pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do denaturacji białka, czyli zmiany jego struktury. Nic wam nie grozi po spożyciu takiej piany! Antybiotyki? Wśród ludzi krąży popularny mit, jakoby za wydzielającą się z kurczaka w trakcie smażenia pianę były odpowiedzialne antybiotyki i hormony, które podaje się ptakom w trakcie hodowli. Nie ma w tym ani odrobiny prawdy – takie substancje są zakazane w Unii Europejskiej. Podaje się je zwierzętom tylko w uzasadnionych przypadkach na polecenie weterynarza i zdarza się to niezwykle rzadko. Mięso w kurczaka sprzedawane w Polsce pochodzi z polskich hodowli, a w naszym kraju podawanie zwierzętom hormonów zostało zakazane 20 lat temu, natomiast od 10 lat zabronione jest stosowanie antybiotyków przyspieszających wzrost kurcząt. Nie ma więc nawet takiej możliwości, by trafić w sklepie na mięso, które zawiera antybiotyki lub hormony.

Ten rodzaj mięsa jest najzdrowszy. Nie uwierzycie jaki
Adobe Stock
Newsy
Mięso strusie: właściwości i sposoby przyrządzania mięsa ze strusia
Mięso strusie ma bardzo mało tłuszczu, a dużo białka. Sprawdź, jak smakuje, ile kosztuje i jak się przygotowuje mięso ze strusia.

Strusie mięso jest dość słodkie, soczyste, zawiera w sobie pewną nutę dziczyzny. Oprócz tego jest też bardzo chude. W jego składzie jest jeszcze mniej tłuszczu niż w mięsie kurczaka. Szlachetne mięso strusie nie zawiera zwykle sterydów, hormonów czy antybiotyków. Na pierwszy rzut oka strusina przypominać może wołowinę. Ma czerwoną barwę na surowo, a po obróbce termicznej lekko brązowawą. Podobnie jak wysokiej jakości wołowina, także i mięso strusia jest bardzo kruche. Mięso strusie: właściwości odżywcze Mięso strusia zawiera dużo żelaza, znacznie więcej niż wołowina czy konina. Strusina jest więc dobrym wyborem dla osób cierpiących na anemię. Oprócz żelaza, w strusim mięsie znajduje się cała masa innych składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Są to m.in.: Miedź Potas Witamina B2 Cynk Ze względu na małą zawartość tłuszczu, strusina nie wymaga długiego gotowania – wystarczy krótka obróbka termiczna. Ile kosztuje strusie mięso? Niestety mamy dla was dwie złe wiadomości. Po pierwsze mięso strusia jest w Polsce dość trudno dostępne. W dużej mierze wiąże się to z liczbą ferm strusi w Polsce. W tej chwili jest ich tylko kilkadziesiąt. Kolejną niedobrą nowiną dla potencjalnych smakoszy strusiego mięsa, jest to, że niestety taki delikates nie należy do najtańszych produktów mięsnych na rynku. Cena piersi strusia w internetowych sklepach firmowych strusich ferm sięga nawet ponad 100 zł. Sporym wyzwaniem dla polskich hodowców strusi jest też sprzedaż mięsa strusiego drugiej i trzeciej kategorii, czyli np. podrobów. Pozostaje liczyć na upowszechnienie hodowli strusi w Polsce i w innych krajach, co będzie musiało przełożyć się na obniżenie cen mięsa. Co można...

Kłopoty na rynku drobiu. Polacy będą musieli jeść mięso zza wschodniej granicy?
Adobe Stock
Newsy
Jecie drób codziennie? Oto dlaczego nie wolno przesadzać z jego jedzeniem
Istnieje przynajmniej pięć powodów, z których nie należy zbyt często jeść drobiu. Wymieniamy je wszystkie.

To dobrze, że wciąż popularne czerwone mięso coraz częściej zastępujemy białym. Pamiętajcie jednak, że w diecie najważniejsza jest różnorodność pokarmów, a nadmiar drobiu też może szkodzić. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy jeść dużych ilości kurczaka czy indyka. Skąd się bierze popularność drobiu? Już kilka, kilkanaście lat temu ilość czerwonego mięsa na polskich stołach zaczęła spadać, przy cały czas rosnącej sławie mięsa drobiowego. Działo się tak z powodu coraz większej świadomości zdrowotnej Polaków. Zaczęliśmy rozumieć jak na organizm wpływa częste spożywanie czerwonego, a jak spożywanie białego mięsa. Wiemy już, że białe mięso jest chudsze i zawiera mniej niebezpiecznych nasyconych kwasów tłuszczowych. Wzrastającą popularność białego mięsa widać choćby po ilości produktów dostępnych w sklepach. Piersi z kurczaka, szynka drobiowa, parówki z indyka to produkty masowe, które można kupić w każdym sklepie. Drugim wskaźnikiem popularności drobiu jest ilość dań, które na stałe wkroczyły do polskich domów. Coraz częściej przyrządzamy kotlety z filetów kurczaka, panierowane jak kotlety schabowe. Smażymy mielone z indyka czy robimy farsze do pierogów z mięsa drobiowego zamiast wieprzowego. Dlaczego drobiu nie należy jeść codziennie? Zamiana częstotliwości jedzenia mięsa czerwonego i białego to bardzo dobra zmiana, która długofalowo będzie skutkowała poprawą zdrowia. Nie można jednak zapominać, że białe mięso, choć chudsze i zdrowsze, także nie powinno być jedzone zbyt często. Jeśli na śniadacie jadacie kanapki z szynką drobiową, na obiad kotlety z filetów z kurczaka, a na kolację parówki w indyka, to dzienna ilość mięsa, która spożywacie jest zdecydowanie za duża. Do tego, dużą wartością diety jest...

Jak sprawdzić w sklepie czy zafoliowane mięso na tacce jest świeże
Adobe Stock
Newsy
Jak sprawdzić w sklepie czy zafoliowane mięso na tacce jest świeże? Jest na to prosty sposób
Sprawdzenie świeżości mięsa w domu nie jest zbyt trudnym zadaniem. A jak poradzić sobie z oceną jakości produktu w sklepie?

Dostępność mięsa w ostatnich latach znacznie wzrosła. Schab przestał być towarem deficytowym, a po karkówkę już nie ustawiają się kolejki. Przed sklepami mięsnymi szczęśliwie nie mają już miejsca dantejskie sceny przepychanek i waśni, które w czasach PRL-u niestety były na porządku dziennym. Dzisiaj mięso jest dostępne dla każdego w naprawdę konkurencyjnych cenach. I to na pstryknięcie palcem. Jak sprzedawane jest obecnie mięso? Większą wagę zaczęto przykładać do jego jakości, do sposobu jego przechowywania. Wzrosły także oczekiwania i standardy wymagane przez klientów. Przez lata zaszła także zmiana w sposobie sprzedaży mięsa. Coraz rzadziej klienci mają do czynienia z mięsem pakowanym w papier. Markety, delikatesy, duże sklepy spożywcze – we wszystkich tych miejscach królować od dawna zaczęły już zafoliowane kawałki mięsa na tackach. Ten właśnie rodzaj sprzedaży wypiera powoli mięso krojone i sprzedawane na wagę na stoiskach mięsnych. Taki rodzaj sprzedaży wciąż oczywiście funkcjonuje, ale tylko w wybranych sklepach i także rzecz jasna w sklepach mięsnych. Wady i zalety paczkowanego mięsa Jeden i drugi sposób sprzedaży mięsa, ma swoje minusy i plusy. Tradycyjna sprzedaż na wagę pozwala dobrze przyjrzeć się mięsu niemal z każdej strony. Jednak kupując takie mięso, nie ma pewności, jaka jest jego data ważności. Tę za to zawsze znajdziecie na opakowaniach mięsa zafoliowanych i wcześniej odważonych. To niestety nie koniec komplikacji. Mięso paczkowane, mimo daty ważności, może różnić się jakością, w zależności np. od sposobu przechowywania w sklepie czy w chłodni. Nie ma więc wyjścia. Takie produkty należy przed zakupem dokładnie obejrzeć i ocenić ich przydatność do spożycia. Jak sprawdzić świeżość mięsa przed zakupem? Zacznijmy więc od podstaw. Gdy weźmiecie...